חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
גיוס גדול בתקופה מאתגרת. משרדי Weka | צילום: LUZ
גיוס גדול בתקופה מאתגרת. משרדי Weka | צילום: LUZ

מאחסנים מזומנים: חברת אחסון הנתונים Weka עם מגה-גיוס של 135 מיליון דולר

הגיוס נערך על פי הערכת שווי של 750 מיליון דולר - כפול מהשווי בסבב הגיוס הקודם. ״יתן לנו את הביטחון הפיננסי שאנחנו צריכים כדי להפוך לחברה רווחית ועצמאית״

כבר עתה ברור כי שנת 2022 תירשם כאחת השנים הקשות שחווה מגזר הטכנולוגיה בעשורים האחרונים. גל הפיטורים בסקטור ההייטק גלש מזמן מסטארט-אפים קטנים לחברות ענק גלובליות, בשעה שהתייבשות מקורות המימון כבר ניכרת היטב לאור נסיקת הריבית ומתבטאת באופן ברור בירידה החדה בהיקף הגיוסים וההשקעות.

על רקע הסנטימנט הכללי השלילי וההאטה הניכרת בזרם המזומנים אל השוק, מודיעה היום חברת האחסון וניהול הדאטה, Weka על מגה גיוס של 135 מיליון דולר – סכום נכבד גם בהשוואה לגיוסי הענק שנרשמו פה בשנות השיא האחרונות. סבב הגיוס הנוכחי נערך על פי שווי של 750 מיליון דולר – כפול מהערכת השווי שקיבלה Weka בסבב הקודם אותו הובילה Hitachi Ventures בינואר 2022, במהלכו גייסה החברה לקופתה 73 מיליון דולר.  

את חברת הסטארט-אפ המבטיחה, ספקית אחסון הנתונים שמבוססת על תוכנה בלבד, הקימו לירן צביבל, (CEO), ד"ר עמרי פלמון (COO) ומאור בן דיין (Chief Architect), לפני כמעט עשור. מאז ינואר 2014 ועד סבב הגיוס האחרון גייסה החברה 140 מיליון דולר, כאשר למעשה, הגיוס הנוכחי מכפיל את סך ההשקעה בה מאז הקמתה, אשר עומד כעת על 275 מיליון דולר. 

סבב הגיוס הנוכחי של החברה (D) נערך בהובלת Generation Investment Management קרן השקעות שמרכזה בלונדון ומנהלת נכון להיום יותר מ-27 מיליארד דולר, מבכיריה נמנה סגן נשיא ארה״ב לשעבר, אל גור. בנוסף השתתפו בסבב משקיעים אסטרטגיים כמו סיסקו ואנבידיה, לצד משקיעים קיימים נוספים: Micron Ventures, Gemini Israel Ventures, Hewlett Packard Enterprise, Hitachi Ventures, Key1 Capital, MoreTech Ventures ו- Qualcomm Ventures.

Weka מודיעה על מגה גיוס של 135 מיליון דולר | צילום: LUZ

צמיחה מואצת

גיוס המזומנים לקופת החברה מתבצע בתקופה מאתגרת במיוחד של אינפלציה חריגה ומדיניות מוניטרית אגרסיבית המיושמת על ידי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם – אלו מכתיבים תנאי אשראי קשוחים בהרבה ממה שהורגל השוק עד ממש לאחרונה. בהתאם לכך חברות רבות במגזר הטכנולוגי, בארץ ובעולם, נערכות לתקופת יובש ממושכת, חלקן כבר השיקו תוכניות קיצוצים כואבות.

בשל כך, לצד הבעת האמון ב- Weka מצד המשקיעים, השלמת הגיוס מהווה נדבך חשוב ביישום אסטרטגיית הצמיחה של החברה, המקנה לה אורך נשימה ויתרון חשוב על פני יתר המתחרות בשוק. לדברי החברה הגיוס יאפשר לה להגיע לרווחיות, לתדלק התרחבות גלובלית משמעותית ולהרחיב במהירות את צוותי הענן, הצלחת הלקוחות (Customer Success), המכירות, השיווק, התפעול ומשאבי האנוש שלה.

״ההון החדש שגויס יאפשר לנו להשקיע בפיתוח המוצר שלנו, וכן להרחיב את ההשקעה בשיווק ומכירות, לשמור על צמיחה מוגברת ולתת לנו את הביטחון הפיננסי שאנחנו צריכים כדי להפוך לחברה רווחית ועצמאית", מסר לירן צביבל, מייסד שותף ומנכ"ל WEKA, ״בשנת 2013, יצאנו לדרך עם חזון נועז וגישה חדשה ביסודה לניהול ואחסון דאטה. סבב הגיוס הזה מייצג אבן דרך משמעותית בהגשמת החזון הזה, ואנו אסירי תודה למשקיעים החדשים והקיימים שלנו על תמיכתם״.

ההשקעה של קרן ההשקעות Generation ב-Weka היא חלק מקרן מיוחדת שהקימה להשקעות בקיימות (Sustainable Solutions Fund IV), ובחברות 'Green Data' חדשניות המפתחות פתרונות להתמודדות עם העלייה החדה בצריכת האנרגיה בעקבות הצמיחה האקספוננציאלית באגירה וניהול נתונים בסביבה מודרנית.

אבן דרך משמעותית בהגשמת חזון החברה | צילום: LUZ

על פי ההערכות מרכזי הנתונים (Data Center) בעולם אחראיים כיום לכשני אחוזים מצריכת האנרגיה הכוללת – שוות ערך לשימוש באנרגיה בכל יבשת אוסטרליה.

על פי התחזיות עד 2030, הצריכה עלולה להגיע לשמונה אחוזים או יותר, שכן עומסי העבודה של הדור הבא של הטכנולוגיות, כמו: בינה מלאכותית (AI), למידת מכונה (ML) ומחשוב בעל ביצועים גבוהים (HPC) מגדילים את דרישות האנרגיה והמשאבים.

״יישומי בינה מלאכותית ולמידת מכונה תורמים להתפתחות בת קיימא בתחומים כמו מכוניות אוטונומיות ומפעלים חכמים״, קובע דייב איסטון, שותף בקרן ההשקעות -Generation Investment Management, ״עם זאת, אפליקציות של בינה מלאכותית דורשות כמויות אדירות של נתונים וכוח מחשוב. היום, חלק גדול מהכוח הזה מבוזבז בשל צווארי בקבוק באספקת הנתונים".

לדברי Weka גיוס ההון הנוכחי מגיע בשיאו של גל התרחבות וצמיחה. על פי נתונים שמסרה, ברבעון השלישי של 2022 הציגה גידול של 232 אחוזים בקצב ההכנסות השנתי (ARR) וצמיחה של 635 אחוזים בשווי החוזים הכולל (Total Contract Value) – עם זאת בחברה סירבו לחשוף נתונים מדויקים או לתת הערכות כלליות לגבי היקף ההכנסות.  

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן