חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מממשים הבטחות: עשירי העולם שמכרו הכי הרבה מניות מראשית השנה

רבים מעשירי העולם היו במצב רוח של מכירת מניות במהלך המחצית הראשונה של 2023. לארי אליסון | צילום: Shutterstock
רבים מעשירי העולם היו במצב רוח של מכירת מניות במהלך המחצית הראשונה של 2023. לארי אליסון | צילום: Shutterstock
21 מיליארדרים - כולל לארי אליסון, רוב וולטון והישראלית צפרא כץ – נפטרו ממניות בשווי כולל של יותר מ-9 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של 2023

מאז שפרש מתפקידו היומיומי ב-Airbnb ביולי 2022, המייסד השותף ג'ו גביה הגביר את מכירות המניות שלו, ונפרד מ-7.3 מיליון מניות של ענקית השכרת הדירות תמורת 890 מיליון דולר לפני מס במהלך המחצית הראשונה של 2023 לבדה – יותר מכל המיליארדרים האחרים ברשימה, מלבד שלושה. זה כמעט 40% מכלל המניות שהוא מכר מאז ש-Airbnb יצאה להנפקה ב-2020 (במונחים של דולרים ומניות), עסקה שכנראה עזרה לממן את רכישת חלק המיעוט שלו בקבוצת ה-NBA סן אנטוניו ספרס.

גביה הקים בנובמבר 2022 גם את Samara, שבונה יחידות דיור הפועלות על אנרגיה סולרית ויכולות לשמש כשטח נוסף או מוצעות להשכרה על ידי בעלי בתים. למרות כל המכירה הזו, גביה עדיין מחזיק ב-8% מ-Airbnb, המהווים את הרוב המכריע מהשווי הנקי המוערך שלו – 7.9 מיליארד דולר.

רבים מעשירי העולם היו במצב רוח של מכירת מניות במהלך המחצית הראשונה של 2023. גביה היה אחד מ-21 המיליארדרים שמכרו מניות נסחרות בארה"ב של יותר מ-100 מיליון דולר במהלך ששת החודשים האחרונים – כל אלה בשווי כולל של 9.3 מיליארד דולר במכירות משולבות לפני מסים ועלות מימוש אופציות (דוברי המיליארדרים סירבו להגיב או לא הגיבו לבקשות התגובה). הסיבות למכירה נעו בין עזיבת החברות שלהם, פקיעת אופציות מתקרבת או גיוס קבוצת ספורט שרק יצאה לשוק.

ג'וש האריס נפל בשתי קטגוריות אלו, ונפטר ממניות בשווי 210 מיליון דולר ב-Apollo Global Management, ענקית הפרייבט אקוויטי שהקים ב-1990, במהלך המחצית הראשונה של 2023. מאז שעזב את אפולו ב-2021, האריס – בעל שווי הון מוערך של 6.5 מיליארד דולר – מכר כמעט 30% ממניותיו תמורת 830 מיליון דולר, מה שכנראה יעזור לו לממן את עסקת הרכישה של קבוצת ה-NFL Washington Commanders תמורת סכום שיא של 6 מיליארד דולר, כמו גם את חברת ניהול הנכסים האלטרנטיביים החדשה שהאריס השיק בספטמבר האחרון, 26North.

צפרא כץ. מימשה אופציות ומכרה מיד את המניות | צילום: Shutterstock
צפרא כץ. מימשה אופציות ומכרה מיד את המניות | צילום: Shutterstock

ויש מה שקונה בחזרה

יורש Walmart, רוב וולטון, קנה לאחרונה קבוצת כדורגל משלו, והוביל ביוני 2022 עסקה לרכישת Denver Broncos תמורת סכום שיא של 4.65 מיליארד דולר. הוא גם אחד משלושת מוכרי המניות הגדולים של השנה עד כה. פורבס מעריך שרוב, אליס וג'ים וולטון, שלושת ילדיו החיים של מייסד החברה, סם וולטון (שהלך לעולמו ב-1992), קיבלו כל אחד 25% מ-4.5 מיליארד הדולר במזומן שנוצרו ממכירת מניות הקמעונאי על ידי Walton Family Holdings Trust.

האחיין שלהם, לוקאס וולטון, דורג כמוכר התשיעי בגודלו בששת החודשים האחרונים, הודות ל-8% מההחזקה שלו (כאשר שאר המכירות מוערכות כמחולקות בין אמו כריסטי וולטון לבין קרנות צדקה בשם אביו ג'ון וולטון, שמת ב-2015).

בינתיים, לארי אליסון, ראה את חלקו ב-Oracle גדל בכמעט חמישית לכ-43%, למרות העובדה שהוא מכר בערך 2 מיליארד דולר ממניותיו מאז 2020, כולל מניות בשווי 850 מיליון דולר במהלך המחצית הראשונה של 2023. הסיבה לכך היא שחברת התוכנה שייסד רכשה בחזרה כמעט 50 מיליארד דולר ממניותיה בשלוש השנים וחצי האחרונות.

מנכ"לית אורקל, הישראלית צפרא כץ, ומנכ"ל Moderna, סטפן בנסל, שניהם מימשו אופציות ומכרו מיד את המניות שהתקבלו תמורת 470 מיליון דולר ו-300 מיליון דולר כל אחד. פורבס מדרג אותם במקום השביעי והעשירי ברשימה. במהלך המחצית הראשונה של 2023, בנסל השלים גם את ההבטחה שלו ממאי 2022 למימוש 4.6 מיליון אופציות ולתרום את ההכנסות לאחר מס ממכירת המניות לארגוני צדקה כמו UNICEF, המרכז הרפואי של בוסטון ועוד.

המיליארדרים שמכרו הכי הרבה מניות במהלך המחצית הראשונה של 2023

מקור: Insider Insights, Forbes Reporting

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן