חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

הישג לליאורה עופר בקרב הירושה: בית המשפט קבע כי היא בעלת השליטה בעופר השקעות

שנתיים לאחר שאישר לראשונה בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב את צוואתו האחרונה של המיליארדר המנוח יולי עופר, להעביר לליאורה עופר את מניותיו של אביה בחברת האחזקות "עופר השקעות" – תם קרב הירושה בינה לבין אחיה דורון. בשנתיים האחרונות דורון עופר ניהל מאבק עיקש לביטול הצוואה, אך בית המשפט דחה אתמול את הערעור שהגיש והחליט להשאיר את פסק הדין על כנו.

המשמעות היא שליאורה עופר, תמשיך להחזיק (כפי שהיה בשנתיים האחרונות) ב-51% ממניות "עופר השקעות", ותהפוך בכך באופן סופי לבעלת השליטה בחברה. אחיה דורון יחזיק ב-15% מהמניות. מבדיקת פורבס עולה, כי שוויים של ליאורה ודורון עופר לאחר אישור הצוואה בבית המשפט הוא כ-2.5 מיליארד שקל כל אחד.

לאחר מותו של המיליארדר יולי עופר החל מאבק משפטי ארוך וסבוך בין ליאורה עופר לבין אחיה דורון. עוד במהלך חייו העביר עופר האב 15% ממניות חברת האחזקות "עופר השקעות" לכל אחד מילדיו, והמשיך להחזיק בעצמו ב-36% ממניות החברה. לאחר שבמשך חייו כתב מספר רב של צוואות אשר מחלקות את נכסיו בין ילדיו בדרכים שונות, בצוואתו האחרונה (מנובמבר 2008) הוריש עופר את כלל מניותיו הנותרות לביתו ליאורה – אשר תחזיק ב-51% ממניות החברה, ובכך תהפוך לבעלת השליטה באחת החברות הגדולות והחשובות במשק.

לאחר פרסום הצוואה, פנה דורון עופר לבית המשפט וטען כי אין להכיר בצוואה זו, שכן, לטענתו, היא נכתבה תחת השפעה "בלתי הוגנת", ויש להכיר במקומה בצוואה הקודמת – אשר מחלקת את המניות הנותרות באופן שווה בין שני הילדים. הדיון המשפטי הארוך התנהל מאחורי דלתיים סגורות, בסופו של דבר אישר ב-2013 בית המשפט לפרסם את פסק הדין – לפיו יש להכיר בצוואתו האחרונה של יולי עופר, שכן היה כשיר ומודע לחלוטין בעת חתימתו עליה.

ניצחון נוסף. ליאורה עופר | צילום: ורדי כהנא

מקורבים לבני המשפחה טענו ב-2013, כי מימוש הצוואה יוצר מצב שתוכנן מראש על ידי האב יולי עופר – להוריש את הונו בחלקים שווים לשני ילדיו – ליאורה ודורון עופר. במהלך השנים בעודו בחיים העביר האב נכסים רבים לבנו דורון ואף מינה אותו לעמוד בראש עסקיו. אולם בשנים האחרונות לחייו דווקא הבת ליאורה ניהלה בהצלחה את עסקיו, ובצוואה האחרונה הוריש לה את כל מניותיו בעופר השקעות. לדעת המקורבים, היה בכך תיקון עוול שנעשה בעבר.

בעוד שהדיון המשפטי נסב סביב ירושת המניות ב"עופר השקעות", המחזיקה בחברות הציבוריות בנק מזרחי-טפחות ומליסרון, נכסיו של דורון עופר רחוקים יותר מהעין הציבורית, אך מוערכים בסכומים גבוהים מאוד. במהלך השנים מכר דורון את אחזקותיו ב"עופר ספנות" לגיסו לשעבר, אודי אנג'ל, ולבן-דודו עידן עופר, השקיע בנדל"ן במערב אירופה, וכידוע, מחזיק 15% ממניות "עופר השקעות".

כמה כסף שווה עבור ליאורה עופר החלטת בית המשפט? חברת "עופר השקעות" היא אחת החברות המרכזיות במשק. החברה מחזיקה כחמישית ממניות בנק מזרחי טפחות (המתחלקת בין ליאורה לאייל עופר, והחברה שולטת בו יחד עם מוזי ורטהיים), ובכשני שלישים ממניות חברת ההחזקות מליסרון, באמצעותה היא שולטת במספר עצום של נכסי נדל"ן מניבים ברחבי הארץ, לרבות קניוני עופר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן