חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מדריך: לא הגעתם לעבודה בגלל שאין מקלט – האם מגיע לכם פיצוי?

משרד התמ"ת פירסם היום רשימת שאלות ותשובות בנושא יחסי עבודה לטובת תושבי הדרום. בעקבות מבצע "עמוד ענן" הנחה המשרד כי על כל העובדים לצאת לעבודה, אלא אם כן נקבע אחרת על ידי פיקוד העורף. על פי הודעת משרד האוצר, יזכו תושבי הדרום המתגוררים במרחק של עד 7 ק"מ מרצועת עזה לפיצוי מלא עקב היעדרות ממקום העבודה, כשם שיקבלו פיצויים לגבי עובדים זרים.

באזורים הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה, יפוצו הורים לילדים עד גיל 14 אשר נאלצו להיעדר מעבודתם עקב סגירת מוסדות חינוך. בעלי עסקים קטנים במקומות הנ"ל יפוצו על-פי קריטריונים של רשות המיסים. בתום המבצע, יזמן משרד האוצר את ההסתדרות וארגוני המעסיקים לדיון בשיפוי התושבים שנעדרו ממקום עבודתם. התשובות מתבססות על הסכמים, כפי שנקבעו בעבר, בסמוך לסיום תקופות החרום.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

האם עובד הנעדר מהעבודה בגלל המלחמה זכאי לפיצוי?

בהסכמים והסדרים שגובשו בתקופות לחימה, נקבע בעבר כי תושבי יישובים עד לטווח 40 ק״מ מהרצועה יהיו זכאים לפיצוי. במלחמת לבנון השנייה חויבו המעסיקים לשלם שכר לעובדים, שנעדרו מהעבודה בשל הנחיות כוחות הביטחון. במלחמת המפרץ נקבעו הסדרים של תשלום וזקיפת היעדרות על חשבון ימי חופשה.

האם זכאית לפיצוי עובדת שנעדרה מעבודתה בשל ההכרח להישאר עם ילדה הקטן בבית בשל סגירת בתי הספר עקב המצב הביטחוני?

עובדים שנאלצו להישאר בבית ולשמור על ילדם בעקבות הודעות פיקוד העורף יקבלו פיצוי כאילו עבדו.

הורה לילד בן ה 15 שלא למד. ופחד להישאר לבד וההורה נשארת איתו בבית ולא עבד, האם זכאי לפיצוי?

לא. הפיצוי ניתן להורים לילדים עד 14.

האם עובדים שמקום עבודתם היה סגור על פי הוראת פיקוד העורף אמורים לקבל פיצוי?

בעבר נקבע כי המעסיק ישלם לעובדיו כרגיל את שכרם, ויוכל לתבוע את הפיצוי מהממשלה בהתאם להסכם אליו יגיעו הצדדים, כפי שנעשה בעקבות מלחמת לבנון ה-2.

עובד הזכאי לפיצוי לפי הסכם, למי יפנה לקבל את הכסף?

הפיצוי ניתן למעסיקים ולא ישירות לעובדים. העובדים אמורים להמשיך לקבל שכר כאילו עבדו כרגיל. המעסיקים אמורים לקבל פיצוי על התשלום בעקבות תביעות שיגישו לאוצר.

צילום: רויטרס

מה קורה כשמקום העבודה עבד כרגיל אבל העובד פחד ללכת לעבודה. האם יהיה זכאי לשכר?

תשלום השכר מותנה בתנאים ובהם קביעת פיקוד העורף כי מדובר במקום עבודה שאינו מוגן. אם הנחיות פיקוד העורף קבעו שבאזור שבו העובד מועסק צריך להישאר במרחב מוגן ולא לצאת לעבודה, אזי יהיה זכאי לתשלום שכר. אם מקום העבודה נמצא מחוץ לטווח הסכנה, והעובד לא הגיע לעבודה כי פחד לצאת, לא יהיה זכאי לשכר.

מה דינו של עובד שאינו מגיע לעבודה במפעל שהוכרז חיוני?

אי הגעה לעבודה במפעל חיוני, שהוכרז ככזה על ידי פיקוד העורף, מהווה לכאורה עבירה פלילית. העובד לא יהיה זכאי לשכרו.

האם ניתן לפטר עובד שלא מגיע לעבודה במפעל שאינו ממוגן?

חל איסור לפטר עובד שהוראות כוחות הביטחון אוסרות עליו להגיע למקום העבודה. לכן, אם מקום העבודה אינו ממוגן, והוראות פיקוד העורף אוסרות לעבוד בו – אין תוקף לפיטורים, ועובד שפוטר יכול לדרוש מהמעסיק לקלוט אותו בחזרה.

האם מותר לפטר עובד שקיבל צו 8?

לא. על פי החוק אסור למעסיק לפטר עובד שנקרא לשירות מילואים במהלך השירות ובמשך 30 יום לאחריו.

מה אומר החוק לגבי תשלום שכר לעובד שלא הגיע לעבודה בגלל המצב?

ככלל, החוק אינו מחייב מעסיק לשלם שכר לעובר שלא הגיע לעבודה במצב חירום, ועל כן ההנחיה היא לצאת לעבודה (למעט מקומות שנאסרה בהם העבודה לפי ההנחיות). עם זאת, גובש לאחר מלחמת לבנון השנייה הסדר שחייב את המעסיקים לשלם שכר לעובדים שנעדרו בנסיבות דומות, והמעסיקים קיבלו החזר ממס רכוש.

מה עושים במפעל שבו יש חדר ממוגן, אך הוא רחוק ואינו מספיק להגיע אליו?

ככלל, עובד מוגן מפיטורים רק אם הוראות פיקוד העורף אוסרות עליו להגיע למקום העבודה. במקרים שבהם לא ברור לעובד אם המפעל שבו הוא עובד מוגן או לא, ניתן לפנות לפיקוד העורף ולברר מה אומרות ההנחיות. אם על פי פיקוד העורף המפעל נחשב מוגן – אי הגעה למקום העבודה היא על אחריות העובד.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן