חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
תקציבו השני של ארגון הטרור הקיצוני נאמד בעשרות מיליוני דולרים. הג'יהאד האיסלאמי | צילום: Shutterstock
תקציבו השני של ארגון הטרור הקיצוני נאמד בעשרות מיליוני דולרים. הג'יהאד האיסלאמי | צילום: Shutterstock

עלוּת השחר: הכסף שמאחורי הרקטות של הג'יהאד האיסלמי

סבב הלחימה נגד הג'יהאד האיסלאמי נכנס כבר ליומו השלישי עם מעל 350 רקטות ששוגרו אל עבר ישראל במהלך המבצע. מאחורי המערך הרקטי שבנה ארגון הטרור עומד כמו בכל דבר – כסף, הרבה כסף. התחקיר הבינלאומי של פורבס ישראל מגלה מי עומד מאחורי מימון ארגון הטרור האיסלאמי־פלסטיני ואיך הכל, כמו תמיד באזור, חוזר לאיראן

כשברקע דיווחים על מגעים ישירים להפסקת אש בתיווך מצרים, מבצע "עלות השחר", סבב הלחימה נגד הג'יהאד האסלאמי ממשיך במלוא עוזו, כשארגון הטרור הפלסטיני משגר מטחים של רקטות ופצצות מרגמה אל עבר ישראל באופן רציף. מנגד מאז תחילת המבצע בליל ה-2 באוגוסט, תקף צה"ל כבר למעלה מ-100 יעדי טרור וחיסל שורה של בכירים בארגון, כאשר לטענת ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף עודד בסיוק: "סיכלנו את כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד האיסלאמי".

אל חיסולו של תייסיר ג'עברי, ״אלוף הפיקוד״ של הג׳יהאד האיסלאמי בגזרה הצפונית הצטרף מקבילו בגזרה הדרומית, אלד מנסור, מפקד מרחב דרום הרצועה, כשבנוסף אליו הודיע דובר צה״ל על חיסולו של סגנו, זיאד מדלל, מפקד חטיבת רפיח.

בה בעת ממשיך ארגון הטרור לשגר מטחים רצופים של רקטות ופצצות מרגמה אל עבר ישראל כשעל פי ההערכות המודיעין עומד לרשותו מערך אש מגגון שכולל רקטות וטילי נ״ט. ארסנל הנשק שצבר הג'יהאד האסלאמי כולל על פי הערכות עשרות אלפי רקטות לטווחים שונים, משגרי נ״ט וגם כמה כלי טיס בלתי מאוישים.

רוב האמל״ח של הג'יהאד מיוצר בייצור עצמי, תוצאה ישירה של הסגר ההרמטי שהוטל על הרצועה. אך בעוד שאת אמצעי הלחימה הוא מתקשה להבריח פנימה, בכל הנוגע לאמצעי הכספים, הגורם העיקרי שמממן את כל האופרציה הזו, נראה שהוא לא נתקל בקשיים רבים. על פי תחקיר מיוחד שפרסם פורבס ישראל השנה, תקציבו השני של ארגון הטרור הקיצוני נאמד בעשרות מיליוני דולרים והוא ממוקם בין עשרת ארגוני הטרור העשירים בעולם.

ראש הממשלה יאיר לפיד במהלך הערכת מצב של הקבינט המדיני בטחוני בקריה תל אביב | צילום: Kobi Gideon / GPO

ההון מאחורי ארגון הטרור

בתחקיר בינלאומי מקיף מיוחד חושף פורבס ישראל כמה כסף מגלגלים ארגוני הטרור העשירים בעולם, איך הם מייצרים הכנסות של מיליארדים בכל שנה – ולמה אי אפשר לנצח את המלחמה בטרור עם טנקים וחיילים.

"בלי כסף – אין טרור", הצהיר בכיר המוסד והשב״כ לשעבר, עוזי שעיה, בראיון מיוחד לפורבס ישראל. "מעבר לאידיאולוגיה, ארגוני הטרור מונעים על ידי כסף, והיכולת שלך לאסוף מודיעין על אמצעי המימון, מקורותיו ואופן העברת הכספים – מאפשרת לך לסכל את האמצעים הללו ולפגוע משמעותית בפעילותם״, הוא טוען.

בהיבט הזה, הגי׳האד האיסלאמי לא שונה במאומה מכל ארגון טרור אחר בעולם, שזקוקים להרבה מאוד מזומנים על מנת לממן את פעילותם הטרוריסטית. מאחורי כל ארגון טרור עומד מערך מימוני שלם, כסף שמתדלק את כל האופרציה: כסף לתשלום משכורות לפעילים, לתפעול מחנות אימונים, לרכישת כלי נשק ואמצעי חבלה, אחזקת כלי רכב, אמצעי תקשורת ומודיעין ועוד ועוד.

