Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

דירוג המיליארדרים של פורבס: היהודים העשירים בעולם

מתוך 1,426 מיליארדרים החיים כיום בעולם, 11% הם יהודים, והונם המשותף מסתכם בסכום מדהים של 812 מיליארד דולר – כך עולה מדירוג היהודים העשירים ביותר בעולם של מגזין פורבס ישראל.

ביחס לשנה שעברה חל גידול משמעותי בהונם של 165 המיליארדרים היהודים שמופיעים בה. לפי נתוני פורבס, הגידול נרשם בעיקר בזכות העליות בבורסות. הונו של לארי אליסון גדל ב-7 מיליארד דולר ל-43 מיליארד דולר, מייקל בלומברג הרוויח עוד 5 מיליארד דולר, וגידול חד במיוחד נרשם בהונם של מייסדי גוגל – לארי פייג' וסרגי ברין הגדילו השנה את הונם בכ-4.3 מיליארד דולר לכ-23 מיליארד דולר. גם הונו של לן בלווטניק, שרכש בשנה החולפת את כלל תעשיות, זינק ב-4.1 מיליארד דולר ל-16 מיליארד דולר.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

לדירוג המלא – 165 היהודים העשירים ביותר בעולם – לחצו כאן – The Full list

על פי הדירוג, היהודי העשיר ביותר בעולם הוא מנכ"ל חברת אורקל לארי אליסון, אשר הונו מוערך ב-43 מיליארד דולר – 7 מיליארד דולר יותר מאשר היה שווה בשנה שעברה. נכון לפברואר נמצאות מניות אורקל שבידיו ברמה הגבוהה ב-20% מרמתן אשתקד. אליסון, האיש השלישי בעושרו בארה"ב, נמצא בשנה החולפת בהילולת קניות של נדל"ן. ביוני הוא רכש מדייוויד מרדוק 98% מהאי לאנאי בהוואי. רכישה זו, תמורת יותר מ-500 מיליון דולר לפי הדיווחים, העניקה לאליסון כמעט את כל האי בן 141 המייל הרבועים, כולל שני אתרי נופש. לאחרונה נפוצו שמועות שלפיהן אליסון, מעריץ ותיק של קבוצות אן.בי.איי, בוחן עסקה לרכישת ה"סקרמנטו קינגס" כדי למנוע מהם לעבור לסיאטל.

במקום השני ברשימה נמצא ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, אשר מוערך ב-27 מיליארד דולר. בלומברג עשיר ב-5 מיליארד דולר ממה שהיה לפני שנה הודות לביצועיה של בלומברג LP, חברת הנתונים הפיננסיים שייסד ב-1982. בבעלות בלומברג לפחות עשרה בתים במנהטן, בווסטצ'סטר קאונטי, בברמודה, בווייל ובהמפטונס.

הישראלי העשיר ביותר מדורג במקום ה-29. עופר | צילום: רויטרס

במקום השלישי נמצא המיליארדר שלדון אדלסון, שעשה את הונו בעסקי ההימורים בארה"ב. הונו של אדלסון, בעליו של העיתון ישראל היום, מוערך על ידי פורבס בסכום של 26.5 מיליארד דולר, לאחר שמניותיו בחברת הקזינו סנדס עלו ב-20% מאז הקיץ שעבר.

הונו של מייסד פייסבוק מארק צוקרברג הידלדל ביחס לשנה שעברה בשל הנפקת המניות הלא מוצלחת של החברה בוול סטריט. אך צוקרברג, שמדורג במקום ה-16 ברשימת היהודים העשירים, עדיין שווה 13.3 מיליארד דולר. צוקרברג, אגב, אינו המיליארדר היהודי הצעיר ביותר: דסטין מוסקוביץ, חברו לשעבר ואחד משותפיו להקמת פייסבוק, צעיר ממנו ב-8 ימים. הונו של מוסקוביץ, העובד היום בקרן התרומות של ביל גייטס וורן באפט, מוערך ב- 3.8 מיליארד דולר.

הישראלי העשיר ביותר בעולם, עידן עופר, מופיע במקום ה-29 ברשימה. הונו של עופר, אשר באחרונה דווח כי הוא שוקל לעזוב את ישראל לטובת לונדון, מוערך ב-6.5 מיליארד דולר.

עופר אינו הישראלי היחיד שהמשיך להתעשר גם השנה. שוויה המוערך של שרי אריסון צמח ל-4.2 מיליארד דולר; אייל עופר, אחיו של עידן, הרוויח השנה עוד 200 מיליון דולר, ושוויו הגיע ל-6 מיליארד דולר; והונם של סטף ורטהיימר ומשפחתו גדל ב-200 מיליון דולר ל-4.4 מיליארד דולר.

הונו הצטמצם, אבל הוא נותר מיליארדר. שטיינמץ | צילום: סיון פרג'

והיו גם מי שהונם הצטמק – ובכל זאת, קשה לרחם עליהם: הונו בני שטיינמץ הצטמק השנה ב-1.8 מיליארד דולר והגיע ל-4.1 מיליארד דולר, לעומת 5.9 מיליארד דולר בשנה שעברה. הונו של היהלומן ואיש הנדל"ן לב לבייב, הצטמק השנה ב-200 מיליון דולר ל-1.5 מיליארד דולר. גם בשוויים של המיליארדרים של צ'ק פוינט נרשמה השנה ירידה: הונו של גיל שוויד פחת ב-250 מיליון דולר ל-1.65 מיליארד דולר, ואילו הונו של מריוס נכט פחת ב־200 מיליון דולר, והגיע למיליארד דולר.

הגיל עושה את שלו, ובדולרים

על פי הדירוג, רק 29 אנשים מתוך 1,426 המיליארדרים של פורבס הם בני פחות מ-40. 20% מתוך המיליארדרים הצעירים האלה הם יהודים, רובם בזכות פייסבוק וגוגל. המיליארדר הצעיר ביותר בעולם הוא היהודי דסטין מוסקוביץ', 28, ששווי ההון שלו הוא 3.8 מיליארד דולר. מוסקוביץ', לשעבר חברו של מארק צוקרברג, כבר לא עובד בפייסבוק אלא בפרויקט התרומות של ביל גייטס ו-וורן באפט. למרות עושרו, הוא רוכב על אופניים לעבודה וטס במחלקת תיירים. 

גם מארק צוקרברג, 28, הוא כידוע מיליארדר יהודי, אך לא מוביל את הרשימה מכיוון שהוא מבוגר ממוסקוביץ' בשמונה ימים. צוקרברג, מייסד פייסבוק, מתמודד עם שווי אישי שעולה ויורד מאז הנפקת הרשת החברתית שלו לפני כשנה. לפי הערכת השווי של פורבס, בסוף פברואר נאמד הונו ב־13.3 מיליארד דולר. 

מיליארדר יהודי נוסף תוצרת פייסבוק הוא אדוארדו סברין אשר שוויו הוא 2.2 מיליארד דולר. סברין, 30, ויתר על האזרחות האמריקאית שלו ב־2011, עובדה שנחשפה כמה ימים לפני הנפקת פייסבוק ועוררה נגדו חשדות כאילו ניסה להעלים מס. אחרי מחלוקת משפטית ארוכה של סברין מול פייסבוק, שהסתיימה כפי הנראה בהעברה של 5% מהמניות לידיו, קיבל סברין אזרחות ברזילאית. היום הוא גר בסינגפור ומשקיע בסטארט־אפים. 

ברשימת המיליארדרים היהודים נמצא גם איל היהלומים והמכרות דן גרטלר, ישראלי חרדי בן 39, ששווי ההון שלו מוערך ב־2.2 מיליארד דולר. גרטלר השקיע את כספו בפיתוח מכרות וברכישת השפעה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. 

כמדי שנה, גם שני מייסדי גוגל היהודיים מופיעים ברשימת המיליארדרים, שניהם בני 39: לארי פייג', השווה 23 מיליארד דולר, וסרגיי ברין השווה 22.8 מיליארד דולר. שווי מניותיהם עלה בשנה שעברה בכ־40%, כך שהונם גדל במיליארדי דולרים. כיום מטפל פייג' בניהול היומיומי של החברה וחייב לרשום הצלחות, כדי להוכיח שתפקיד המנכ"ל של גוגל אינו גדול עליו.

השתתף בהכנת הדירוג: דוד ליפקין

לדירוג המלא – היהודים העשירים ביותר בעולם – לחצו כאן


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן