חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

הצהרת ההון של הרצוג תואמת את הערכות פורבס – כ-11 מיליון שקל

ראשי המחנה הציוני יצחק בוז'י הרצוג וציפי לבני מסרו אתמול את הצהרות ההון שלהם, לפיהן שווים השניים ביחד כ-21 מיליון שקל. הצהרת ההון של הרצוג תואמת את הערכת פורבס שדירגה אותו כבר ב-2013 במקום ה-10 ברשימת הפוליטיקאים העשירים בישראל עם שווי של יותר מ-10 מיליון שקלים.

שוויו של הרצוג נגזר משני מרכיבים מרכזיים: האחד, כישוריו האישיים כעורך דין, שבאו לידי ביטוי בעבר, והאחר – שווי הנכסים שהיו קשורים לאביו המנוח, הנשיא לשעבר חיים הרצוג ולפירמת עורכי הדין שלו. השנים המעטות יחסית שעשה במשרד כשותף הקנו לו נתח מההכנסות ומהבונוסים של המשרד העשיר, אבל הנתח הגדול יותר מההכנסות, זה שהיה שייך לאביו המנוח, הועבר בשלמותו לאמו. יחד עם זאת, כפי שחושפת הצהרת ההון, הרצוג מחזיק מאז שנת 1990 בבית הפרטי בו התגוררות הוריו בשכונת הצהלה השווה היום בין 7 ל-8 מיליון שקל. כמו כן הוא מחזיק יחד עם אמו בזכויות על מגרש "בגוש הגדול" בצפון תל אביב – שטח אותו רכש סבו עוד לפני קום המדינה וכן בדירת חדר בחיפה, עליה הוא עדיין משלם משכנתא של כ-1,500 שקל בחודש.


הרצוג. שווה כ-11 מיליון שקלים | צילום: יח"צ

עוד חושף הרצוג בהצהרת ההון שלו כי הוא מחזיק בפיקדונות בגובה 2.6 מיליון שקלים ובקופות גמל ותוכניות חסכון בגובה 585 אלף שקלים. הסכומים אינם כוללים ביטוח מנהלים ופנסיה.

שותפתו להנהגה, ציפי לבני שווה לפי הצהרת ההון שהגישה כ-10 מיליון שקלים שמכניסים אותה אל המקום ה-11 ברשימת הפוליטיקאים העשירים בישראל. הונה של לבני נגזר מביתה ברמת החייל אותו רכשה עם בעלה בשנת 1984 ב-82 אלף דולר והיום שווה בין 4.5 ל-5 מיליון שקלים. לבני מחזיקה גם בבעלות חלקית על דירה בתל אביב, דירה ברמת גן ומגרש בפתח תקווה שעברו אליה בירושה. יתר הונה של לבני מרוכז בתיק ניירות ערך בשווי 2.5 מיליון שקלים ובקופות גמל וקרנות השתלמות בגובה 2.5 מיליון שקלים.


– לדירוג הפוליטיקאים העשירים בישראל


נתניהו – העשיר ביותר

אם הרצוג ולבני נשמעים לכם עשירים, כדאי שתדעו שהונו של ראש הממשלה כמעט ומכפיל את הונם המשותף של שני יריביו ועומד לפי הערכות פורבס על כ-41 מיליון שקל. בשנת 1999, אחרי שלוש שנים שבהן כיהן כראש ממשלה, הפסיד נתניהו בבחירות לאהוד ברק. הייתה זו אולי אכזבה פוליטית עבורו, אבל היא השתלמה לו מאוד מבחינה כלכלית. אז עשה לביתו והעשיר את חשבון הבנק שלו במיליוני שקלים כששימש כ"יועץ לחברות הייטק".

לפי הפרסומים גבה נתניהו באותה תקופה באמצעות סוכנות הארי ווקר האמריקנית כ־50 אלף דולר עבור הרצאה. רוב לקוחותיו היו גופים עסקיים, חברות פרטיות בינלאומיות ואוניברסיטאות. בתחקיר שערכו מרב בטיטו וצדוק יחזקאלי בעיתון ידיעות אחרונות, הם חשפו כי עבור ארבע הרצאות שנשא נתניהו במסגרת ערב שערכה עמותת "לב מלכה" מירושלים, הוא הרוויח מיליון שקל. רק בשנה הראשונה שבה היה נתניהו אדם פרטי, הוא העביר 20 הרצאות, שתמורתן הרוויח כמיליון דולר, 5 מיליון שקלים בשער הדולר של אותן שנים.

נתניהו. 41 מיליון שקלים | צילום: מרק ישראל סלם

את הונו עשה נתניהו לא רק מהרצאות. בזמן שלקח פסק זמן מהפוליטיקה, כיהן במשך שנתיים כיועץ בכיר לאסטרטגיה בינלאומית בחברת ההייטק BATM, הנסחרת בבורסה של לונדון. בנוסף לשכר, שעמד על־פי ההערכות על כמה מאות אלפי שקלים בשנה, קיבל אופציות של החברה, שאותן מימש בהמשך. כמו כן שימש כמקדם עסקים עבור חברות נוספות, למשל אלקטריק פיול (כיום אירוטק), שנתניהו שידך בינה ובין ענקית הקמעונות האמריקנית וול מארט.

נתניהו גבה 120 אלף דולר על קיום 15 פגישות בינו לבין בעלי הון בעניינה של אלקטריק פיול, בהן פגישות עם עידן עופר ועם פויו זבלודוביץ׳. על־פי הערכות, קיבל נתניהו משתי החברות הללו, הן באופציות והן בשכר, סך של 2.5 מיליון דולר. מעבר לכך בנובמבר 2001 מונה לתפקיד יועץ אסטרטגי בכיר של חברת net2wireless.

בכסף שעשה באותן שנים רכש נתניהו את הווילה ברחוב הדר בקיסריה בסכום של 5 מיליון שקל בלבד. כיום מוערך שווי הנכס, קו ראשון לים בשטח בנוי של 500 מ"ר, ביותר מ־16 מיליון שקל. מלבד זאת לבני הזוג נתניהו דירת דופלקס בבניין מגורים בשכונת רחביה היוקרתית בירושלים, שאותה רכש לדבריו ממקדמות על ספרים שכתב. הדירה משתרעת על־פני שטח של 240 מ"ר ומחירה מוערך בכ־8 מיליון שקל.

לאחר פטירתו של אביו של נתניהו, בנציון, חלקו הוא ואחיו עידו בדירת המנוח, ששוכנת ברחוב הפורצים שבשכונת קטמון הישנה ושוויה עומד על כ־3 מיליון שקל. כמו כן ירושת האב ההיסטוריון כוללת זכויות עבור ספרים שכתב. הודות לעובדה שחלק הארי של הוצאות בני הזוג משולמות על ידי המדינה, ניתן להעריך שההון שצבר נתניהו, ושאת חלקו השקיע בתיק המניות שלו, הוסיף עוד לגדול.


האחים לשעבר יאיר לפיד ונפתלי בנט

כשהיה בשנה הרביעית ללימודיו הקים בנט עם חברים את חברת הסטארט-אפ סאיוטה, שפיתחה כרטיס אשראי חד-פעמי לקנייה באינטרנט. מהר מאוד שינתה החברה כיוון ופנתה לעסוק בתחום אבטחת המידע. בתקופה הזו בנט, שכיהן כמנכ"ל החברה, גר עם רעייתו גילת בניו יורק.

ב־2005, שש שנים אחרי הקמתה, כשהיא חברה רווחית המעסיקה 140 עובדים, מכרו בנט ושותפיו את סאיוטה ל־RSA תמורת 145 מיליון דולר בעסקת מזומן. על־פי ההערכות, הרוויח בנט מהעסקה חמישה מיליון דולר. בשלב הראשון נותר בנט כסגן נשיא בחברה, אולם בתחילת 2006 עזב את תפקידו.

חודשים ספורים אחר כך נמכרה RSA לחברה EMC בעסקת ענק ששווייה 2 מיליארד דולר. על־פי המידע שברשותנו, לא היו לבנט אופציות בחברה, ועל כן, לא הרוויח ממנה בצורה משמעותית.

לפני כשנה וחצי מכר בנט את הווילה הגדולה ברעננה שבה גר עם אשתו וארבעת ילדיו בשנים האחרונות. את הבית רכש אחרי האקזיט המוצלח ושילם תמורתו כ־8.3 מיליון שקל. על־פי הפרסומים, תמורת הבית קיבל 14 מיליון שקל, סכום גבוה יותר מעסקאות דומות שנערכו באזור בשנה האחרונה.

לעומת בנט, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, עשה את מירב הונו בתקשורת. על־פי הפרסומים, עבור כתיבת הטור בשבועי בידיעות אחרונות, השתכר לפיד 35 אלף שקל בחודש, 420 אלף שקל בשנה, שהם כ־3.8 מיליון שקל במהלך כל התקופה (2003-2012).

במקביל לכתיבה העיתונאית, הנחה לפיד בערוץ 2 את תוכנית האירוח המצליחה שלו, שממנה שודרו שמונה עונות. על־פי ההערכות בענף, שלשל לפיד לכיסו 800 אלף שקל לעונה, ובשנה האחרונה האמיר שכרו ל־1.4 מיליון שקל. כל אלו מסתכמים בשבעה מיליון שקל.

בזכות הפופולריות שלו, בחר בנק הפועלים בלפיד לפרזנטור. במשך חמש שנים הוא היה הפנים של הבנק, וקיבל לפי ההערכות 800 אלף שקל לשנה, 4 מיליון שקל. למפעלות לפיד בע"מ צריך להוסיף גם את הסכומים הלא גבוהים שהשתכר עבור כתיבה סדרות טלוויזיה, מחזות ושירים.

לפיד. בזכות קריירת התקשורת | צילום: מרק ישראל סלם

פרק נרחב בביוגרפיה של לפיד מוקדש ל־11 הספרים שכתב, שההכנסות מהם מסתכמות ב־4.8 מיליון שקל. את חלקם הוציא בהוצאת קשת של רם אורן, שהעניקה לו אחוזים נדיבים יחסית. חלק מספריו הפכו לרבי מכר, אולם הנמכר ביותר היה "זיכרונות אחרי מותי", שבו כתב בקולו של אביו, טומי לפיד. על־פי נתונים שפרסמה הוצאת הספרים כתר מכר הספר כ־100 אלף עותקים.

ב-2008 נבחר לפיד להגיש את "אולפן שישי", תוכנית החדשות המרכזית של יום שישי בערוץ 2. הפרסומים באותה תקופה דיווחו כי המגיש הטרי ישתכר בין 9,000-8,000 דולר למהדורה – 130 אלף שקל לחודש. ארבע שנים פתח לפיד את המהדורה והרוויח סך הכול כ־5.7 מיליון שקל.

לפני שפנה לפוליטיקה היה לפיד מרצה מבוקש ומנחה אירועים עסקיים. התעריף עבור הנחיית אירוע כזה, על־פי מומחים בענף, עמד על 12-10 אלף דולר, שמסתכמים ל־2 מיליון שקל בשנה לערך.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן