חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

רני אידן

בן 17.5 מנס ציונה.

מכר כבר שלוש אפליקציות לאנדרואיד וממשיך לפתח נוספות, מנהל את הבלוג iAndroid.


צילום: רוני פרל

איך נראה יום ממוצע שלך? בבית הספר אני יושב הרבה פעמים עם הלפטופ ומתכנן מה לתכנת בהמשך היום. את רוב העבודה על האתר ועל האפליקציות אני עושה מהבית, ככה שאני יכול לחלק את הזמן גם לחברה שלי, לחברים ועוד. אני לא מבטל את כל החיים שלי בשביל העבודה. 

ההורים שלך מבינים במה אתה עוסק? ההורים שלי לא ממש מתמצאים בתחומים ולא מבינים את כל המונחים המקצועיים, אבל זה לא באמת משנה. אני יכול להראות להם את המוצר הסופי, ויש תמיד על מה לדבר. בכלל, נקודת המבט הטובה ביותר שאני יכול לקבל על הפיתוחים שלי מגיעה תמיד דווקא ממשתמשים "רגילים" ולא ממתכנתים ומפתחים. אני גם לא חושב שהפערים באמת כאלה גדולים, בסופו של דבר זה כמו שרשרת – כל פיתוח מתקשר לקודם שבא לפניו, ככה שאפשר תמיד לראות את הקשר.

כיצד לדעתך ייראה העולם הטכנולוגי בעוד עשרים שנה? זאת שאלה מאוד מורכבת. בתחום הזה, אי אפשר לחזות כלום. אני יכול רק לקוות שזה לא ישתלט לנו על כל החיים. כמה שאני אוהב את התחום הזה, אני מפחד מאוד שקרוב היום שהוא ישתלט על כל החיים שלנו. זו אופציה ריאלית לגמרי בעיניי. אני חושב שכחברה, נהיה חייבים להגיד "עד כאן". נצטרך להציב קו אדום, שיתחם את ההתערבות של הטכנולוגיה בחיים שלנו. כבר היום אני באופן אישי מציב את הקו הזה – אני מסרב למסור פרטים אישיים באינטרנט, לא מוכן שידעו מי אני, מה אני אוהב, מה אני קונה ועוד. בעתיד לא נוכל להשאיר לפרט להציב לעצמו את הגבול – נהיה חייבים לעשות זאת כחברה. 

מה דעתך על מערכת החינוך בישראל? באופן אישי אני מרגיש שמערכת החינוך היא בזבוז זמן מוחלט למי שרוצה להתקדם באופן עצמאי. המון תלמידים רוצים להתקדם, ללמוד מעבר לחומר ובית הספר מגביל אותם בגלל כל מיני סיבות בירוקרטיות כאלה ואחרות. בכלל, אני מרגיש שהמערכת תקועה מאחור, ומתעקשת להשאיר מאחור גם את אלו שרוצים להתקדם. יש סירוב מוחלט לקבל רעיונות חדשים, התעלמות מהתקדמות טכנולוגית. אני מבין שהמערכת צריכה להתאים את עצמה לכולם, גם לכאלו שלא מבינים את החשיבות שלה, אבל לא יכול להיות שהיא מונעת מהתלמידים שרוצים להתקדם באופן עצמאי מלעשות את זה.

מה דעתך על הפוליטיקה הישראלית? לדעתי, המערכת כולה תקועה בעבר. המערכת הפוליטית במתכונת הנוכחית לא מציבה את האדם בפרונט, אלא בדיוק ההפך – משרתת רק בעלי אינטרסים ומספקת עבודה לאנשים לא ראויים. ככה זה כשאנשים הולכים לפוליטיקה בשביל הכוח והתנאים ולא בשביל לתרום באמת. שמעתי על כל מיני אנשים שפסלו מועמדים שונים רק בגלל שאין להם ניסיון והציגו את זה כדבר רע – אבל זה בדיוק ההפך! חייבים שייכנסו רעיונות חדשים למערכת הזאת. חוסר ניסיון יכול להיות משהו חיובי מאוד בעיניי. 

תחביבים מעבר לטכנולוגיה: לשחק כדורגל ולבלות זמן עם חברה שלי ועם החברים בכלל. אולי יש איזו סטיגמה שבגלל שאני מתעסק בתחום הזה, אני איזה חנון, אבל זה לא ממש המצב. 

מה החולשה שלך? שנאה עזה למוצרי אפל, ובעיקר לאייפון.

מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול? התשובה הבנאלית תהיה ללכת לכיוון ההייטק והמחשבים, אבל אני דווקא פתוח לעוד המון תחומים שמעניינים אותי. ברור לי שהשירות בצבא יכול לשנות אותי לגמרי, ככה שאני באמת פתוח לכל הכיוונים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן