חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

אנליזה בזמן אמת: כך מסייע ניתוח וידיאו בשמירה על ביטחון הציבור

מצלמת אבטחה | צילום: Shutterstock
כך משמש ניתוח וידיאו את מערכי ההצלה והביטחון | צילום: Shutterstock
מהפכת המידע שינתה את העולם ובתוך כך השתכללו הפתרונות בהם משתמשים ארגוני ההצלה ורשויות החוק. אלו המערכות המתקדמות בעולם שמסייעות לשמור עלינו בטוחים

Contributors

מהפכת המידע של המאה ה -21 שינתה את העולם לחלוטין, כיום הטכנולוגיה מאפשרת לאסוף לנתח ולשתף מידע מכל מקום ובכל זמן. טכנולוגיה זו מאפשרת למגוון רחב של תחומים לנתח את המידע בזמן אמת ולטפל בסוגיות רגישות מהר וביעילות. ניתן להבחין בכך בייחוד בתחומי טכנולוגיות ביטחון הציבור שהשתכללו לאין שיעור.

כך למשל מוקדי חירום וביטחון יכולים לקבל בזמן אמת מידע קריטי במצב שיגרה וחירום ולהעניק טיפול נכון בזירה. כמות המידע שנוצר וזמין הוא עצום ולכן מצריך עיבוד, סינון וחילוץ מידע חשוב לצורך קבלת החלטות מהירה ויעילה. עם זאת, ככל שהמידע רגיש יותר, כך רמת אבטחת המידע צריכה להיות גבוהה יותר, יש לוודא כי מידע רגיש אינו מגיע לידיים הלא נכונות ולהבטיח את שלמות המידע תוך הגנה מקסימלית.

ארגונים מודרניים כמו למשל ארגוני ביטחון והצלה, משטרה, ארגוני פיקוח מוניציפליים מחפשים עליונות בשליטה על המידע כדי לעמוד במטרתם, במשימתם ובמטרות הארגון. עליונות בבקרה יכולה להיות מושגת על ידי מערכות אינטגרטיביות, שליטה ובקרה, תקשורת ומידע, הזמינים בכל עת ובכל מקום.

היכולת לתקשר באופן עקבי, לנתח ולשתף מידע מולטימדיה בזמן אמת, היא דרישה בסיסית עבור כל ארגוני האבטחה והתפעול ממוסדות מדינה לארגונים פרטיים. המידע הרב המגיע אל מוקדי הביטחון אינו מאפשר לעין האנושית להתמקד, לנטר ולזהות אירועים חריגים וכאן נכנסת האיכות הטכנולוגית המאפשרת לזהות אוטומטית אירועים חריגים הדורשים את תשומת לבם של אנשי המוקד.

כיום יש מגוון פתרונות טכנולוגיים לגופי הביטחון וההצלה העוסקים רבות בתחומי הווידאו וניתוח אנליטי של המידע. חברות אלו יוצרות מעטפת הכוללת בין היתר מערכות ניהול ומידע שמסוגלות לנתח נתונים בזמן אמת ולסייע בהליכי קבלת החלטות. המערכות הללו כוללות מספר מרכיבים.

אנליזה בזמן אמת

שימוש בבינה מלאכותית ורשת נוירונים המאפשרת למידת מכונה שמאפשרת לכייל את המצלמות וללמוד את הסצנה שהמצלמה רואה. בדומה לבני אדם, המערכת מזהה אירועים ותנועות חריגות חריגה או פעילויות בלתי רגילות (UAD-Unusual Activity Detection), ויודעות להתריע בהתאם.

זה מתבצע במצבים של זיהוי וקבלת התראה כשאובייקט נמצא באזור ובהתקהלות, קבלת התראה כאשר אובייקט (אנשים או רכבים), נכנס לאזור שהגדרנו, אובייקט הנע במהירות לא רגילה, התראת שוטטות כאשר אובייקט נמצא באזור מסוים מעל פרק זמן שהוגדר מראש, חציית קו וספירת אנשים , זיהוי חפץ חשוד, ונדליזם ועוד.

רכב. נסיעה. מכונית | צילום: Shutterstock
זיהוי לוחית רישוי מאפשר חיפוש מהיר לצורך קבלת פרטים | צילום: Shutterstock

זיהוי רכבים ו-LRP

זיהוי לוחיות רישוי שמאפשר חיפוש מהיר של הלוחיות לצורך קבלת פרטי הרכב לטובת חיפוש מידע ודוחות כגון סוג רכב, צבע רכב ועוד.

ניתוח נתונים

חיפוש חכם על כל מאגר הנתונים הקיים במערכות, לרבות חיפוש מתקדם על גבי קבצי וידאו המוקלטים במצלמות שונות בפרויקט.

כיום מתפתחות טכנולוגיות חדשניות, אלגוריתמים וכלים מתקדמים במטרה להתמודד עם צורכי הקליטה, עיבוד וניתוח הנתונים בזמן אמת. ישנה התמקדות בתחומי עיבוד תמונה, בינה מלאכותית ולמידת מכונה. לאחרונה השתתפנו בפרוייקט מחקר יישומי אקדמאי לפיתוח יכולות אנליטיקה מתקדמות לניתוח וידאו.

הווידאו מוקלט ונאגר במערכות השליטה והבקרה של החברה, ואז בעזרת יכולות אנליטיות מתקדמות הופך את המערכות לחכמה ויעילה יותר. בזירות המתמקדות בביטחון הציבור, זוהו בזמן אמת איומים כמו שליפת נשק, באמצעות המערכות ששולחות התראה לכוחות הביטחון ובכך למנוע אסון של ממש.

המידע שקיבלנו ממצלמות שונות בזירה החל ממצלמות רחוב דרך מצלמות הגוף של השוטרים ועד מימוש טכנולוגיה לחיפוש וזיהוי יעיל של אובייקטים שונים בווידאו, אפשרו לנתח את הסיטואציה ולתכלל את כל המידע ובכך ליצור התראה קונקרטית המונעת אסון.

אין ספק שבימים רגישים אלו, כאשר הביטחון נמצא בראש סדר העדיפויות של הציבור, ארגוני ביטחון, מוסדות וארגונים מוניציפליים יכולים לעשות שימוש במערכות אלו, ולהיעזר בהם כדי ליעל טיפול באירועים ואף למנוע אותם מבעוד מועד.


הכותב הוא רפי כתב, מנהל מחלקת האסטרטגיה והפיתוח העסקי בחברת מוטרולה סולושנס ישראל, המובילה העולמית של מגוון פתרונות טכנולוגיים לגופי הביטחון שעוסקת בתחומי הווידאו וניתוח אנליטי של מידע. וזאת על ידי רכישת חברות בתחום כמו: חברת אוויגילון, Whatchguard Vigilant , ועוד. חברות אלו, יחד עם יכולות הפיתוח של מוטורולה, יצרו מעטפת כוללת המוטמעת במצלמות ובמערכות הניהול ומסוגלת לקבל מידע, לנתח נתונים בזמן אמת ולקבל החלטות.

ה-Contributors של פורבס ישראל הם כותבים עצמאיים שנבחרו על ידי מערכת פורבס, מומחים בתחומם, המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן