Forbes Israel Logo

שומעים מה שרוצים: 3 תחנות טלוויזיה ברוסיה ראיינו את אותו האדם – בשלוש זהויות שונות

בימים האחרונים נדמה כי תחנות הטלוויזיה ברוסיה, אשר משמשות בעיקר כשופר לממשל ולעומד בראשו, עושות כל מאמץ אפשרי כדי להצליח ולהציג את המורדים האוקראינים כאלימים, כניאו נאצים וכחסרי רסן – ובאופן כללי באור שלילי ככל הניתן. המטרה, נדמה, פשוטה: ליצור בקרב אזרחי רוסיה את הציפייה לכך שמנהיגם האהוב, ולדימר פוטין, "יאות" לבסוף להכריז על מבצע צבאי כנגד שכנתם אוקראינה – ויפלוש לשטחה בכדי "להציל את האזרחים מפני המטורפים האלימים".

ואכן, כפי שהתרגלנו לראות מאזורי סכסוך רבים ברחבי העולם, תחנות הטלוויזיה הרוסיות ממהרות לשדר סיפורים אישיים ו"קטנים", סיפורים של אזרחים פשוטים, אשר יציגו את מצבם של אזרחי חצי האי קרים. ובאופן לא מפתיע כלל, כל הסיפורים האלו מתעדים את תושבי האזור תומכי רוסיה, אשר נאלצו לעמוד לבדם מול "ההמון המטורף, האלים ורווי השנאה", לדבריהם.

וכך מציגה הטלוויזיה ברוסיה בימים אלו אינספור ראיונות מהשטח: אישה המציגה את ביתה ההרוס, לאחר שהפורעים זרעו בו הרס. תושבים פצועים. סבתא קשישה מתייפחת. הכל לפי הספר.

אך כעת נראה כי הצמא הבלתי נגמר הזה מביא את תחנות השידור לעשות גם לא מעט טעויות, חלקן מביכות במיוחד. דוגמא טובה לכך קיבלנו במהלך הימים האחרונים, כשלא פחות משלוש מתחנות השידור המובילות באזור שידרו ראיון עם אדם בשם אנדריי פטקוב, בשעה ששכב פצוע על מיטת בית החולים ותחבושת לאפו. אך הדבר המוזר אינו העובדה כי שלושת הערוצים ראיינו את אותו פטקוב באותו מקום בדיוק – אלא העובדה כי בכל ראיון הציג פטקוב דמות שונה בתכלית. במהלך שלושה ראיונות הציג פטקוב שלוש דמויות: פעם היה עובר אורח תמים אשר צפה במתרחש, פעם היה רופא מנתח אמיץ אשר הציל את חיי חבריו, ופעם אפילו היה מרגל גרמני.

במהלך הראיון לערוץ "רוסיה 1". אזרח מן השורה | מתוך יוטיוב

פטקוב אפילו לא טרח לשנות את שמו בין ראיון לראיון: בכולם שמר על שמו המקורי, אך שינה את הסיפור אשר הציג למצלמה. כשהתראיין למהדורת החדשות המרכזית של ערוץ "רוסיה 1", תיאר כיצד הלך להפגין, כאדם מן השורה, כנגד המהפכנים האוקראינים. לדבריו במהלך ההפגנה הותקף על ידי ניאו נאצים אשר נכנסו לעיר כשהם מלווים על ידי משטרת אוקראינה, ובהמשך התוקפים אף פתחו בירי מנשק חי אל עבר המפגינים, אשר לא נקטו באלימות כלל. כמובן שהמראיין מטעם ערוץ החדשות נותר מזועזע.

יום לאחר מכן, שידר ערוץ NTV ראיון "בלעדי" עם אוטו פטקוב, אשר שכב על אותה מיטה באותו בית חולים, כשאפילו התחבושת לאפו נותרה כשהייתה. אך הפעם, סיפר פטקוב סיפור אחר לחלוטין: בקול רועד הודה פטקוב כי הוא מרגל גרמני, אשר פועל מטעם סוכנות ביון בין לאומית גדולה.

בראיון לרשת NTV. מרגל גרמני | מתוך יוטיוב

לדבריו, הוא טס במיוחד מגרמניה, כשבאמתחתו חצי מיליון יורו, אותם קיבל מקבוצה סודית אשר את שמה סירב לחשוף. כשנחת, רכש בכסף כלי נשק ושכר שכירי חרב אירופאים, במטרה לשים קץ להפגנות באזור. אך במהלך פעילותו, סיפר, נפל בשבי הפורעים האוקראינים, אשר ירו בו ברגלו ובאפו, ושיחררו אותו לאחר שהתחנן על חייו. בעודו שוכב במיטה סיפר כי הוא ממתין בימים אלו לניתוח, וכי הוא נמצא בבית החולים תחת אבטחה מיוחדת וכבדה.

ולסיום, הגיע גם תורו של ערוץ הטלוויזיה המקומי של חצי האי קרים. גם הם "הצליחו" לשים את ידם על פטקוב ולראיין אותו, כשגם הפעם הוא שכוב במיטת בית החולים ואפו חבוש באותה התחבושת. הפעם סיפר כי הוא רופא מנתח המתמחה בטיפול בילדים, אשר הציל למעלה מ-200 ילדים וחזר לעיר מולדתו בחצי האי עם סכום כסף נכבד בכדי "לסייע להפגנות כנגד השלטון האוקראיני החדש". כשיצא לכיוון הפגנה "שקטה" באחד הערבים, הוא מגולל, הוא נקלע לשדה קרב עם רימונים חיים וירי מאקדחים של פורעים ניאו נאצים, אך הוא לא פחד – והחל לטפל בפצועים שסביבו. במהלך הטיפול, הוא מספר, הוא ספג שני קליעים – אחד ברגל והשני באף – אך הוא הדגיש כי הוא נותר איתן וכי ישוב להפגין בהקדם כנגד הממשלה החדשה, "עד שיושג הצדק".

בראיון לערוץ המקומי של חצי האי קרים. רופא ילדים | מתוך יוטיוב

אמנם בהחלט ייתכן כי חלק מההמון האוקראיני אכן נוקט באלימות קשה, וחלקו (גדול יותר או פחות, תלוי את מי תשאלו) הם אכן ניאו-נאצים מסוכנים ואלימים במיוחד. אך הופעותיו החוזרות של אנדריי פטקוב בערוצי הטלוויזיה הרוסים מעידים יותר מכל על רצונם של אלו לשדר כל סיפור אשר יחזק את תדמיתם המסוכנת של אנשי המהפכה האוקראינית. וכשהרצון לשדר כל כך גדול – גם האמת לא מהווה מכשול של ממש בדרך.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.