Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
נפלו כמו זבובים. (מימין) וויל ווי צ'נג, וויטני וולף הארד ושלום מקנזי | צילומים: וויקיפדיה ו- Shutterstock
נפלו כמו זבובים. (מימין) וויל ווי צ'נג, וויטני וולף הארד ושלום מקנזי | צילומים: וויקיפדיה ו- Shutterstock

כבר לא: מי הם המיליארדרים שנפלו מרשימת עשירי העולם של פורבס

זוהי השנה הקשה ביותר עבור מיליארדרים מאז המשבר הכלכלי של 2009 – עם 329 עשירי עולם שנפלו מהרשימה השנתית האקסקלוסיבית. עולם ההייטק ספג הכי הרבה פגיעות עם 53 מיליארדרים שנדחקו החוצה מהרשימה, ומדשדשים אחריו - תעשיות האופנה, הייצור והנדל"ן

המלחמה באוקראינה, דחיקת הטכנולוגיה הסינית והירידה במחירי המניות הסירו 329 משתתפים מרשימת המיליארדרים העולמית של פורבס בשנה האחרונה. זהו המספר הגדול ביותר של נפילות מהרשימה מאז 2009, כשהמשבר הפיננסי אז הפיל 355 אנשים מהרשימה. בנוסף, 30 מיליארדרים מתו בשנה האחרונה; הם נספרים בנפרד מאלה שנפלו עקב ירידות בשווי הנקי.

מיליארדרים משלוש מדינות – סין ​​(153 נפילות, כולל ארבע מהונג קונג), רוסיה (35) וארה"ב (33) – היוו שני שלישים מאלה שנפלו מהרשימה. מיליארדרים טכנולוגיים לשעבר, שהונם נסק יותר מכל קבוצה אחרת במהלך המגפה, נפגעו בצורה הקשה ביותר – 53 נשרו, כולל 32 מסין ומהונג קונג.

אבל הכאב היה נרחב, כאשר גם תעשיות האופנה והקמעונאות (45), הייצור (33) והנדל"ן (29) ספגו פגיעות משמעותיות בשורות המיליארדרים שלהן. שניים מהמנצחים הגדולים ביותר של הקורונה, מגזרי הבריאות והפיננסים, איבדו גם הם 25 מיליארדרים כל אחד.

מתוך 10 המיליארדרים לשעבר ששווים הנקי צנח הכי הרבה, שמונה היו מסין. הונם של שני המפסידים הגדולים של השנה – Zhang Bangxin מ-TAL Education (שהיה שווה בעבר 13.3 מיליארד דולר) ו- Larry Xiangdong Chenמהמתחרה GSX Techedu (שהונו עמד על 10.2 מיליארד דולר) – התאייד כאשר ממשלת סין איימה לאסור רווחים והשקעות בחו"ל מתעשיית הלימודים הבלתי פורמליים.

מספר המיליארדרים שנפלו מהרשימה

הלכו לעולמם

מבין 30 המיליארדרים שהלכו לעולמם בשנה האחרונה, האחרון היה אדוארד "נד" ג'ונסון השלישי. הוא ירש את קרן ההשקעות Fidelity מאביו ב-1977, ניהל אותה במשך 37 שנים והפך את החברה מבוסטון לאחד ממנהלי הכספים הגדולים בארה"ב, לפני שהעביר את המושכות לבתו אביגיל ב-2014. הוא מת בגיל 91, ימים ספורים לפני שפורבס פרסם את רשימת המיליארדרים לשנת 2022 במרץ.

אלי ברוד, איל הנדל"ן והביטוח שהפך לנדבן, מת בגיל 87, והותיר 6.9 מיליארד דולר לאלמנה אדית, שעליה מוטלת המשימה למלא את התחייבותם של בני הזוג לתרום את רוב הונם.

המשקיע הצ'כי (ובעבר האדם העשיר ביותר בצ'כיה) פטר קלנר נהרג בהתרסקות מסוק במרץ 2021 בגיל 56. הוא האדם העשיר ביותר שמת בשנה האחרונה, והותיר 16.6 מיליארד דולר לאשתו, רנטה קלנרובה.

כבר לא ברשימה

פורבס מדד את השווי הנקי עבור רשימת 2022 באמצעות שווי המניות ושערי המטבע מיום סגירת המסחר ביום שישי, 11 במרץ 2022. הנה כמה מהאנשים בעלי הפרופיל הגבוה ביותר שאיבדו את מעמדם בעל עשר הספרות.

שלום מקנזי | צילום: יח"צ

שלום מקנזי

שווי נקי: פחות מ-900 מיליון דולר (ירידה מ-1.7 מיליארד דולר בהשוואה לרשימת 2021)

מקור העושר: הימורי ספורט

מדינה: ישראל

מקנזי השיג שליטה של 11% בחברת ההימורים DraftKings כשהיא מוזגה עם ספקית טכנולוגיית ההימורים שלו SBTech במיזוג SPAC תלת כיווני באפריל 2020. מאז הוא מכר מניות, אבל לא מספיק מהר – משום שהערך של 5% מהמניות הנותרות צנח ב-73% בשנה האחרונה.


כבר לא מיליארדרים. מייסדי רובין הוד ולאד טנב ובייג'ו באהט | צילום: Robinhood
מייסדי רובין הוד ולאד טנב ובייג'ו באהט | צילום: Robinhood

ולד טנב ובאיג'ו בהט

שווי נקי: פחות מ-800 מיליון דולר כל אחד (ירידה ממיליארד דולר לכל אחד)

מקור העושר: אפליקציית מסחר במניות

מדינה: ארצות הברית

הונם של חברי כיתת סטנפורד, טנב ובהט, נסק כאשר Robinhood Markets, אפליקציית המסחר במניות ללא עמלות שהקימו ב-2013, הפכה ללהיט בקרב סוחרים קמעונאיים ב-2020 ו-2021 במהלך התקופה הקשה ביותר של המגיפה. המסחר בפלטפורמה ירד בצורה תלולה מאז, ומניית החברה נפלה ב-71% ממחיר ההנפקה שלה ביולי האחרון. תיאוריות קונספירציה התפשטו כמו אש בשדה קוצים כאשר רובינהוד הפסיקה את המסחר באפליקציה שלה של מניות קמעונאית משחקי הווידיאו GameStop בינואר 2021, והגבילה את ההפסדים של קרנות גידור על חשבון משקיעים חובבים. טנב טען שההחלטה התקבלה כדי לעמוד בדרישות הוועדה לניירות ערך ולבורסות ו"להגן על החברה ועל לקוחותיה", והכחיש שרובינהוד מתמודדת עם בעיות נזילות.


יצרנית הרכב החשמלי Rivian | צילום: Shutterstock

אר.ג'יי סקארינג'

שווי נקי: פחות מ-700 מיליון דולר (ירידה מ-3.4 מיליארד דולר)

מקור העושר: רכבים חשמליים

מדינה: ארצות הברית

לפני שנה יצרנית הרכב החשמלי שלו, ריוויאן, נסעה למרחקים ארוכים, לאחר שגייסה שיא של 23.1-11.2 מיליארד דולר כחברה פרטית, ו-11.9 מיליארד דולר בהנפקה בנובמבר, שהעריכה את החברה ב-90 מיליארד דולר. אבל המייסד והמנכ"ל נאבק להגביר את הייצור מאז, אכזב אנליסטים וצנח במניות ב-64%.


אולג טינקוב | צילום: Shutterstock

אולג טינקוב

שווי נקי: פחות מ-700 מיליון דולר (ירידה מ-4.7 מיליארד דולר)

מקור העושר: בנקאות

מדינה: רוסיה

הפלישה לאוקראינה – ומפולת הסנקציות המערביות שבאו בעקבותיה, גרמו לפגיעה קשה בהון האליטה הרוסית: טינקוב הוא אחד מ-35 רוסים שנפלו מהרשימה של שנה שעברה. מניות הבנק הדיגיטלי שלו, Tinkoff, השילו 90% מערכן בלונדון לפני שהמסחר הופסק ב-2 במרץ.


וויטני וולף הארד | צילום: Shutterstock

וויטני וולף הארד

שווי נקי: פחות מ-700 מיליון דולר (ירידה מ-1.3 מיליארד דולר)

מקור העושר: אפליקציית היכרויות

מדינה: ארצות הברית

היא הפכה למיליארדרית הצעירה ביותר שעשתה את הונה בכוחות בעצמה, כאשר אפליקציית ההיכרויות שלה, Bumble, הפכה לציבורית בתחילת 2021. אבל מניות באמבל (ירידה של 72% לאחר ההנפקה) עלו מאז על שרטון. וולף הארד הוסיפה משתמשים בתשלום בקצב איטי יותר מאשר מתחרים כמו טינדר, שהייתה שותפה בהקמתה ועזבה בעקבות הטרדה מינית לכאורה.


מכשיר אידוי E-Cigarettes | צילום: Shutterstock

קייט וואנג

שווי נקי: פחות מ-500 מיליון דולר (ירידה מ-5 מיליארד דולר)

מקור העושר: סיגריות אלקטרוניות

מדינה: סין

וואנג היא השותפה המייסדת של RLX Technology, השחקנית הגדולה ביותר בשוק האידוי (vaping) של סין, והוציאה אותה לציבור בבורסת ניו יורק בינואר 2021 ברישום של 35 מיליארד דולר. מאז איימה ממשלת סין בהלאמת מכירות הסיגריות האלקטרוניות, מה שהוביל לתביעות משקיעים וגרם  להונה של וואנג להתאייד באוויר.


וויל ווי צ'נג | צילום: Wikipedia

וויל ווי צ'נג

שווי נקי: פחות מ-300 מיליון דולר (ירידה מ-1.2 מיליארד דולר)

מקור העושר: שירות הסעות

מדינה: סין

פלטפורמת DiDi Global של צ'נג ניהלה מלחמת מחירים שגרמה לגירושה של אובר מסין – רק כדי להיעצר לחלוטין כשממשלת סין אסרה את האפליקצייה ימים ספורים לאחר הופעת הבכורה של החברה בבורסה לניירות ערך בניו יורק ביוני האחרון, תוך ציון "חששות אבטחת סייבר". המניה ירדה מאז ב-89%.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן