Forbes Israel Logo
Trump family by Shutterstock
משפחת טראמפ. ישלמו על הקמצנות לאורך השנים? | צילום: Shutterstock

הקמצנות של משפחת טראמפ הייתה סוד ידוע – כעת הם עלולים לשלם עליה ביוקר

איש סודם של משפחת המיליארדרים, סמנכ"ל הכספים של הארגון במשך למעלה מ-50 שנה, נחקר בחשד להעלמת מס, גניבה והונאה. האם הוא יגלה את הדפוסים המפוקפקים של בני המשפחה או שמא שתיקתו נקנתה במתנות לאורך השנים?

המנהל הפיננסי של ארגון טראמפ, אלן ויסברג, הגיע בשבוע שעבר לבית המשפט בניו יורק, כשמבטו מושפל וידיו אזוקות. בפניו עומדים כ-15 אישומים חמורים הכוללים מרמה, הונאה וגנבה. על פי החשד, במשך שנים ויסברג העלים מס בחסות הארגון שהעסיק אותו, כ-60 אלף דולר בשנה, סך של כ- 900 אלף דולר הפרושים על תקופה של 16 שנה.

אמנם לקורא הסביר סכום של כמיליון דולר לא נשמע סכום עתק, במיוחד לא כשמדובר בארגון השייך למשפחת המיליארדרים הנודעת, אך הסתכלות מוקפדת על הנתונים מעלה כי מדובר במאות אלפי דולרים שהועלמו מהרשויות בארה"ב במשך עשרות שנים: כ-556 אלף דולר של מס פדרלי שלא שולם, לצד 107 אלף דולר של מס מדינה ו-238 אלף דולר של מס מוניציפלי. את הסכום הנאה גרף ויסברג, ככל הנראה, לכיסו, מה שאפשר לו לחיות אורח חיים ראוותני הכולל דירת פאר במנהטן ואחזקת שתי מכוניות מרצדס יוקרתיות.

הסתבכות נוספת?

הנשיא לשעבר טראמפ אמנם לא נכח בדיון, אך נוכחותו הורגשה בכל. החל מצי עורכי הדין שמילא את האולם, שעבד לצידו של טראמפ במספר הזדמנויות, וכלה באזכורים ישירים המופיעים בכתב החשדות נגד ויסברג. בין 15 האישומים שעומדים נגד מנהל הכספים, כ-10 קשורים באופן ישיר לעסקיו של טראמפ.

אחת השאלות המעניינות ביותר ביחס לסוגיה הזו היא מדוע שאדם במעדמו של ויסברג, שעובד באחד הארגונים העשירים בארה"ב, אדם שרווחה תעסוקתית ושכר הולם ככל הנראה אינם בראש רשימת דאגותיו, יטרח כל כך כדי להעלים סכום שנחשב מינורי ביחס לרווחים הכוללים של הארגון בו הוא עובד?

התשובה ככל הנראה פשוטה: נטייה לקמצנות. משפחת טראמפ האמידה הפכה במשך השנים לידועה לשמצה, בין היתר בשל נטייתה לחסכנות יתרה, יש שיגידו קמצנות גרידא. השמועות החלו כבר בדור המייסד, עם גל שמועות שסבב את פרד טראמפ, אביו של דונלד. הביטוי החמור ביותר של של הקמצנות המיוחסת להם, זה שגלש לכאורה לעבירה של ממש, היא נטייתם של בני המשפחה להתחמק מתשלום מס מתי שרק ניתן.

דונלד טראמפ. צילום: Shutterstock
דונלד טראמפ: "אבי חיפש כל דבר שאפשר למכור" | צילום: Shutterstock
התפוח לא נפל רחוק מהעץ

הנשיא לשעבר סיפר על אביו בפתיחות בנאום שנשא בשנת 2016, בו ניתן היה לשמוע לא מעט רמזים לאופיו וליחסו המורכב להון הרב שצבר: "אבי היה נכנס לכל בית, דירה או נכס שרצה לקנות, ואז הוא התחיל בבדיקה קפדנית: הוא בדק את הקירות, אם היו בהם מסמרים או פגמים. הוא חיפש פגמים בעץ, בפרזול. הוא חיפש כל דבר שהוא יכול להשתמש בו פעם נוספת, למחזר אותו או למכור אותו למישהו אחר".

החשיבה החסכנית של טראמפ התבטאה גם ביחסו לילדיו, אליהם העביר כספים במשך עשורים על מנת להתחמק ממס על שמו. כשדונלד טראמפ היה בן 3 בלבד, פרד העניק לו שטחרחב, רגע לפני שהשלים פיתוח של פרויקט נדל"ן מפואר במקום. לאחר מכן פרד 'שכר' את השטח מילדיו במשך שנים רבות, כשהוא משלם כ-60 אלף דולר בשנה עבור השכירות הזו, תוך שהוא מתחמק ממס על העברת הכספים לילדיו, שנחשבו למתנה.

עם מות האב, דונלד טראמפ ירש את כל נכסיו של אביו. בשנת 1989, מגזין Spy פרסם תחקיר שהפך לימים לנפיץ ומפורסם מאד, ומטרתו הייתה לגלות מיהו המיליארדר הקמצן מכולם. כחלק מהתחקיר, המגזין הקים חברת קש בשם National Refund Clearinghouse ושלחה צ'קים של 1.11 דולר בלבד ל-58 האנשים העשירים והמפורסמים ביותר בארה"ב.

מתוך 58 הנבדקים, 26 פדו את הצ'קים ועליהם הסכום המגוחך. התוצאות המפתיעות גרמו ל-Spy לקחת את הניסוי צעד אחד קדימה, למחוזות קיצוניים יותר. הצ'ק הבא שנשלח היה בסך 64 סנט בלבד, והם שלחו אותו לכל 26 הנבדקים שפדו את ההמחאה הראשונה. הפעם, 13 עשירים בלבד ניצלו את המתנה הנדיבה.

בשלב האחרון, שלח המגזין המחאות בסך 13 סנט ל-13 העשירים הנותרים, והפעם, שניים בלבד נותרו במירוץ לתואר המפוקפק. הראשון היה סוחר נשק סעודי, והשני, לא תופתעו לגלות, היה דונלד טראמפ.

מגדלי טראמפ בשיקגו | צילום: Shutterstock
מגדלי טראמפ. האם האימפריה בנויה על העלמת מס? | צילום: Shutterstock
איש סודו של טראמפ למעלה מ-50 שנה


ויסברג עבד לצד משפחת טראמפ במשך למעלה מ-50 שנה . הוא היה איש סודו של האב ולאחר מכן של הבן, וידע כל מה שצריך לדעת על ההתנהלות הכלכלית הבעייתית של המשפחה. "הכינוי של ויסברג בחברה היה "איש האגורות". הוא קיבל את הכינוי הזה מפרד ושניהם ראו עין בעין בנושאים האלו", מספרת ברברה רס, בכירה לשעבר בארגון. "לטעמי, ככה מתנהגים אנשים שלא באמת יודעים איך לנהל עניינים פיננסיים. הם לא רואים את היער כי הם מסתכלים רק על עצים, רק על העניינים הפעוטים והטפלים", הוסיפה.

המשפט של ויסברג, אם כן, צריך להדאיג מאד את הטראמפים. המנהל הנאמן, שיודע על כל המעללים של בני המשפחה לאורך השנים, ככל הנראה מחזיק באמתחתו מידע רגיש שיסבך פעם נוספת את הנשיא לשעבר.

כעת, לפי פרשנים שונים, הכל נמצא בידיו של ויסברג. האם הוא יחליט להחזיר טובה עבור מה שהרוויח בשל שיתוף הפעולה והנאמנות לאורך השנים? האם יחליט ש-60 אלף דולר בשנה לא קונים לטראמפים את הזכות שיישב עבורם בכלא ויחליט לפתוח את הפה, מה שעלול להוביל להתמוטטות האימפריה?

"סביר להניח שויסברג יעיד ויפתח את הפה בקרוב מאד", מעריך מייקל כהן, לשעבר עו"ד בארגון שהפנה לו עורף לאחר שהחל לטענתו להסתבך בעניינים משפטיים של הארגון בעצמו. את הדברים אמרים בראיון לרשת MSNBC בסוף השבוע, והוסיף כי "ויסברג עוד לא דיבר, זה לפחות לפי המידע שידוע לנו. אבל, אני הייתי בעבר בסיטואציה שהוא נמצא בה היום, ואני יכול לספר מחוויה אישית שלהרגיש את האזיקים על הידיים שלך זו תחושה מאד לא נעימה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.