חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

וד"ש לריקי כהן: יאיר לפיד הוא לא עבד של אף אחד

תפקיד: שר האוצר
גיל: 49
שווי: 22 מיליון שקל

*עודכן בפברואר 2015

בישיבה הראשונה שבה השתתף כשר אוצר פנה יאיר לפיד לפקידי משרדו וביקש מהם לחשוב על ריקי כהן ובעלה, בני מעמד הביניים, שמשתכרים יחד 20 אלף שקל בחודש. ביקורת עזה נשמעה נגד דבריו של לפיד. "מנותק", הם קראו למי שפנה במהלך קמפיין הבחירות למצביעים הפוטנציאלים וכינה אותם "אחיי העבדים".

אולם מלבד האפיזודה הזו היטיב לפיד לזקק את רחשי העם לשורה של משפטים מנוסחים היטב. בדירוג הפוליטיקאים העשירים של פורבס בשנת 2012 נחשף שוויו העצמי של לפיד. כפי שהראו המספרים, כבר שנים שהוא אינו משתייך למעמד הביניים.

לדירוג המלא – הפוליטיקאים העשירים בישראל

את הקריירה העיתונאית שלו החל ככתב צבאי בעיתון במחנה. חמש שנים אחרי שהשתחרר עבר לערוך את המקומון "זמן תל אביב" מבית מעריב, וב־1991 החל בכתיבת טור אישי במגזין סוף השבוע של העיתון. ב־2003 הטור עבר לבית חדש, במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות, שם כתב לפיד, עד אוקטובר 2012. על־פי הפרסומים, עבור כתיבת הטור השתכר לפיד 35 אלף שקל בחודש, 420 אלף שקל בשנה, שהם כ־3.8 מיליון שקל במהלך כל התקופה.

במקביל לכתיבה העיתונאית, הנחה לפיד בערוץ 2 את תוכנית האירוח המצליחה שלו, שממנה שודרו שמונה עונות. על־פי ההערכות בענף, שלשל לפיד לכיסו 800 אלף שקל לעונה, ובשנה האחרונה האמיר שכרו ל־1.4 מיליון שקל. כל אלו מסתכמים בשבעה מיליון שקל. 

בזכות הפופולריות שלו, בחר בנק הפועלים בלפיד לפרזנטור. במשך חמש שנים הוא היה הפנים של הבנק, וקיבל לפי ההערכות 800 אלף שקל לשנה, 4 מיליון שקל. למפעלות לפיד בע"מ צריך להוסיף גם את הסכומים הלא גבוהים שהשתכר עבור כתיבה סדרות טלוויזיה, מחזות ושירים.

פרק נרחב בביוגרפיה של לפיד מוקדש ל־11 הספרים שכתב, שההכנסות מהם מסתכמות ב־4.8 מיליון שקל. את חלקם הוציא בהוצאת קשת של רם אורן, שהעניקה לו אחוזים נדיבים יחסית. חלק מספריו הפכו לרבי מכר, אולם הנמכר ביותר היה "זיכרונות אחרי מותי", שבו כתב בקולו של אביו, טומי לפיד. על־פי נתונים שפרסמה הוצאת הספרים כתר מכר הספר כ־100 אלף עותקים. אגב, חוק הספרים לא היה משנה הרבה ללפיד, שעל־פי הערכות בענף הרוויח 20% ממחיר הספר. 


צילום: מרק ישראל סלם

ב-2008 נבחר לפיד להגיש את "אולפן שישי", תוכנית החדשות המרכזית של יום שישי בערוץ 2. הפרסומים באותה תקופה דיווחו כי המגיש הטרי ישתכר בין 9,000-8,000 דולר למהדורה – 130 אלף שקל לחודש. ארבע שנים פתח לפיד את המהדורה והרוויח סך הכול כ־5.7 מיליון שקל.

לפני שפנה לפוליטיקה היה לפיד מרצה מבוקש ומנחה אירועים עסקיים. התעריף עבור הנחיית אירוע כזה, על־פי מומחים בענף, עמד על 12-10 אלף דולר, שמסתכמים ל־2 מיליון שקל בשנה לערך. אגב, מלבד אירועים פרטיים הנחה לפיד אירועים ממלכתיים, שעליהם הקפיד שלא לדרוש תשלום. 

בינואר 2012, רגע לפני חקיקת חוק הצינון שנודע בשם "חוק לפיד", הודיע לפיד על התפטרותו מהגשת "אולפן שישי" במטרה להיכנס לפוליטיקה. עשרה חודשים, ו-350 אלף שקל אחר כך, הודיע על פרישתו גם מכתיבת הטור השבועי בידיעות אחרונות. את רוב שנת 2012 הקדיש לפיד לקמפיין הבחירות שלו. בראיון סיפר שבמהלך השנה, כמעט כל ערב, היה מופיע בכנסים ברחבי הארץ בפני בוחרים פוטנציאליים.

מהצהרת ההון שפירסם לאחרונה לקראת בחירות 2015, עולה כי לפיד מחזיק בתוכנית חסכון בגובה של כ-2.4 מיליון שקלים, וכן בפנסיה וקופות גמל בגובה של כ-1.1 מיליון שקלים. 

לפיד נשוי לליהיא לפיד, שכותבת בעשור האחרון טור ברשת המקומונים של ידיעות אחרונות. בנוסף פרסמה "רעייתו שתחייה" ספרי ילדים, ספר בישול ורומנים, שחלקם הפכו לרבי מכר. בני הזוג גרים עם שלושת ילדיהם בבית צמוד קרקע בשכונת רמת אביב ג'. על־פי ההערכות שנגזרות מעסקאות שבוצעו לאחרונה בשכונה, שווי הבית עומד על כ־8 מיליון שקל (6-7 מיליון, לפי הצהרת ההון של לפיד). בבעלות משפחת לפיד, כפי הנראה בידי האם שולמית, שתי דירות במיקומים אטרקטיביים בתל אביב־יפו: האחת בכיכר המדינה והשנייה בפרויקט אנדרומדה. שווי דירות אלו לא שוקלל. 

את הרווחים שקיבל משלל עיסוקיו העביר לפיד לחברת "לפיד יאיר בע"מ". על־פי נתוני רשם החברות, החברה הוקמה בשנת 2002 והגישה את הדוח השנתי האחרון שלה בשנת 2011. כתובת החברה הרשומה בספרים היא כתובת ביתו הפרטי, ואף שהוא מכהן כשר בכנסת כבר חמישה חודשים, החברה עדיין מוגדרת בסטטוס "פעילה".

תגובת לפיד: "הלוואי!!!".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן