Forbes Israel Logo

הכוח בידיהן: 100 הנשים המשפיעות בעולם לשנת 2022

מחויבות לחופש ודמוקרטיה. (משמאל) ריהאנה, אורסולה פון דר ליין, ג'ורג'יה מלוני וג'ני לי | איור: גרייסלין וואן עבור פורבס
מחויבות לחופש ודמוקרטיה. (משמאל) ריהאנה, אורסולה פון דר ליין, ג'ורג'יה מלוני וג'ני לי | איור: גרייסלין וואן עבור פורבס
בתקופה של סערה גיאו-פוליטית אינטנסיבית, אי ודאות ושורה של משברים חמורים – הצורך בכוחן של נשים מעולם לא היה חשוב יותר. רשימת 2022 של 100 הנשים המשפיעות בעולם מפנה זרקור אל נשים שהובילו חדשנות, עוררו מהפכות, הניעו כלכלות ושיכתבו את הנרטיב התרבותי

הפלישה של נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין לאוקראינה הייתה רגע מכונן עבור אירופה. שבוע לאחר תחילת המלחמה, נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין, הכריזה על שלוש סנקציות כלכליות גדולות נגד רוסיה – איסור עסקאות עם הבנק המרכזי שלה, סגירת המרחב האווירי למטוסים רוסיים וחסימה של סוכנויות הידיעות בבעלות הקרמלין.

"להגנה על החירות שלנו יש מחיר", אמרה פון דר ליין.

בזכות הנהגתה במהלך המלחמה באוקראינה, כמו גם הטיפול שלה במגפת הקורונה, פון דר ליין נמצאת בראש הרשימה השנתית של 100 הנשים המשפיעות בעולם של פורבס. השפעתה ייחודית – אף אחת אחרת ברשימה לא מגבשת מדיניות בשם 450 מיליון איש – אבל המחויבות שלה להפוך את החברה לחופשית ודמוקרטית, לא ייחודית רק לה. פון דר ליין היא רק דמות מרשימה אחת בקו העלילה הגדול ביותר של 2022: נשים הפועלות למען הדמוקרטיה.

"להגנה על החירות שלנו יש מחיר". נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין | צילום: Shutterstock

נשים אמריקניות סבלו מהיפוך הזכויות הגדול ביותר בשני העשורים בהם הרשימה קיימת, כאשר בית המשפט העליון הגביל את זכותן להפלה. בתגובה, נשים מצביעות הניעו את בחירות האמצע בארה"ב. באיראן, אלפי נשים צעדו ברחובות במחאה נגד חוקים תיאוקרטיים שמתייחסים אליהן כאזרחיות סוג ב'.

מי שמייצגת את המפגינים ברשימה השנה היא ג'ינה "מהסה" אמיני, אשר מותה בספטמבר עורר את המהפכה חסרת התקדים בהובלת נשים. שאר הנשים ברשימה המכובדת הן 39 מנכ"ליות; 10 ראשות מדינות; ו-11 מיליארדריות בשווי כולל של 115 מיליארד דולר. התוצאה היא אוסף של נשים שנלחמות בסטטוס קוו.

"אם לא תגיבי להפרה הראשונה של זכויותיך", אמרה רויה בורומנד, היסטוריונית ופעילת זכויות אדם איראנית, "השנייה תגיע, והשלישית תגיע".

מותה של ג'ינה "מהסה" אמיני בספטמבר עורר את המהפכה חסרת התקדים באיראן | צילום: Shutterstock

מגדירות מחדש מבני כוח מסורתיים

מוול סטריט ועד הוליווד, ההישגים של הנשים המשפיעות השנה הם אדירים בפני עצמם, ועוד יותר בהתחשב בכמה קשה להתקדם בתעשיות שנשלטות באופן מסורתי על ידי גברים.

ג'ורג'יה מלוני (מס 7) היא העולה החדשה הבולטת ביותר ברשימה השנה. מלוני, שנבחרה לאחרונה לראשת הממשלה הראשונה של איטליה, מנהלת כעת את הכלכלה הרביעית בגודלה באיחוד האירופי והכלכלה השמינית בגודלה בעולם.

הנשים המשפיעות השנה דגלו במטרות כבדות משקל, בעיקר עם הבטחות שאפתניות סביב נושא שינוי אקלים. הפילנתרופית לורן פאוול ג'ובס (מס 26) התחייבה להעניק 10 מיליארד דולר דרך הקרן שלה Waverley Street Foundation כדי לעזור לטפל במשבר האקלים במהלך עשור הבא. נשים גם מכוונות את יצרניות הרכב לעתיד ירוק יותר: מוקדם יותר השנה, המנכ"לית מרי בארה (מס 4) הודיעה כי GM תייצר בלעדית רכבי נוסעים חשמליים עד 2035. העולה החדשה של הרשימה, רובין דנהולם (מס 64) החליפה את אילון מאסק כיו"ר טסלה לפני ארבע שנים.

ג'ורג'ה מלוני היא האישה הראשונה באיטליה לכהן בתפקיד ראשת הממשלה | צילום: Shutterstock

מניעות כלכלות גלובליות

על רקע האיום הגובר של אינפלציה ומיתון עולמי, המנהיגות הפיננסיות ברשימת 2022 מנווטות את המדיניות המוניטרית תוך חיזוק כמה מהמוסדות הבנקאיים והפיננסיים הגדולים בעולם. הנשים המשפיעות הבולטות כוללות את נשיאת הבנק המרכזי האירופי כריסטין לגארד (מס 2), יושבת ראש קרן המטבע הבינלאומית קריסטלינה גאורגייבה (מס 12), ומזכירת מחלקת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן (מס 33). כולן הביעו מחויבות לבניית חוסן גדול יותר במסגרת המדיניות הפיננסית שלהן, על רקע הרוחות הנגדיות העולמיות.

משכתבות את הנרטיב התרבותי

מספר גדל והולך של נשים נמצא כעת במיקום ייחודי לעצב מחדש נרטיבים תרבותיים ברחבי העולם. וותיקת הרשימה שונדה ריימס (מס 93) וריס ווית'רספון (מס 86) הן שתיים מהכוחות הבולטים המניעות ייצוג נשי גדול יותר מול המצלמה ומאחוריה, תוך חיזוק מקומם של קולות מגוונים בחזית הסיפור.

שונדה ריימס. משנה את הנרטיב התרבותי | צילום: Shutterstock

שנה סוערת

במה שהתברר כשנה סוערת עבור נשים מסביב לעולם, איבדנו כמה מדמויות המפתח החשובות למוות, פרישה או תנאים כלכליים. המלכה אליזבת השנייה, המלוכה הנשית הכי ארוכה בהיסטוריה ועמוד התווך של הרשימה הלכה לעולמה בספטמבר האחרון, בגיל 96. עמוד תווך נוסף ואחת הנשים החזקות בטכנולוגיה, שריל סנדברג, פרשה מתפקיד מנהלת התפעול הראשית של Meta. ולבסוף, אלופת הטניס סרינה וויליאמס הודיעה על פרישתה מטניס, אך המשך הקריירה שלה בעולם היזמות עשוי להוביל אותה הישר בחזרה לרשימה.

לרשימה המלאה

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.