על מנת לגייס את הכסף פועלים ארגוני הטרור בערוצים מחתרתיים, מחוץ ומעל החוק, בכלכלת הצללים העולמית – בדומה לפעילות ארגוני הפשע וקרטלי הסמים הגדולים, ולפעמים תוך שיתוף פעולה איתם. במקרה של הגיהאד האיסלאמי מקור המימון העיקרי והכמעט בלעדי הוא אחד: איראן ובעצימות נמוכה יותר גם חיזבאללה.

צה"ל תקף כבר למעלה מ-100 יעדי טרור וחיסל שורה של בכירים בארגון | צילום: דובר צה"ל

הקשרים הארוכים שפיתחו ראשי הגיהאד האיסלאמי עם משטר האיתוללות באיראן הולך שנים אחורה והוא מהווה בורג חשוב במערך שלם של כוח קודס, הגורם העיקרי שדואג לממן עשרות אירגוני הטרור ומיליציות חמושות באזור, הכל כחלק מיישום התוכנית האסטרטגית של דוקטרינת הסהר השיעי.

בשנת 2015 נקלע למשבר הפיננסי החמור בתולדותיו על רקע המלחמה בתימן וסירובם של ראשיו דאז להצהיר להצהיר על תמיכתם בחות'ים במלחמתם נגד סעודיה. הפטרון האיראני סגר את ברז המזומנים, ארגון הטרור הנתמך על שולחנו באופן כמעט בלעדי כמעט ו״פשט את הרגל״ ומאז הלקח הופנם – תיאום וסינכרון מסרים ופעולות כמעט מלא.

בארגון הטרור האיסלאמי־פלסטיני הפנימו היטב את הלקח והבינו מי בעל הבית האמיתי. גם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחא'לה, שיושב בסוריה – משם מכווין את פעילות הארגון – יודע היטב כי מוטב שפעולותיו יתיישרו עם רצונותיו של פטרונו האיראני שפרס את חסותו על הארגון מאז הקמתו ב־1979 כשלוחה של תנועת האחים המוסלמים המצרית.

מבחינת האיראנים מדובר בשלב נוסף ביישום המוצלח למדי של האסטרטגיה אשר נועדה להרחיק מגבולותיה את הסכסוך הביטחוני – צבאי ולייצר עוד נקודת חיכוך עם האויב הציוני. ארסנל הטילים העשיר שמחזיקים אנשי הג'יהאד, המכוונים ישירות לגוש דן כמנוף לחץ נוסף, עושים בהחלט את העבודה שדורש מהם הבוס הגדול.

חייל אפגני במהלך לחימה באחת ממתקפות ארגון הטרור | צילום: Shutterstock
לדירוג המלא של ארגוני הטרור העשירים בעולם

כאמור, בפעם הקודמת שנקלע לסכסוך מול הספונסר הגדול שלו מצאו את עצמם ראשי הארגון על סף פשיטת רגל ומשבר כלכלי חמור. מקורות המימון של הארגון הג'יהאדיסטי יבשו וקופתו התרוקנה. במשך חודשים ארוכים לא הועברו תשלומים לפעילי הארגון – לא לאנשי הזרוע הפוליטית, לא לפעילי המוסדות החברתיים ואנשי המדיה ואפילו לא לפלוגות אל־קודס, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור.

באין תזרים מזומנים נאלצו ראשיו להתחיל בתוכניות קיצוצים: תקציבים נחתכו, פעילויות שונות הושבתו, פעילים רבים פוטרו, ובמסגרת צעדי הצנע אף הוחלט על סגירתה של תחנת הטלוויזיה Palestine al Youm.

כיום, חרף הסנקציות הכלכליות ומשבר חמור מבית, דואגת איראן להמשיך ולסבסד את אחיו הקטן והסורר של חמאס, ומלבד אמצעי לחימה וידע יקר ערך מזרים כוח קודס האיראני לידי הג'יהאד האיסלאמי עשרות מיליוני דולרים מדי שנה, המממנים את פעילותו המיליטנטית ואת המערך הגלובלי הכולל של הארגון. גם חיזבאללה, על מאות מיליוני הדולרים שהוא מייצר באופן עצמאי, מעביר מדי שנה מיליוני דולרים לתמיכה במאבק המזוין של הארגון הג'יהאדיסטי נגד ישראל.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן