חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ת"א ננעלה בעליות; אלווריון קרסה ב-42% לאחר הבקשה לכינוס נכסים

המסחר בבורסה באחד העם ננעל היום בעליות שערים על רקע פרסום פרוטוקלי ועדת הריבית של הבנק הפדרלי המרכזי של ארה"ב אמש, אשר הביא לנעילה במגמה מעורבת בבורסות וול סטריט. 

מדד ת"א 25 התחזק ב-0.7% ובסיכום שבועי הוא עלה ב-1.6%, ת"א 100 הוסיף 0.6% לערכו ובמבט שבועי טיפס ב-1.9%, ומניות הבנקים קפצו ב-2.3% ורשמו עלייה שבועית של 2.8%. מדד התקשורת זינק ב-3.5% ובסיכום שבועי ב-5.7%, מניות הגז והנפט עלו ב-0.6% ומניות הנדל"ן נסחרו בעלייה של 0.4%.

צילום: רויטרס

מצבה הכלכלי הקשה של אלווריון מקבל כעת חותמת רשמית ואולי גם סופית: בנק סיליקון ואלי (SVB) הגיש הבוקר בקשה לכינוס נכסי החברה וחברת ווייביון אשר מניותיה מוחזקות בידי אלווריון, בשל טענה לחוב בסך למעלה מ-3.2 מיליון דולר.בבנק הוסיפו וטענו בבקשה שהוגשה לבית המשפט כי החברה הנה חדלת פרעון ואינה מסוגלת להחזיר את חובותיה, ולכן הוגשה הבקשה לכינוס נכסיה. מניית הבנק צללה ב-42% בעקבות ההליך כאשר מאז השיא שלה בינואר האחרון היא נפלה ב-90%.

מחלוקת בבנק הפדרלי בנוגע לסיום ההרחבה הכמותית: פרוטוקולי הריבית של הוועדה המוניטרית בבנק, אשר פורסמו הערב בארה"ב, חשפו כי מחצית מבכירי הבנק ביקשו לסיים את תוכני ההמרצה לשווקים כבר ב-2013, בעוד שהאחרים ביקשו לראות נתונים נוספים והוכחה להתאוששות שוק התעסוקה בטרם יכריזו על סיום התכנית.

על פי הפרוטוקולים, מחצית החברית הבכירים ביקשו להפחית בתוכנית הרכישה של 85 מיליארד דולר מדי חודש בה נוקט הבנק הפדרלי, עד להפסקה מוחלטת בסוף השנה. חברים אלה טענו כי "הירידה המצטברת בשיעור האבטלה מאז ספטמבר והעלייה המתמשכת במשכורות הפרטיות הגדילה את הביטחון בכך ששוק העבודה השתפר". אחרים דרשו להפסיק את התוכנית באופן מיידי. בעקבות פרסום הפרוטוקולים עלו תחילה המדדים במובילים בוול סטריט אולם ננעלו בסופו של דבר במגמה מעורבת.

לראשונה מזה כשנתיים, הודיע הבוקר בנק הפועלים כי החליט לחלק לבעלי המניות דיבידנד במזומנים – זאת לאחר שפנה אל המפקח על הבנקים וקיבל את אישורו. סכום הדיבידנד שיחולק לבעלי המניות עומד על כ-92.2 מליון שקל, ומהווה כ-0.7% מההון המונפק והנפרע של הבנק.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן