Forbes Israel Logo

המיליארדרים שרוצים להשמיד את היקום

חשבתם שדונלד טראמפ קצת יצא מדעתו? אז הנה עוד סיפור על איך הרבה כסף יכול לשבש את שיקול הדעת, שלא לומר להפוך אתכם לקצת משוגעים. הפעם מדובר באילי ההון של עמק הסיליקון, חבר'ה צעירים יחסית, שהתעשרו מהר מאוד יחסית, ואחרי שהם סיימו להמציא מחדש את העולם, הם מתפנים לשלל מיזמים מופרכים. הפעם, הם רוצים להרוס את העולם, לפחות את זה שאנחנו מכירים בתור העולם.

למה? כי העולם שלנו למעשה לא קיים, וכולנו חיים במטריקס. את הרעיון שהעולם שלנו אינו אלא סימולציה של מישהו אחר לא המציאו המיליארדים מעמק הסיליקון, אבל הם מפיחים בו חיים חדשים. מדובר בתיאוריה רבת שנים שהגה הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט, לפיה אנחנו חיים במציאות מלאכותית והעולם סביבנו הוא סימולציה בלבד, בעוד שהמציאות האמיתית היא, נו, קיימת אבל לא ברור מהי.

הודות לסדרת סרטי המטריקס, הרעיון הזה זכה לתחייה מחודשת בסוף שנות התשעים, כי מישהו הרי חייב לזרוע עוד קצת קונספירציות ופאניקה לעולם שגם ככה חי על הקצה. הוא זכה לגושפנקא נוספת אחרי שפילוסוף מאוקספורד הגה תיאוריה ב-2003 לפיה שיצורים בחברה פוסט אנושית מפעילים אותנו, אבות אבותיהם, בסימולציית מחשב. 18 שנה אחרי הסרט הראשון בטרילוגיית המטריקס יצא לאקרנים, הרימו מחדש את הכפפה עשירי תבל החדשים, והם ממש לא מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים.

חיים במציאות מדומה | צילום: Fotolia

החשוד המיידי
כשאילון מאסק, המיליארדר בעל הפרויקטים המגלומניים ברחבי העולם, לא עסוק בלתכנן את הטיל הענק הבא שירים את כל האנושות היישר למאדים, הוא מדבר לפעמים על האמונה שלו שכדור הארץ בכלל לא אמיתי ושאנחנו חיים בסימולציה של מחשב. "יש סיכוי של אחד למיליארד שאנחנו חיים במציאות מדומה", הוא הודיע בכנס ביוני האחרון. אבל מאסק לא לבד, הוא רק אחד מענקי עמק הסיליקון שמתעניינים לאחרונה בתיאורית הסימולציה ומתחילים גם לעשות צעדים מהותיים בנושא. לדעתם, ביטול של המציאות המזויפת יוביל אותנו למציאות יפה הרבה יותר. אז מה אם בדרך ייעלם כל העולם שאנחנו מכירים.

החדשה המרעישה עברה לרבים מעל הראש, מאחר שהייתה אזכור בלבד בכתבת פרופיל מקיפה שפרסם לפני שבועיים המגזין ניו יורקר על סם אלטמן, בעל קרן ההון סיכון y combinator. משפט קצר שאמר הצית את הסיליקון ואלי וגרם לכולם לחשוב שהאפוקליפסה בדרך: "הרבה אנשים בעמק הסיליקון הפכו לאובססיביים עם תיאוריית הסימולציה, הרעיון שהמציאות שלנו בעצם מיוצרת במחשב", אמר אלטמן למגזין, "שני מליארדים מעולם הטק אפילו הלכו עם זה רחוק, והם הקימו מיזם סודי שבמסגרתו מדענים עובדים על איך לשחרר אותנו מהמטריקס הזה". אלטמן לא סיפר מי הם המיליארדים האמורים, אבל החשד המיידי בהחלט נופל על אילון מאסק.

החבר'ה האלה מסבירים לעצמם את התיאוריה בהתקדמות הטכנולוגית האדירה שעשינו. "לפני 40 שנה לא היה לנו כלום, אבל עכשיו יש לנו סימולציות ריאליסטיות לחלוטין, ב-D3, ומיליון אנשים יכולים לשחק ביחד במשחק מחשב", אומר מאסק, "ואנחנו משתפרים בזה כל הזמן – עד שעוד מעט לא באמת נוכל להבחין בין המשחקים האלה למציאות עצמה". יותר מדי פרקים של ווסטוורלד?
ריץ' טריל, מדען בנאס"א JPL, אגף מחקר שמתמחה ברובוטיקה, מסכים שהעובדה שבקרוב נגיע למצב שמציאות ומשחק ייראו אותו הדבר, יכולה להסביר את התיאוריה שבעצם כולנו משחק. "אם נמשיך את קצב ההתקדמות הזה לעתיד, בעוד כמה עשורים נהיה חברה שבה חיות הרבה יותר יישויות מלאכותיות מאשר בני אדם. ואם בעתיד יהיו יותר יצורים דיגיטליים שחיים בסביבת סימולציה, אז מי יכול להגיד שזה לא המצב כבר עכשיו?"

בצד הקצת יותר מדעי, המיליארדרים מבססים את התיאוריה שלהם על העובדה שהעולם מתנהג בצורה מתימטית, ושהוא בנוי מהרבה מאוד חלקים, חלקיקים סאב-אטומיים, כמו פיקסלים במשחק מחשב. "אפילו דברים שאנחנו חושבים עליהם כמתמשכים לנצח – זמן, אנרגיה, חלל – מוגבלים בגודל ובאורך שלהם", מסביר טריל, "אם היקום הוא גם לא נצחי, וגם משהו שאפשר לחשב אותו, התכונות האלה מאפשרות לו להיות למעשה סימולציה, סימולציה שיצרו אנחנו העתידיים".

"עוד מעט לא באמת נוכל להבחין בין המשחקים האלה למציאות עצמה" | צילום: Fotolia

לא רוצים להיגמל
אף אחד לא דיבר עדיין על המיזם הסודי – על התוכניות, על מה בעצם יש שם בעולם האמיתי, ובעיקר, אף אחד לא אמר כמה מיליוני דולרים המיליארדרים הצעירים שמים על המחקר הזה. מה שכן, הם ממש לא שאלו אותנו אם אנחנו רוצים להשתחרר מהמטריקס.

בעמק הסיליקון, כנראה אחד המקומות השאפתניים והמטורללים על פני הכדור, עובדים בפתרון בעיות שלא בהכרח היו קיימות לפני שהמציאו אותן. הם כופים את המיזמים והמוצרים שלהם על הציבור. קרן ההון סיכון של סם אלטמן שהלשין על חובבי תיאוריית המטריקס, למשל, רוצה להמציא מחדש ערים, חברת הרפואה של גוגל calico, מתכוונת לגרום לנו לחיות לנצח ומעבדה טכנולוגית נוספת מעוניינת להוציא את התודעה מהגוף שלנו.

אילון מאסק וחבריו כנראה לא ינפצו את המציאות המדומה או יגלו לנו משהו שאנחנו לא יודעים, רק מדאיג שהם מנסים לעשות את זה. כשהעושר מתרכז בפחות ופחות ידיים, אנחנו הולכים ומאבדים את החיים שלנו כמו שהכרנו אותם, אנחנו באמת סוג של שבויים בתור מחשב, אז למה שחבורת גיקים שכותבים קוד כל היום לא יהרסו לנו את העולם באמת? מי יודע, אולי המציאות האמיתית הרבה יותר מגניבה. ספוילר: היא לא.

לכתבה במאקו

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.