חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

תם עידן המשרד? מנכ"ל היוניקורן GitLab על הסכנות שבעבודה מהבית

סיד זיברנדיג' הקים חברת תוכנה ששווה כבר כמעט 3 מיליארד דולר מבלי לפתוח משרד. עכשיו הוא מזהיר חברות אחרות מהסכנות שבעבודה מרחוק

סיד זיברנדיג' מכיר את הסכנות שבעבודה מהבית. בשנת 2018, לאחר שנים של עבודה אך ורק מחדר קטן בדירתו בקומה ה-47 בגורד שחקים בסן פרנסיסקו, היזם פיתח בעיות ברגליים. אז הוא עבר לשולחן המשולב הליכון לצד מסך ירוק ידידותי לזום ושלושה צגים. אך מנכ"ל GitLab אומר כי הבעיה אינה העבודה מרחוק, אלא אופן הפעולה שלה. אלא אם כן אתה מועסק על ידי קומץ חברות שאימצו את מציאות העבודה החדשה לחלוטין, זיברנדיג' חושב כי סביר להניח שאתם עושים את זה בצורה לא נכונה. ההתייחסות הרדיקלית שלו לעבודה מרחוק: היא יעילה רק אם אתם לחלוטין בתוך זה. מאמצים חלקיים יצרו דירוג עובדים שיפצלו את כוח האדם לאורך זמן, ויבריחו עובדים מרוחקים בעלי ביצועים מהשורה הראשונה שאינם רוצים להתחרות בעובדים בעלי ביצועים פחותים באתר. "נראה כמה חברות יחזרו [למשרד] וינסו להפיק את המיטב מזה. אני חושב שהן יתקשו", הוא אומר.

איך GitLab עושה את זה: הפעמים היחידות בהן עובדים נפגשים באופן אישי היא התכנסות שנתית של כל עובדי החברה, המתקיימת (כלומר, בתקופות שלפני נגיף הקורונה), במקומות תוססים וזולים יחסית כמו יוון. עמוד תווך נוסף של האבסולוטיזם לעבודה מרחוק של GitLab: שקיפות רדיקלית. הוא מפרסם ספר מקוון המפרט כיצד הוא פועל כמעט בכל נושא. לא תמצאו משכורות של עובדים בודדים, אך תמצאו את היעדים האסטרטגיים של המנהלים לרבעון הנוכחי ואת הנוסחה המדויקת לחישוב השכר ב-67 המדינות בהן מתגוררים עובדי GitLab, מקניה ועד מרוקו וסרביה. (יש גם קטע כיצד ומתי לדבר עם זיברנדיג', ואחד על החתול שלו.) כל מה שלא נמצא בספר, שמגיע ל-8,400 עמודים אם יודפס, נמצא ככל הנראה ב-Google Doc פנימי. לכל פגישה ב-GitLab יש לפחות מסמך מקוון נלווה אחד.

בזכות התיעוד

זיברנדיג' מסתמך גם במידה רבה על תיעוד כדי לאפשר לעובדי GitLab לעבוד בצורה חלקה. עובדים מעדכנים מסמכים ורושמים הערות, או משתפים מידע בצורה סינכרונית בערוצי Slack ובהודעות וידאו. החלטות או תוכניות פתורות מתמזגות אל הספר, שעוקב אחר הכל. "בכל פעם שאתה צריך לחכות לאישור או לאישור שמישהו אחר יעשה משהו, זו בעיה", הוא אומר.

הוא בנה את אחד הסטארטאפים היקרים בעולם, ששוויו הוערך ב-2.8 מיליארד דולר בשנת 2019, מבלי להחזיק משרדים לאף אחד מ-1,300 העובדים שלו. זה עוזר ש-GitLab – המספקת חבילת כלי תוכנה המסייעים למפתחים לבנות, לנהל ולאבטח את האפליקציות שלהם – שחקנית חשובה בקטגוריית ההייטק מאחר שעסקים מבצעים מכירות ואינטראקציות של לקוחות ברשת.

גם בין שאר ותיקי החברות-ללא-משרד של טרום המגיפה – בעיקר Automattic, החברה שעומדת מאחורי וורדפרס – בלט זיברנדיג' זה מכבר. "אנחנו כנראה לא קיצוניים כמו Sid", אומר דייב מק'אנט, מנכ"ל חברת ההפעלה של תשתיות ענן מרחוק בלבד HashiCorp, בשווי של 5 מיליארד דולר. אולם כיום, הרדיקליות של זיברנדיג' מושכת קהל עוקבים עצום. ההורדות של הספר האלקטרוני החינמי של GitLab על עבודה מרחוק חצו את ה-70 אלף מאז יצא לאור במרץ.

הסטארטאפ הגלובלי של זיברנדיג' החל את דרכו באירופה. זיברנדיג' עבד בחברת צוללות ועזר בניהול סטארטאפ מקוון לבדיקת אפליקציות, כאשר בו זמנית הוא מנהל פרויקטים ברשת עבור משרד המשפטים ההולנדי. בזמן העבודה הוא נתקל בפרויקט קוד פתוח מאוקראינה בשם GitLab עם מאות תורמים ומתנדבים.

15 אלף לקוחות

בשנת 2012 הוא פנה למייסדים, דמיטריי זפורוז'ץ ו-ולרי סיזוב, ואמר להם שהוא הולך לבנות עסק על הפרויקט שלהם. שנה לאחר מכן הצטרף זפורוז'ץ כמייסד ו-CTO, עכשיו הוא חלק מצוות ההנדסה. סיזוב הצטרף בשנת 2014 והוא מפתח בכיר. זיברנדיג' התחיל לבנות את חברת GitLab על שם Git מערכת פופולרית למעקב אחר שינויים בקוד המקור – למכירת מנויים לכלי פיתוח התוכנה שמסייעים בניהול פרויקטים הבנויים בטכנולוגית קוד פתוח. זיברנדיג', זפורוז'ץ, סיזוב ושישה נוספים התכנסו באופן זמני בקליפורניה בתחילת 2015 כדי להשתתף במאיץ הסטארטאפים היוקרתי Y Combinator – שלושת החודשים היחידים שהם אי פעם העבירו באותו מקום.

רוב עובדי GitLab חזרו לאירופה לאחר מכן. זיברנדיג', מאוהב בסצנת הסטארטאפ ומצויד בעין לגיוס כספים, נשאר מאחור. נכון להיום GitLab גייסה 476 מיליון דולר, שרובם עדיין נמצאים במאזן שלה; היא מוכרת חבילה של 10 כלי אפליקציה שונים, החל מפיתוח ועד אבטחה, עד 99 דולר למשתמש לחודש, והכניסה בשנה שעברה למעלה מ-75 מיליון דולר מתשלומים מיותר מ-15,000 לקוחות, כולל Nvidia, Siemens  ו-Goldman Sachs, שאף השקיעו בה בהמשך.

המגמה של חברות שמעבירות את פעילותן באופן מקוון, במיוחד מאז תחילת המגיפה, דחפה יותר מפתחים לענן, מה שאומר שהעסקים פורחים. אך לקוחות נוטים יותר ויותר לא לבקש תמיכה בתוכנה, אלא לעשות קורס כיצד GitLab מנהלת את עסקיה.

לא הכל ורוד

"10% עד 15% מהתקשורת שלנו עם השותפים מסייעים להם לראות כיצד אנו עובדים", אומרת מישל וודוורד הודג'ס, סמנכ"לית ערוצי שותפים של GitLab.

לא הכל ורוד בעבודה מרחוק, במיוחד עכשיו. זיברנדיג' ממהר לציין שהוא נאבק באי יכולתו לנסוע; ההורים בצוותו עמדו בפני דרישות נוספות לטיפול בילדים. GitLab ביקשה לטפל בכך על ידי חופש בימי שישי ועודדה פעילויות בבית. "חשוב לכולם לזכור שזו לא עבודה מכל מקום, זאת עבודה מהבית בזמן מגיפה", אומר זיברנדיג'. "אלו לא זמנים נורמליים".

האירוניה בהפצת הבשורה לעבודה מרחוק: חברות נוספות שעוקבות אחרי GitLab גורמות לכך שהסוד שלה יחשף. "היה לנו יתרון בכך שאם היית מחוץ לאזור עירוני, היו מעט אפשרויות להצטרף לחברה שצומחת במהירות. תהיה לנו הרבה יותר תחרות עכשיו, וזה יעלה את השכר", אומר זיברנדיג'. "אני חושב שזה דבר נהדר עבור העולם. אני מאוד מצפה לזה".

צילום: Timothy Archibald for Forbes

https://secure.cardcom.solutions/e/xo64

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן