חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
טראמפ. האם ניצל את מעמדו הפוליטי עבור עסקיו? | צילום: Shutterstock
טראמפ. האם ניצל את מעמדו הפוליטי עבור עסקיו? | צילום: Shutterstock

הון פוליטי: טראמפ כבר לא נשיא – אבל הכסף ממשיך לזרום

נשיא ארה"ב לשעבר החליט לכאורה להשתמש בכסף שנתרם עבור פעילותו הפוליטית – גם למטרות עסקיות. מסקירה של מסמכים פדרליים עולה שקבוצות פוליטיות העבירו אחרי תום הקמפיין יותר ממיליון דולר לעסקיו של טראמפ: מנדל"ן ועד מסעדות ומלונות

נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, לא הפסיק לגייס כספים מתומכיו לאחר שהפסיד במרוץ לנשיאות ב-2020. החברות שלו, בינתיים, המשיכו לנצל את הכוח הפוליטי שצבר עבור סחורות ושירותים. מאז הפסיד בבחירות 2020, הצליח הנשיא לשעבר להמיר כ-1.3 מיליון דולר שנתרמו עבור הפעילות הפוליטית שלו להכנסות עסקיות, כך עולה מסקירה של המסמכים הפדרליים האחרונים.

בחודשים שלאחר הבחירות, הגיע חלק ניכר מהסכום דרך ועדת הקמפיין הרשמית של טראמפ, Donald J. Trump for President, Inc. ב-1 בדצמבר 2020, הוועדה שילמה 38 אלף דולר דמי שכירות ל-Trump Tower Commercial LLC, החברה שמנהלת את מגדל טראמפ, כשלנשיא לשעבר יש שטח בתוך המגדל.

15 ימים לאחר מכן, עוד 38 אלף דולר של דמי שכירות עברו מוועדת הקמפיין לאותה חברה. הוועדה גם שילמה שני תשלומים בסך 3,000 דולר בערך באותו זמן לחברה בשם Trump Restaurants LLC. הנשיא לשעבר, ששוויו מוערך בכ-3 מיליארד דולר, מחזיק ב-100% מהחברה הזו, על פי ניתוח מסמכים שעסקיו הגישו לגורמים פדרליים ומקומיים בזמן שהיה נשיא. בין הבחירות לסוף 2020, ועדת הקמפיין של טראמפ העבירה 113 אלף דולר לעסקיו של טראמפ.

הרבה אחרי הבחירות

בשנת 2021 טראמפ לא ממש סגר את ועדת הקמפיין שלו. במקום זאת, הוא שינה את שמה ל-Make America Great Again. החל מ-4 בינואר 2021, הוועדה החלה להעביר כסף לחברות של טראמפ, והעבירה 8,000 דולר למלונות שלו.

הקבוצה גם כתבה המחאות שכר דירה לאותם גופים להם שילם הקמפיין בעבר – 38 אלף דולר ל-Trump Tower Commercial LLC מדי חודש לערך, ולעיתים קרובות עוד 3,000 דולר ל-Trump Restaurants LLC. לא ברור מדוע ה-Make America Great Again עדיין צריכה לשלם מאות אלפי דולרים של שכירות בשנת 2021, בהתחשב בכך שהבחירות התקיימו בשנת 2020. נציגים מטעם טראמפ לא הגיבו לבקשות התגובה. עד סוף פברואר 2022, ה-Make America Great Again שילמה 526 אלף דולר לחברות של טראמפ, על פי סקירת המסמכים של ועדת הבחירות הפדרלית.

ההסתערות על גבעת הקפיטול. חקירת האירוע חשפה העברת כספים נוספת | צילום: Shutterstock

בזמן שוועדת הקמפיין שילמה עבור שכירות, קבוצות פוליטיות אחרות של טראמפ העבירו כספים למלונות של הנשיא לשעבר. תשעה ימים לאחר הבחירות, ועדה בשם טראמפ ויקטורי, שאספה כספים עבור הקמפיין של טראמפ וגם עבור כמה קבוצות רפובליקניות, שילמה 294 אלף דולר למלונות של הנשיא לשעבר. בסופו של דבר, טראמפ ויקטורי שילמה יותר מ-300 אלף דולר מהבחירות ועד פברואר 2021, אז רשמה בפעם האחרונה תשלום לנכס של טראמפ.

ואז נוספה הוועדה שנשלטת במישרין על ידי טראמפ, בשם Save America. במקרה של נשיא ארה"ב לשעבר, גם היא שימשה כלי להפניית כספי תורמים לעסקים שלו. מפברואר 2021 עד מאי 2022, השקיעה 213 אלף דולר בנכסים של טראמפ.

התשלומים של Save America עוררו קצת הדים לאחרונה, שכן חקירת המתקפה של 6 בינואר על גבעת הקפיטול בארצות הברית שמה לב לפעולות הקבוצה. הנשיא לשעבר אמר לתומכים שהם יכולים לתרום למשהו שנקרא הקרן הרשמית להגנה על הבחירות, למרות שהקרן הזו כנראה לא קיימת, לפי ועדת החקירה. במקום זאת, רוב הכסף הלך ל-Save America, שהעבירה כספים לעסקיו של טראמפ.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן