חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

לראשונה: המשרד להגנת הסביבה קנס את צה"ל ב-4 מיליון שקל

המשרד להגנת הסביבה הודיע השבוע לצה"ל על כוונתו להטיל עיצום כספי בגובה של 3,830,469 שקל. זאת בשל התעלמות לטענתו מצו שהוציא המשרד ומורה על פינוי מיידי של מפגע אסבסט בשטח מחנה נתן שליד ב"ש. בצו נדרש צה"ל לבצע פעולות דחופות למניעת סיכון בריאות החיילים ולפנות את מפגע האסבסט המסוכן.

היום, 7 חודשים לאחר הוצאת הצו, לוחות האסבסט השבורים מוטלים עדיין לדברי המשרד חשופים באוויר ללא כל טיפול. יצוין כי זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה, בה משרד ממשלתי מודיע לצבא על כוונה להטיל עיצום כספי.

"מפגע האסבסט בבסיס הוא תוצאה של שורת מחדלים בצה"ל שהחלה באוגוסט 2011 עם שבירת מבנה אסבסט בשוגג", נאמר בהודעת המשרד. "בניגוד להוראות החוק למניעת מפגעי אסבסט, צה"ל לא עדכן מיידית את המשרד להגנת הסביבה על המפגע, אלא המתין במשך כחודש וחצי. יצוין כי על פי החוק, סילוק אסבסט דורש הגשת תכנית עבודה, אישורה וביצוע הסרה ופינוי על פי נהלים ברורים, באמצעות קבלן ומפקח המוסמכים לנושא".

תמונה מהמפגע בבסיס | צילום: המשרד להגנת הסביבה

"עם זאת", ממשיכה ההודעה, "צה"ל ביצע פינוי חלקי בלבד של השברים וללא קבלת כל היתר. בנוסף, המפגע הוזז כמאה מטרים ממקומו, על-ידי פעולת גרירה שיצרה מפגע נוסף – פיזור האסבסט על פני שטח גדול יותר, תוך יצירת אבק המכיל סיבי אסבסט. יודגש כי קיים פוטנציאל סיכון גבוה לחיילים הנמצאים בבסיס בסמיכות למפגע". לצה"ל ניתנה זכות הטיעון בכתב תוך 30 יום.

על פי טענת המשרד, האסבסט הוכח כמסרטן בבני אדם. חדירה של אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות, כגון סרטן המזותליומה, המופיעות תקופה ארוכה לאחר החשיפה הראשונית. עם זאת, האסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא במצב התפוררות, בו משתחררים סיבים לאוויר. ככל שהריכוז ומשך החשיפה לחומר יהיו נמוכים יותר, כך הסיכון יהיה נמוך יותר.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי "לא ייתכן שחיילים יסכנו את עצמם דווקא בתוך הבסיסים כתוצאה ממחדלים סביבתיים ובריאותיים. השימוש בקנסות נגד צה"ל הוא חריג ביותר וחסר תקדים, אך אנו לא מוכנים להשלים עם התעלמות מהחוק תוך סיכון חיי אדם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מטפל במפגעי האסבסט במחנותיו במשך למעלה מעשור. מפגע האסבסט במחנה נתן מוכר ודווח למשרד להגנת הסביב ע"י גורמים הפועלים מטעם צה"ל. המפגע מטופל באופן רצוף ומצוי בשיח בין גורמי האכיפה בצה"ל לבין גורמי האכיפה במשרד להגנת הסביבה, אשר דנים בדרכים לטיפול בו".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן