חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

איום עולמי: דאע"ש הוא ארגון הטרור העשיר בכל הזמנים

המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" – או בקיצור (ובערבית) דאע"ש – נחשבת כיום לארגון הטרור העשיר בעולם ולארגון העשיר ביותר בהיסטוריה של הטרור בתצורתו המודרנית. על פי ההערכות העדכניות נאמד ההון השנתי של דאע"ש בסכום דמיוני הנע בסביבות 2 מיליארד דולר. ההערכות הללו אינן סופיות, ובתרחישים מסוימים הסכום הנ"ל יכול לצמוח ב־50%.

לדירוג 10 ארגוני הטרור העשירים בעולם

את קפיצת המדרגה המשמעותית עשה הארגון תחת הנהגתו הפנאטית של אבו בכר אל־בגדאדי, שבפיקודו כבש דאע"ש שטחים אדירים בעיראק ובסוריה, והחזיק בהם תוך ביצוע פעולות דיכוי רצחניות וכינון שלטון איסלאמי קיצוני. אל־בגדאדי, שידע לנצל בצורה חכמה את נקודות החולשה של המזרח התיכון (מדינות כמו עיראק וסוריה, שהן למעשה חיבורים מלאכותיים חסרי בסיס לאומי איתן), דחף להעמקת הפעולות המיליטנטיות באותן מדינות מתפוררות – לעתים קרובות כמעט ללא התנגדות משמעותית. ההסלמה במלחמת האזרחים בסוריה דחפה להעמקת הפעילות המיליטנטית של הארגון (שתיפקד אז עדיין כשלוחה של אל־קאעידה בעיראק). זה הוביל בסופו של דבר לקונפליקט חריף עם איימן א־זוואהירי, יורשו של אוסמה בן לאדן ומנהיג אל־קאעידה הנוכחי, שראה בכך התערבות בוטה ופגיעה ביוקרתו של "ג'בהת א־נוסרה", השלוחה של אל־קאעידה בסוריה. בעקבות הסכסוך התנער א־זוואהירי לחלוטין מארגונו של אל־בגדאדי, וזה הכריז על היפרדות מוחלטת של אל־קאעידה עיראק מארגון האם ועל הקמתו מחדש תחת השם דאע"ש.

צילום: רויטרס

זהב שחור, והרבה

אז כיצד הפכה שלוחה נתמכת של אל־קאעידה, המסתייעת בחסדי תרומות וסיוע חיצוני, לאימפריה פיננסית המנהלת מערכת כלכלית משומנת ומתוחכמת ומגלגלת מיליארדים, וכל זאת בזמן כל כך קצר? התשובה לכך – כמו לשאלות רבות במזרח התיכון – היא נפט, והרבה. בתוך זמן קצר כבש ארגון המדינה האיסלאמית שטחים נרחבים בעיראק ובסוריה, והשתלט על שדות נפט וגז רבים. על פי הערכות מומחים, דאע"ש שולט כיום על כ־60% ממאגרי הנפט בסוריה, והצליח לשים את ידו על שבעה מאגרי נפט וגז חשובים בעיראק, כולל בית הזיקוק הגדול במדינה. תוך שימוש במערכת הברחות הנפט הפיראטית, שהתפתחה באופן יעיל ומשוכלל במהלך שנות החרם העולמי על שלטון סדאם חוסיין, מוכר דאע"ש בכל יום עשרות אלפי חביות נפט בשוק השחור. הנפט הזה אמנם נמכר ב־40% עד 75% פחות ממחיר השוק, אך דאע"ש משלשל לכיסו בכל יום סכום משוער של 3 מיליון דולר – יותר ממיליארד דולר בשנה.

ההכנסות האדירות מנפט אינן מקור ההון היחיד במערכת הפיננסית המגוונת של הארגון. מסים, דמי חסות ושוד בנקים ועתיקות הפכו גם הם למרכיב חשוב בצבירת ההון של דאע"ש, כשהמנטליות הקרימינלית של הארגון, הפועל כארגון פשע לכל דבר ועניין, מהווה כלי שיטתי ויעיל בהגשמת המטרה.

הכתבה המלאה מופיעה בגיליון אוקטובר-נובמבר של מגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו 077-5273355

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן