חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

טסים לעסקים: הכירו את המיליונרים הגדולים בוגרי קורס טיס

פורבס ישראל ממשיך בפרויקט דירוג המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות בצה"ל, והפעם – אחד ממסלולי ההכשרה הנחשבים והנחשקים בצה"ל – קורס טיס.

קורס הטיס של חיל האוויר הישראלי מכשיר אנשי צוות אוויר לתפקידי טייסי ונווטי קרב, תובלה ומסוקים. טייסי חיל האוויר נחשבים בין הטייסים הטובים ביותר בעולם.

הדירוג המלא: המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות – לחצו כאן

מוטו היחידה: הטובים לטיס.

הליך ההכשרה: קורס הטיס נמשך כשלוש שנים ונחשב לאחד מהקורסים היוקרתיים ביותר בצה״ל. בוגרי הקורס מקבלים דרגת סגן ותואר ראשון מטעם אוניברסיטת בן גוריון, ומתחייבים לשירות קבע בן תשע שנים.

מי ומי יוצאי היחידה: נשיא המדינה לשעבר, עזר וייצמן ז״ל; מפקדי חיל האוויר השונים, ביניהם דן חלוץ, אליעזר שקדי ואביהו בן נון; איש העסקים יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה יצחק שמיר ז״ל; מנכ״ל ג׳יימס ריצ׳רדסון ישראל, אבי בן־חור; מנכ״ל אסם סחר עופר גרין; האסטרונאוט אילן רמון ז״ל; בני פדני, בעלי ומנכ״ל פדני תכשיטים; טובי סיון מנכ״ל חברת הציוד הרפואי STI; ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי; עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי; ראש עיריית באר שבע לשעבר והמנהל המיתולוגי של מוזיאון חיל האוויר, יעקב טרנר; אהרון מנקובסקי, שותף־מנהל בקרן הון הסיכון פיטנגו ועוד.

דבר הפסיכולוג: "טייסים, למשל, רגילים לעבוד בתרבות שבה תהליכי הניהול והארגון הם מוסדיים. יש סדר. יש הגדרה ברורה של תפקידים, של מבנה ארגוני, של נהלים ושל ביצוע. טייסים הם תוצר של תרבות מסודרת שאינה מקבלת אלתורים או חריגה מנהלים. ההתמחות שלהם היא לגלות יצירתיות בתוך המסגרת".

מסיבה זאת מתברגים הרבה יותר יוצאי חיל האוויר, יוצאי חיל הים ויוצאי אט״ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה) בתפקידי ניהול בכירים, מאשר בוגרי יחידות מיוחדות כמו מטכ״ל ושלדג. "הם אנשי ארגון וניהול, הם יודעים איך לנהל מערכת״.

לקבלת כל העדכונים מפרויקט היחידות המובחרות – עשו לנו לייק בפייסבוק


 

שם: קובי ריכטר
גיל: 66
מה עושה: ייסד את מדינול, מכהן כיו״ר וסמנכ״ל טכנולוגיות
במספרים: שווי אישי – 1.25 מיליארד דולר

קובי ריכטר הוא טייס קרב לשעבר ובעל תואר דוקטור ברפואה. ב־1992 הוא הקים שתי חברות ביוטכנולוגיה: מדקון, שהונפקה ונמכרה ב־2005 ב־104 מיליון דולר – עסקה בשווי של כ־30 מיליון דולר עבור ריכטר, ומדינול המייצרת סטנטים לשימוש קרדיולוגי, אותה הקים עם אשתו יהודית וגרגורי פנחסיק. החברה זוכה להצלחה רבה והכנסותיה נעמדות במאות מיליוני דולרים.

צילום: יח"צ


בתום סכסוך משפטי ממושך עם ענקית הציוד הרפואי בוסטון סיינטיפיק, שילמה האחרונה למדינול 570 מיליון דולר בגין הפרת זכויות פטנטים. במהלך השנים היה מעורב ריכטר גם במיזמים רבים נוספים, הוא ניהל את קרן ההון סיכון הציבורית מרתון אותה הקים ב־1993 והשקיע בחברות הזנק אחרות. שוויו האישי של ריכטר מוערך בכ־1.25 מיליארד דולר.


 

שם: רועי בן ימי ועמי לוסטיג
גיל: שנות ה־50 לחייהם
מה עושים: מייסדי LR
במספרים: שווי אישי – 70 מיליון דולר (כל אחד)

LR נוסדה ב־1985 על ידי שלושה טייסי 16־F – רועי בן ימי, עמי לוסטיג ואיתן סטיבה – שהכירו במהלך שירותם הצבאי, כגורם בינלאומי הפועל במדינות מתפתחות במטרה לספק פתרונות כלכליים, חברתיים וטכנולוגיים עבור קהילות מקומיות בתחומי האנרגיה, תקשורת, חקלאות, מים, רפואה ציבורית, תשתיות ובניה כפרית ואורבנית. החברה מעסיקה אלפי עובדים, ומשרדיה ממוקמים בהרצליה פיתוח.

צילום: יח"צ


באוקטובר 2011 פרש איתן סטיבה, מייסד ומנכ״ל משותף, מתפקידו הניהולי בחברה. שווים של שלושת המייסדים מוערך בכ־200 מיליון דולר.


 

שם: בועז איתן
גיל: 64
מה עושה: ייסד את סייפן, מכהן כיו״ר ומנכ״ל קיו קור מדיקל
במספרים: סייפן נמכרה תמורת 370 מיליון דולר

בועז איתן הוא טייס קרב (במיל׳), דוקטור לפיזיקה ויזם הייטק. בגיל 22, במהלך שירותו הצבאי, הוא נפל בשבי כשמטוסו הופל מעל סוריה, ושוחרר שלוש שנים מאוחר יותר. ב־1997 ייסד את סייפן, שעסקה בפיתוח שבבי זיכרון ונסחרה בשיאה בשווי של מעל למיליארד דולר. ב־2007 נמכרה החברה לספנשן תמורת 368 מיליון דולר.

צילום: יח"צ

כיום מכהן איתן כמנכ״ל ויו״ר קיו קור מדיקל, סטארט־אפ בתחום המכשור הרפואי שרכשו הוא ואשתו טלי.


שם: חמי פרס
גיל: 54
מה עושה: ייסד את קרן פיטנגו, מכהן כמנהל כללי
במספרים: הקרן מנהלת 1.4 מיליארד דולר

חמי פרס הוא בנם הצעיר של סוניה ז״ל ושמעון פרס. ב־1992 הוא הקים את קרן הון הסיכון מופת אותה ניהל במשך ארבע שנים. ב־1996 ייסד במשותף טייס מסוקי הקרב לשעבר את קרן פיטנגו, בה הוא משמש גם כמנהל כללי. הקרן מנהלת הון של כ־1.4 מיליארד דולר. בעברו שימש גם כסמנכ״ל שיווק ופיתוח עסקי בחברת DSI וכיועץ בכיר בתעשייה האווירית לישראל.

צילום: יח"צ, יורם רשף

שם: מאיר שמיר
גיל: 61
מה עושה: בעל השליטה במבטח שמיר
במספרים: שווי אישי – 150 מיליון דולר

מאיר שמיר הוא בעל השליטה ומנכ״ל מבטח שמיר אחזקות. נווט הקרב לשעבר, הוא מהבולטים שביזמים והמשקיעים בבורסת תל אביב. את דרכו העסקית החל עם הקמת סוכנות הביטוח מבטח שמיר אותה הפך למעצמת השקעות הייטק ונדל״ן. שמיר מחזיק באופן אישי בכשליש ממניות החברה בשווי שוק של כ־60 מיליון דולר. מבטח משקיעה בחברות תעשייה, טכנולוגיה, תקשורת ונד״לן, בהם גילת ותפרון.

צילום: באדיבות אתר ONE
החזקתה המרכזית כיום היא תנובה (כ־20%). שמיר מקווה לרכוש גם את חלקה של בעלת השליטה, אייפקס, אך מתקיימת בינהם מחלוקת בנוגע לשוויה של החברה – שמיר מעריך את תנובה בכ־1.5 מיליארד דולר, ואילו אייפקס בכ־2 מיליארד דולר. על הכוונת שם שמיר גם את רכישת תע״ש. מניית מבטח שבה להיסחר השנה. לפני שנתיים הושעה המסחר בה, על רקע אי פרסום דוחות תנובה. הונו האישי מוערך בכ־150 מיליון דולר.

כתבות קודמות בפרויקט:

דירוג 10 המיליונרים בוגרי היחידות המובחרות בצה"ל

המיליונרים הגדולים שיצאו מסיירת מטכ"ל

המיליונרים הגדולים שיצאו משייטת 13

לא יזמים, מנהלים: הכירו את בוגרי שלדג שמגלגלים מיליארדים

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן