חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

1. אהוד ברק

בסוף נובמבר 2012 הודיע שר הביטחון על פרישה מהחיים הפוליטיים. "קיבלתי את ההחלטה לא בלי לבטים, אבל בסופו של דבר בלב שלם", אמר אהוד ברק טרם הלך לביתו בזמן הרכבת הממשלה החדשה בכנסת ה־19. רק שברק, 71, הוא לא הטיפוס שיושב בבית. כבר בשבוע שלאחר הבחירות לקח חלק פעיל בכנס דאבוס, הכנס הכלכלי העולמי הידוע ביותר, ודיבר שם על כך שבבחירות האחרונות הביעו הבוחרים הישראלים מסר ברור בבחירות לחיזוק גוש המרכז־שמאל.

השתתפותו בכנס דאבוס לא היתה בגדר אירוע חד פעמי; שר הביטחון לשעבר מופיע על במות האירועים והכנסים הנחשבים ביותר בעולם. במארס 2013, למשל, נאם בוועידת איפא"ק, השדולה האמריקאית הישראלית החזקה ביותר, המורכבת מעשירי ארצות הברית. חודש לאחר מכן חזר לארצות הברית לסבב נוסף, שכלל נאומים באוניברסיטה בנאשוויל ובבתי כנסת בסנט לואיס.

למעשה, נסיעות לכנסים וכדומה ברחבי העולם הן עניין של שגרה בלוח הזמנים של ברק. מאי האחרון, למשל, היה חודש עמוס ביותר; בתחילתו השתתף יחד עם מנהיגים לשעבר ב"פורום קאווקוס הדרומי" באזרבייג'ן, משם טס ללאס וגאס, שם השתתף בכנס של קרן ההשקעה הגלובלית SkyBridge (שהתקיים במלון היוקרתי בלג'יו), ולקח חלק במושב עם ליאון פאנטה, לשעבר שר ההגנה של ארה"ב. ב־17 במאי התארח ברק בווילה הנשיאותית בניגריה, שם השתתף בכנס הסייבר הבינלאומי במדינה, כדובר המרכזי לצד כ־1,000 מנהיגים ודיפלומטים מרחבי העולם. "הכנס היה הצלחה גדולה", אומר לפורבס מארגן הכנס טים אקנו. "ברק הוא המגנט לאנשים הכי הכי חשובים, הוא לא נואם מניירות אלא מדבר ישר מהלב".


בשיא ימי תהילתו נהג לדרוש החל מ-100 אלף דולר עבור הרצאה | צילום: רויטרס  

וכך מיתרגמות נסיעות אלו לחשבון הבנק: על הרצאה שאורכה בין שעה לשעה וחצי גובה שר הביטחון לשעבר 50־70 אלף דולר. מחיר זה למעשה נחשב נמוך עבור פיגורה ידועה בסדר הגודל של ברק, אשר בשיא ימי תהילתו נהג לדרוש החל ב־100 אלף דולר עבור הרצאה. גם המחיר הנוכחי, שבהחלט אינו נמוך, לא מרתיע את הלקוחות הגדולים בחו"ל, אשר מכנים את ברק "מנהיג גלובלי דגול" ונהנים לפרט את הביוגרפיה המרשימה שלו, הכוללת כהונה כראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל, שר ביטחון, קצין בסיירת מטכ"ל היוקרתית, רמטכ"ל ותואר נוסף שנשמע טוב באנגלית – החייל המעוטר ביותר בישראל שמאחוריו עשרות מבצעים ופעולות צבאיות.

ברק מיוצג באופן בלעדי על ידי סוכנות המרצים הארי ווקר, שעם לקוחותיה נמנים הארגונים היהודיים הגדולים בעולם, ביניהם בית הלל והפדרציה היהודית, לצד האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, כמו ייל וסטנפורד. נדמה שכולם רוצים לשמוע על עלילות ברק בצבא, על האג'נדה שלו בתחום האיראני ועל תורתו המדינית־כלכלית.

מהתגובות להרצאותיו ניתן להתרשם שברק אינו נוהג רק לשאת דברים באופן חד צדדי וללכת, אלא לשוחח עם המשתתפים בכנס בתום דבריו, וכמובן עם המארגנים עצמם. "נדיב, חייכן ואכפתי", אומרים עליו כמה מלקוחותיו, וחלקם מציינים נקודה לא פחות חשובה: "הוא מאפשר להצטלם איתו בסוף ההרצאה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן