חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

10. יחיאל זוהר, נתיבות

מבין העשירייה, יחיאל זוהר הוא כנראה ראש העירייה האהוב ביותר על תושביו, ובטח אחד המעניינים שבהם: אף שרוב חברי מועצת עיריית נתיבות הם דתיים־חרדים ועל אף ששליש מתושבי העיר הדרומית הם חרדים, מצליח ראש העירייה החילוני להיבחר שוב ושוב, ונכון להיום הוא עומד להשלים את הקדנציה החמישית שלו בתפקיד.

הצלחתו הכבירה ביותר מתייחסת לעובדה שבעיר פריפריאלית עם תעשיית קמעות, מלחמות חצרות ואוכלוסייה הטרוגנית, הצליח זוהר לייצר אווירת שלום בית חיובית, זאת הודות לאופיו הייחודי.

נתיבות אמנם עדיין רחוקה מלהפוך לרעננה, אולם בשנים האחרונות היא נהנית משגשוג חברתי וכלכלי, נעשית אבן שואבת עבור תושבי הערים הסמוכות, ובניגוד להן, נהנית מהגירה חיובית, שכן במנהיגותו השכיל זוהר להפוך אותה לעיר המשגשגת ביותר שבין ערי צפון־מערב הנגב.

לאחר שקיבל לידיו עיירה מורכבת ומשוסעת, החל זוהר לקדם את נתיבות אל עבר תפנית חיובית כבר במהלך שנות ה־90'. במנהיגותו הצנועה הצליח לשלב בחוכמה בין המגזרים הדתיים, המסורתיים והחילוניים של העירייה, שרק בשנת 2000 זכתה למעמד של עיר. יש לזכור, שמדובר בעיר דרומית בעלת מאפיינים סוציו־אקונומיים נמוכים, אשר הפכה למרכז תרבותי וחינוכי לציבור החרדי, בין השאר עקב קברי הרבנים הגדולים שנמצאים בתחומה.

בנימוקיהם הדגישו השופטים כי חרף היותו אחד המתנגדים הגדולים לרב איפרגן הנערץ ("הרנטגן"), הצליח זוהר לשמור על פיוס, והוסיפו כי בזכותו נתיבות לא הפכה לבת דמותה של בית שמש השנויה במחלוקת, אלא לעיר הנמצאת במגמת התפתחות מתמשכת.

כבר לפני כעשור השכיל זוהר לקדם תוכניות מתאר מסחריות, וכיום מספקת נתיבות לתושבי האזור סביבה שני מרכזים מסחריים גדולים, המציעים בתי קפה ומסעדות, רשתות שיווק ואופנה, בדיוק כמו במרכז הארץ. בשנים האחרונות משגשגת בעיר גם תרבות לילה מפתיעה, לא כולל בשבתות כמובן.

כמו כן, באחרונה נמצאת העיר בתנופת בנייה, ויחד עם מערכת חינוך טובה (על אף שלפי הנתונים הרשמיים, שכוללים גם את הישגי התלמידים החרדים, שיעור הזכאים לבגרות בעיר לא מגיע ל־50%), הביקוש לדירות הולך ועולה, ואיתו גם מחירי הנדל"ן.
מתוך השוואה נוספת לערים דומות במחוז הדרומי, ציינו השופטים גם את העובדה שזוהר ידע לתעל את העלייה מחבר העמים לנתיבים התורמים לעיר, וזאת בניגוד לערי פיתוח אחרות כמו קריית גת, שדרות או ערד, שהעלייה ההמונית אמנם יצרה אצלן גידול דמוגרפי, אך גם נסיגה חברתית.

לשיפור: על אף שהוא מנווט את הספינה כבר שנים ארוכות, זוהר לא היה מצליח במשימה לבדו, ואת עיקר התסמינים של הפריחה בשטח, בדמות המרכזים המסחריים ומנופי הבנייה, יש לייחס ליזמים מקומיים בעלי תושייה, שלקחו את הסיכון, הרימו את הכפפה וסימנו את הדרך ליזמים הבאים שהמשיכו את הפריחה.

גיל: 57 › מכהן בתפקיד: החל ב-1989, מטעם הליכוד › ייזכר בזכות: העצמת העיר

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן