חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

11. ג'וזף ספרא

ג'וזף ספרא הוא הבעלים של אחד הבנקים הגדולים בברזיל, בנק ספרא, ונחשב לאחד הבנקאים העשירים בעולם ולאיש השני בעושרו בברזיל. בעבר המשפחה הייתה בעלת הבנק הבינלאומי, עד שבשלב מסוים החליט ג'וזף ספרא שאין האחזקה של הבנק הבינלאומי משרתת את האינטרסים של הפעילות הבנקאית, והוא מכר את הבנק. במהלך השנתיים האחרונות נעשו אליו פניות לחזור לעסקי הבנקאות הישראלית ולרכוש את גרעין השליטה בבנק לאומי, אבל ללא תוצאות. למרות פרישתה מעסקים בישראל, משפחת ספרא ידועה כאחת התורמות הגדולות בישראל.

בשנה שעברה רכש ג'וזף ספרא את בנק סרסין, בנק פרטי בשווייץ, בסכום של 1.1 מיליארד דולר מהבנק ההולנדי RABOBANK המתמחה בבנקאות פרטית. הוא גם קנה בניין משרדים גדול בשדרות מנהטן בניו־יורק תמורת 285 מיליון דולר.

השושלת הבנקאית של משפחת ספרא החלה בעיר חאלב בסוריה. משפחת ספרא הייתה מהמשפחות העשירות במדינה, עד שעברה ב־1948 להתגורר בברזיל, שם אבי המשפחה, יעקב ספרא, השתלב במערכת הפיננסית. גם הבנים אדמונד, ג'וזף ומואיז השתלבו אט אט בעסקים, וב־1956 עזב אדמונד, האח הבכור, את ברזיל וייסד בשווייץ את בנק טרייד דוולמפנט. מאוחר יותר, הוא מכר את הבנק עבור 553 מיליון דולר לאמריקן אקספרס.

בשנת 1967, ארבע שנים לאחר מותו של האב יעקב, הקימו האחים ספרא בנק לפיתוח וחברה למטבע חוץ, ושנה לאחר מכן נכנסו לעסקי ניירות הערך ושיווק מתכות יקרות. כמו כן, הם הקימו חברה להשכרת ציוד תעשייתי, ציוד חקלאי וכלי רכב. בשנים הבאות רכש בנקו ספרא ארבעה בנקים פרטיים.

אדמונד הקים את ריפבליק בנק שאחר כך, בשנת 1999, נמכר לענק הבנקאות הבריטי HSBC בעסקה שהיקפה למעלה מ־10 מיליארד דולר. העסקה הפתיעה את האחים הצעירים ג'וזף ומואיז, שנפגעו מהמהלך החד־צדדי של אדמונד, דבר אשר העמיק את הסכסוך בין האחים, שהיה קיים עוד לפני כן.

אדמונד התחתן בשנת 1977 עם אשת העסקים לילי וטקינס־בנדן הנכללת במקום ה־1,015 ברשימת המיליארדים העולמית של פורבס. אדמונד ורעייתו הקימו את קרן אדמונד ספרא שתרמה לשיקום בתי כנסת ולפקולטות באוניברסיטאות, כולל האוניברסיטה העברית. אדמונד נפטר בדליקה מסתורית בביתו במונקו בשנת 1999. המטפל האישי שלו, טד מהאר, הואשם באחריות לאירוע. אדמונד הפתיע את כולם כאשר ציווה להוריש את כל רכושו והונו לאשתו לילי.

כבעלת בנק ריפבליק, הייתה משפחת ספרא ידועה בקבלת הפנים המפוארת שנהגה לערוך בוושינגטון, בעת הוועידה השנתית של קרן המטבע הבינלאומית. היה זה אירוע יוקרתי, שנערך במוזיאון הלאומי של הבירה האמריקאית, שרבים ביקשו להשתתף בו. כאשר נמכר בנק ריפבליק, הפסיקה המשפחה לארגן את האירוע, שבו הושקעו מיליוני דולר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן