חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

למרות הצהרות בכירי החברה – טיקטוק שומרת בסין מידע רגיש על אמריקנים

מנכ"ל טיקטוק, שואו צ'ו. האם העיד עדות שקר בפני הקונקרס? | צילום: Shutterstock
מנכ"ל טיקטוק, שואו צ'ו. האם העיד עדות שקר בפני הקונקרס? | צילום: Shutterstock
תחקיר פורבס גילה שהרשת החברתית שמרה בשרתים בסין את המידע הפיננסי של הכוכבים הגדולים ביותר שלה. טיקטוק בתגובה: יש הבדל בין נתוני המשתמשים שנאספו על ידי האפליקציה לבין מידע שהם מספקים לה כדי שיוכלו לקבל תשלום עבור תוכן

טיקטוק מודה שמידע רגיש על יוצרים אמריקנים מאוחסן בסין.

החברה הגיבה לאחרונה למכתב שמנהיגי הסנאט שלחו למנכ"ל טיקטוק, שואו צ'ו, בו עלו חששות לגבי "טענותיו השגויות של המנכ"ל" לקונגרס בנוגע למקום שבו השירות מאחסן את הנתונים של משתמשיו בארה"ב.

שבועות אחרי שצ'ו העיד בפני ועדת בית הנבחרים ש"נתונים אמריקניים תמיד אוחסנו בווירג'יניה ובסינגפור", תחקיר של פורבס גילה שטיקטוק שמרה את המידע הפיננסי של הכוכבים האמריקנים והאירופים הגדולים ביותר שלה – כולל אלה שב-TikTok Creator Fund –בשרתים בסין. בעקבות הגילויים הללו, פוליטיקאים אמריקנים דרשו תשובות.

בתגובה של טיקטוק לשאלותיהם, אמרה החברה שיש הבדל בין "נתוני משתמשים בארה"ב שנאספו על ידי אפליקציית טיקטוק" לבין מידע שהם מספקים לאפליקציה כדי שיוכלו לקבל תשלום עבור תוכן שהם מפרסמים. הראשון מאוחסן במרכזי הנתונים של טיקטוק בארה"ב ובסינגפור, הודו בחברה, אך לא ציינו במפורש היכן האחרון מאוחסן.

שלל מסמכים פנימיים שהגיעו לידי פורבס, ומידע ממספר אנשים מחלקים שונים בחברה המכירים את העניין, הראו כי טפסי מס, מספרי תעודת זהות ומידע אחר של יוצרים וספקים חיצוניים אוחסנו בסין; התשלומים לשניהם מנוהלים באמצעות כלים של חברת האם של טיקטוק, ByteDance, שבסיסה בסין.

טיקטוק מודה שמידע רגיש על יוצרים אמריקנים מאוחסן בסין | צילום: Shutterstock
טיקטוק מודה שמידע רגיש על יוצרים אמריקנים מאוחסן בסין | צילום: Shutterstock

הנחיות חריגות

"אנחנו עומדים מאחורי ההצהרות של בכירי החברה שלנו לקונגרס", כתבה טיקטוק במכתב. "נשאלנו והגבנו לגבי נתוני המשתמשים המוגנים שנאספו באפליקציה. לא נתוני היוצרים".

נתוני היוצרים, כך הסבירו, הם לעתים קרובות חריגים. "נתונים מוגנים" הם "נתוני משתמשים שזוהו על ידי ממשלת ארה"ב כזקוקים להגנה נוספת", נכתב במכתב. אבל היא הדגישה שיש נתונים כאלה שלדבריה "נקבעו כחלק מהמשא ומתן הנרחב והרב-שנתי של טיקטוק עם CFIUS" – הגוף הממשלתי שעובד על עסקאות בתחום הביטחון לאומי שיאפשרו לאפליקציה להמשיך לפעול בארה"ב.

לפי המכתב, אותם נתונים חריגים ומוגבלים כוללים את כל הקטגוריות הבאות: "נתונים ציבוריים, מדדים עסקיים, נתוני יכולת פעולה הדדית ונתוני יוצרים מסוימים, אם יוצר נרשם מרצונו לתוכנית מסחרית שנתמכת על ידי טיקטוק בהגעה לקהלים חדשים ומונטיזציה של תוכן".

מידע שנאסף מחוץ לאפליקציה

"טיקטוק מאמינה שהמאמר של פורבס שצוטט במכתבכם התייחס לנתוני יוצרים מסוימים כמו חוזים חתומים ומסמכים הקשורים ליוצרים בארה"ב שנכנסים לקשר מסחרי עם טיקטוק – מידע שנאסף מחוץ לחוויית השימוש האפליקציה הרגילה", כתבה החברה לסנאטורים. "כמו רוב החברות, אנו נכנסים לקשרים מסחריים עם עסקים ואנשים פרטיים, ואוספים ושומרים מידע מסוים תוך כדי ציות לתקנות הביקורת, החשבונאות, המס והמגבלות האחרות החלות על עסקים".

הסנאטורים: "אנחנו מודאגים מאוד מכך שטיקטוק מאחסנת את הנתונים האישיים והפרטיים של האמריקנים בהישג ידו של הממשל הסיני" | צילום: Shutterstock
הסנאטורים: "אנחנו מודאגים מאוד מכך שטיקטוק מאחסנת את הנתונים האישיים והפרטיים של האמריקנים בהישג ידו של הממשל הסיני" | צילום: Shutterstock

CFIUS לא הגיב לשאלות האם ההחרגות הללו עבור יוצרים הם חלק מחוזה הביטחון הלאומי עם טיקטוק שטרם פורסם.

כשנשאלו לגבי ההבחנה של טיקטוק בין מה שלטענתה הן "שתי קטגוריות שונות של נתונים: נתונים מוגנים ונתונים שנכללים תחת החרגה", אמרו הסנאטורים לפורבס שהם לא השתכנעו.

"אנחנו מודאגים מאוד מכך שטיקטוק מאחסנת את הנתונים האישיים והפרטיים של האמריקנים בהישג ידו של הממשל הסיני", אמרו הסנאטורים בהצהרה משותפת. "נראה שמנהלי טיקטוק הטעו את הקונגרס שוב ושוב בכוונה כשענו כיצד החברה מאבטחת ומגינה על הנתונים של האמריקנים. התגובה של טיקטוק מבהירה כי הנתונים של אמריקנים עדיין חשופים למשטרי הריגול הדרקוניים של בייג'ינג – למרות הטענות על קמפיין יחסי הציבור המטעה של טיקטוק".

"נראה שמנהלי טיקטוק הטעו את הקונגרס שוב ושוב בכוונה כשענו כיצד החברה מאבטחת ומגינה על הנתונים של האמריקנים" | צילום: Shutterstock
"נראה שמנהלי טיקטוק הטעו את הקונגרס כשענו כיצד החברה מאבטחת את הנתונים" | צילום: Shutterstock

עדות שקר?

סגן יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, מרקו רוביו, ביקש מוקדם יותר החודש מהתובע הכללי מריק גרלנד לפתוח בחקירה של משרד המשפטים כנגד מנכ"ל טיקטוק, ולבחון האם ביצע עדות שקר בעדותו; שבוע לאחר מכן, 13 רפובליקנים בבית הנבחרים הלכו בעקבותיו.

לשאלת הסנאטורים אם טיקטוק נקטה צעדים כדי לחקור אם נתוני TikTok Creator Fund המאוחסנים בסין שותפו גם עם גורמים רשמיים בבייג'ינג, אמרה החברה: "טיקטוק לא התבקשה להעביר את הנתונים הללו לממשלת סין. טיקטוק לא סיפקה נתונים כאלה לממשלת סין, וגם טיקטוק לא תעשה זאת".

האם נתוני TikTok Creator Fund המאוחסנים בסין הוסרו או יוסרו מהשרתים שם? החברה אמרה שהמחיקה מתבצעת עבור "נתונים מוגנים". לפי טיקטוק, זה לא כולל מידע אישי שיוצרים מובילים מוסרים כדי לקבל תשלום.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן