חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

תום קלוורי

בן 17 מרמת השרון, לומד בבית הספר הכפר הירוק.

בשנה שעברה זכה במדליית כסף מטעם נבחרת ישראל באולימפיאדה למדעי המחשב (מקום 48 בעולם), מתמחה בפתרונות מהירים לשאלות אלגוריתמיות. חניך בתוכנית למצוינות של בן ארבל באוניברסיטת ת"א, במסגרתה הוא לומד לתואר ראשון במתמטיקה.


צילום: רוני פרל 

איך נראה יום ממוצע שלך? אני לומד בבית הספר בממוצע שעתיים ביום, כי סיימתי כבר עם רוב המקצועות. שלוש פעמים בשבוע אני לומד באוניברסיטה, משתתף בפרויקט הרובוטיקה "First" בבית הספר, וכמובן באימונים של הנבחרת לאולימפיאדה. בתקופה שלפני תחרות אנחנו מתאמנים פעמיים בשבוע, אבל בדרך כלל סופי השבוע נשארים לי פנויים.

ההורים שלך מבינים במה אתה עוסק? אבא שלי מתכנת, אז יש כמה תחומים מקצועיים שהוא יותר מבין בהם, אבל כשאני מתחיל לדבר על אלגוריתמים, אין להורים שלי מושג במונחים המקצועיים. זה דורש הרבה אנרגיות להצליח להסביר להם מה אני עושה ובמה אני מתעסק, אבל זה שווה את זה והם אוהבים לשמוע אותי מדבר על זה. כל נושא הפערים בין הדורות מדהים בעיניי. אני רואה היום ילדים מתכנתים מגיל אפס, ברור שאפשר להסתכל על זה גם כניוון, אבל אני חושב קדימה – עוד כמה שנים יהיו אנשים מאוד מאוד מוכשרים שייכנסו לשוק ויוכלו להצעיד אותו קדימה. אני התחלתי לתכנת בכיתה ז', ומאז הגיל ההתחלתי לעיסוק בתחום הזה רק הולך ויורד. 

איך ייראה העולם בעוד עשרים שנה? אני מקווה שזה יגיע הכי רחוק שאפשר. מדברים על זה שהמחשב הביתי שלנו היום ייחשב כחלש לעומת שעוני היד שנסתובב איתם עוד עשרים שנה. אני לא יודע אם זה נכון, אבל אין ספק שהפוטנציאל מדהים. אני מאמין שהמחשבים יהיו בכל מקום, לכל מוצר ומכשיר יהיה צ'יפ. מה למשל? הכל. אפילו הקומקום. האפשרויות בלתי נגמרות.

מה דעתך על מערכת החינוך בישראל? אין ספק שיש למערכת הרבה יתרונות. אני בהחלט חושב שחשוב שכל תלמיד ילמד כמה שיותר תחומים. אני למשל הכי נהניתי משיעורי ספרות. אמנם כל תלמיד שרוצה להתקדם ולהתמקצע בתחומים מסוימים עושה את זה בכוחות עצמו, אבל לא זו הבעיה בעיניי. הבעיה היא שבמקרים רבים המערכת מונעת מתלמידים מלהתקדם ולהתמקצע בתחומים שמעניינים אותם. מלמדים המון חומר טכני ומעט חומר יצירתי, כזה שמאפשר מקום לדמיון ולמחשבה חופשית. אני חושב שחייבים לתת לתלמידים שרוצים להתקדם את האפשרות לעשות זאת, ולא להגביל אותם. 

מה דעתך על הפוליטיקה הישראלית? אני מאוד אוהב לראות אנשים שיוצאים להפגין ולהילחם על מה שחשוב להם. זו מהות הדמוקרטיה.

תחביבים מעבר לטכנולוגיה: אני מנגן על תופים בלהקה, אני מת על זה. 

מה החולשה שלך? האהבה למחזמר "עלובי החיים". אין לי מושג מאיפה זה בא לי, אבל אני זוכר את כולו בעל פה.

מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול? זו שאלה טובה. אני נקרע בין עולם האקדמיה להייטק. שניהם עולמות מעניינים, ויהיה לי לאן להתפתח בהם, אבל בסופו של דבר אצטרך לבחור אחד. בכל מקרה, אמשיך ללמוד עוד תואר אחד לפחות.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן