חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

דירוג פורבס: הפקולטות הטובות ביותר בישראל

איזו אוניברסיטה היא הטובה ביותר בישראל ללימודי רפואה, היכן הכי מומלץ ללמוד משפטים ובוגרי איזה חוג למדעי המחשב ירוויחו הכי הרבה כסף לאחר לימודיהם? בדירוג ראשון מסוגו בהיקפו, בוחר מגזין פורבס את חוגי הלימוד האקדמיים הטובים ביותר בישראל ללימודי התואר הראשון.

הדירוג בוצע לאחר תחקיר מקיף, ומסתמך על מכלול רחב של נתונים. בין היתר נבדקו ושוקללו שיעור הבוגרים המועסקים כשכירים במשק ושכרם; היקף ואיכות המחקר (impact factor) שמייצרים המוסדות בהתבסס על נתוני חברת תומסון רויטרס (Thomson Reuters); השפעת המוסד בעולם כמו גם פרסים יוקרתיים והתברגות לדירוגים בינלאומיים; איכות הוראה; דוחות של ועדות מטעם מל״ג; כמו גם נתונים רבים אחרים.

על פי תחקיר פורבס, למרות השיפור הניכר באיכות ההוראה והמחקר במכללות בישראל, מרביתן לא הצליחו להיכנס לדירוג החוגים. מן הנתונים עולה כי בוגרי המכללות מרוויחים לרוב פחות מעמיתיהם, וכי האימפקט המחקרי של האוניברסיטאות גבוה משמעותית מזה של המכללות. היוצאים מן הכלל היו המרכז הבינתחומי שבלט בתחום המשפטים, והמכללה למינהל, שהחוגים שלה למשפטים ולכלכלה התברגו לרשימת המובילים.

אוניברסיטת תל אביב בלטה מעל האחרות עם שלוש פקולטות מובילות בתחומן (משפטים, כלכלה ופסיכולוגיה), אחריה האוניברסיטה העברית בירושלים (ביולוגיה ורפואה) והטכניון (הנדסת חשמל ומדעי המחשב). אוניברסיטת בן גוריון הובילה בחוג אחד – הנדסת תעשייה וניהול.

לדירוג המלא: החוגים האקדמיים הטובים ביותר בישראל

בפקולטות למשפטים התחרו ראש בראש ירושלים ותל אביב על הבכורה. בעוד יחס המתקבלים של תל אביב נמוך יותר, האוניברסיטה העברית עם אחוז המעבר הגבוה ביותר במבחני ההסכמה של הלשכה עם 97%. בעוד בתל אביב נהנים הסטודנטים מסגל מרצים נוצץ, ההשפעה המחקרית של העברית ברחבי העולם גדולה יותר. התחרות הצמודה הוכרעה לבסוף לטובת תל אביב אשר בוגריה הם שיאני השכר בתחום, ומרוויחים 13,600 שקל בממוצע בחודש שלוש שנים מסיום התואר. עוד התברגו בצמרת: אוניברסיטת בר אילן והמרכז הבינתחומי.

החוגים הטובים ביותר להנדסת תעשייה וניהול
החוגים הטובים ביותר למשפטים
החוגים הטובים ביותר לרפואה
החוגים הטובים ביותר לכלכלה
החוגים הטובים ביותר להנדסת חשמל
החוגים הטובים ביותר לביולוגיה
החוגים הטובים ביותר למדעי המחשב
החוגים הטובים ביותר לפסיכולוגיה

בחוג להנדסת תעשייה וניהול הגיעה אוניברסיטת בן גוריון למקום הראשון, כאשר לבוגריה סיכוי גבוה יותר למצוא משרה, עם שיעור מועסקים של 72% שלוש שנים לאחר התואר, לעומת שיעור העסקה של 59% בלבד בקרב בוגרי המתחרה המרכזית בתחום – הטכניון. יחד עם ההשפעה המחקרית הגבוהה ביותר וסגל מרצים רחב עוקפת האוניברסיטה הדרומית את המחלקות הוותיקות והמוכרות של הטכניון ותל אביב.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

גם יוקרה בינלאומית היוותה שיקול בדירוג החוגים. אחדים מן המוסדות להשכלה הגבוהה בישראל התברגו בדירוגים היוקרתיים ביותר בעולם במקומות מכובדים. במקום הראשון מבין החוגים למדעי המחשב הגיע הטכניון, אשר נמצא במקום ה־18 בעולם בדירוג שנגחאי, ניפק קרוב ל-350 מחקרים ובוגריו עושים חיל בשוק העבודה עם שכר של למעלה מ-20 אלף שקל בחודש. המתחרים המיידיים היו אוניברסיטת תל אביב, שגם בוגריה מרוויחים מעל 20 אלף שקל בחודש, והאוניברסיטה העברית, שהתבלטה ביחס מרצה-סטודנט נמוך.

כשמדברים על כלכלה, החוג הראשון שעולה לראש הוא זה של האוניברסיטה העברית. המחלקה לכלכלה בירושלים כלולה גם היא ב־100 המובילות בעולם, ושיעור התעסוקה של בוגריה הוא הגבוה ביותר, אך למרבה ההפתעה דווקא אוניברסיטת תל אביב היא זו שעומדת על דוכן המנצחים עם אימפקט מחקרי גבוה יותר, כמו גם השכר של בוגריה, שגבוה ב-17% מהעמיתים הירושלמיים. עוד התברגו בצמרת: אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה והמכללה למינהל.

האוניברסיטה הבולטת ביותר בדירוג. תל אביב | צילום: מיכל ראש בן עמי

על פי דוחות של המל"ג, כמו גם שיחות עם גורמים בכירים במערכת ההשכלה הגבוהה, עולה תמונה חיובית על איכות הפקולטות לרפואה בישראל וכולם תמימי דעים: הרמה בארץ גבוהה מאוד. ובכל זאת, האוניברסיטה העברית הצליחה להתלבט מעל כולן עם אימפקט מחקרי גבוה, שבבדיקה מדגמית של חמישה בתי חולים גדולים, הנפיקה יותר מ-100 מנהלי מחלקות – יותר מכל מתחרותיה. הבאה בתור אחריה היא אוניברסיטת תל אביב, המתבלטת בהיקף המחקר שלה. עוד ברשימה: אוניברסיטת בן גוריון והטכניון.

כמו כן, בחרנו לשים על ספת האקדמיה גם את החוגים לפסיכולוגיה. למרות ששיאני השכר הם הסטודנטים הירושלמיים, שמרוויחים לאחר התואר הראשון כ-7,300 שקל, אוניברסיטת תל אביב היא זו שגרפה את המקום הראשון כשפרסמה את כמות המחקרים הגבוהה ביותר כאשר אלו גם צוטטו הכי הרבה בתחום. עוד התבגרו לדירוג: אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת בר אילן.

מובילה ברפואה. האוניברסיטה העברית | צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית

תחום הביומד הישראלי התמקם בשנים האחרונות על המפה העולמית, והזניק את הביקוש ללימודי ביולוגיה. בוגרי אוניברסיטת בר אילן נהנים מהמשכורות הגבוהות ביותר מקרב בוגרי המוסדות השונים, ומכניסים לכיסם כ-7,000 שקל בחודש, אך אימפקט מחקרי עצום ויחס מרצה-סטודנט מרשים מוכיחים כי המחלקה לביולוגיה באוניברסיטה העברית, על אף שהוקמה אי שם בשנת 1925, עדיין שומרת על שעון ביולוגי מדויק והיא גורפת את מדליית הזהב. עוד התבגרו בדירוג: אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ואוניברסיטת חיפה.

הדירוגים האחרונים של פורבס ישראל:

10 המסעדות היקרות ביותר בארץ

הפוליטיקאים העשירים ביותר בישראל

בלון החמצן של המשק: 10 קרנות הפרייבט אקוויטי המובילות בישראל


להזמנת מנוי למגזין פורבס לחצו כאן


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן