חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
צילום אילוסטרציה: Shutterstock
צילום אילוסטרציה: Shutterstock

פילנתרופיה צעירה: הקרן שמסייעת במציאת פתרונות רפואיים פורצי דרך

קרן Merit Spread של הפילנתרופ אלון טל, פועלת לרווחת הציבור ומחברת בין תורמים לבין העשייה בשטח. סיפורו של הילד רפאל, בעל תסמונת בריאותית נדירה, הוא דוגמה להצלחת הקרן במציאת פתרון במקום בו חברות התרופות לא פועלות

רוני בר, בשיתוף Merit Spread

עיני הציבור נשואות בהערצה למובילי חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, כמו ביל גייטס ומארק צוקרברג, יזמים מצליחים שמשנים סדרי עולם. הצלחתם הצמיחה להם עושר אגדי ולצידו יכולת לנצל עוצמה כלכלית זו להשפעה על סביבתם בהתאם לערכיהם. רנסנס פילנתרופי זה קיבל ביטוי מובהק במפגש פסגה של מיליארדרים פילנתרופים שיזם ביל גייטס ב-2009. רוח פילנתרופית זו, בקרב יזמי תעשיית ההייטק הישראלית, מתעוררת ומקבלת רוח גבית מן הקרן הפילנתרופית הבינלאומית Merit Spread מיסודו של איש הפיננסים הוותיק אלון טל.  

הצלחה לא רק במישור המקצועי 

סיפור הצלחה אופייני לפעילות זו נסב סביב יזם הייטק מצליח, שהשכיל לשלב בין הצלחה עסקית לפעילות פילנתרופית כבר בגיל צעיר. כשדנים בצעירים ש"עשו את זה", מתייחסים בדרך כלל להישגים מקצועיים, כמו קריירה מזהירה בגיל צעיר, אקזיט בהייטק או תואר מתקדם במסלול מזורז. שגיא גידלי, יזם הייטק שמאחוריו אקזיט מוצלח, ורעייתו, אלה גידלי גורדון, רופאה צעירה שבחרה בהתמחות מאתגרת בנוירולוגיה, עונים בהחלט להגדרה זו. עם זאת, הצלחתם של אלה ושגיא אינה מוגבלת למישור המקצועי. בנם, רפאל, הינו פעוט מקסים, שאובחן בתסמונת נדירה שגורמת לפגיעה בגן חיוני לתפקודו התקין והתפתחות המוח. בתסמונת זו מאובחנים כיום כ-1,000 ילדים בלבד ברחבי העולם, והיא גורמת לפגיעות נוירולוגיות קשות. 

כיוון שמדובר בתסמונת גנטית נדירה, חברות התרופות אינן משקיעות בפיתוח תרופה. שגיא ואלה החליטו שאינם מוכנים להשלים עם רוע הגזירה, ופעלו לסייע לרפאל ולילדים אחרים המאובחנים בתסמונת – שגיא ואלה חיפשו בית למחקר שרצו לקדם, שיאפשר להם לפעול באופן יעיל וממוקד לקראת מציאת פתרון יישומי על מנת לסייע לרפאל. 

 למטרה זו הם חברו לקרן הפילנתרופית המוביל Merit Spread.  הקרן נוסדה על ידי אלון טל במטרה להיות בית לפעילותו הפילנתרופית ולהציע מענה ייחודי ואפקטיבי לתורמים גדולים אשר מבקשים לחבור אליו לעשיה לתועלת הציבור. הפעילות באמצעות הקרן מאפשרת לחוג נבחר ומצומצם של תורמים גדולים, בדומה למועדון היוקרתי שייצר ביל גייטס בארה"ב, לפעול במישור הפילנתרופי ולייצר השפעה מרבית באמצעות תרומתם. 

פעילות מדעית מחקרית 

כיום מהווה קרן Merit Spread בית לתורמים אשר פעילים בתחומים מגוונים של עשייה חברתית ונהנים מהמעטפת של גוף מקצועי ובעל מומחיות בזירה הפילנתרופית הבינלאומית. השירות ניתן לתורמים ללא עלות, עקב מימון כל הוצאות התקורה של הקרן ע"י מייסדה אלון טל.  

שגיא ואלה הקימו במשותף עם הקרן פעילות מדעית מחקרית תחת הכותרת .Rafa's Moonshot תוך שישה חודשים של מאמץ ממוקד, באמצעות כלים של בינה מלאכותית, הניב המחקר זיהוי של תרופה פוטנציאלית הטומנת בחובה הבטחה גדולה לילדים המאובחנים בתסמונת ולמשפחותיהם. הרחבת המחקר תאפשר פיתוח פתרונות יישומיים בתחום הריפוי הגנטי.  


ForbesPro הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן