חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

18. סטלה הנדלר

ייתכן שהטנגו שמנהלים השוק החופשי והרגולציה, או אם תרצו – השאיפה לרווחיות והצורך בעידוד תחרות, הוא רוטט וקצבי בשוק התקשורת הישראלי יותר מבכל ענף אחר במשק. כמו תמיד, במרכז המחול המשוגע הזה ניצבת בזק – מונופול ותיק החולש על נתחי שוק אדירים ושתחתיו פרוסות גם חברות הבת בזק בינלאומי, בזק און ליין, Yes, ופלאפון. שמירה על מעמד החברה ורווחיותה במציאות זו היא מטרתה העיקרית של סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק זה כשלוש שנים.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי של מגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו 077-4304645

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עשו לנו לייק בפייסבוק

בשנים האחרונות פקדו את החברה פרשות ואירועים בעלי עצימות תקשורתית גבוהה, ומשמעויות כלכליות נרחבות לא פחות, כמו רפורמת הסלולר שהוביל משה כחלון כשר התקשורת, אשר פגעה מאוד ברווחיותה של פלאפון; קנסות כבדים שנגזרו על בזק לפני כשנה בעקבות ניסיונותיה לטרפד את רפורמת "השוק הסיטונאי" ואופן התנהלותה מול לקוחות עוזבים; ותביעה ייצוגית גדולה שהוגשה כנגד החברה ב־2015 בעקבות הפרשות הללו ומקודמת בימים אלו על ידי הרשות לניירות ערך.

מצליחה לשמור את בזק במקום גבוה בשוק התקשורת. הנדלר | צילום: ינאי יחיאל

למרות הכל, עושה רושם שהנדלר מצליחה לשמור את החברה במקום גבוה בצמרת שוק התקשורת. הדוחות הכספיים של בזק לשנת 2015 הראו בבירור כי הכנסותיה ורווחיותה לא נשחקו אלא רק גדלו, כש־97% מהרווח הנקי הכולל של כל חברות התקשורת לשנת 2015 נגרפו על ידה. הרבעון הראשון של 2016 היה מספק מעט פחות, כשלצד עלייה של 18% בהכנסות ביחס לרבעון המקביל אשתקד (2.5 מיליארד שקל) היא רשמה גם ירידה בשיעור של 38% ברווח הנקי (288 מיליון שקל).

אין ספק כי מטרתה המרכזית של הנדלר בניווט החברה היא ביטול ההפרדה המבנית בין חברות הקבוצה השונות שאליה מחויבת בזק על פי חוק. לפני כחודש החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאסור על שר התקשורת, הלוא הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לעסוק בענייניו של מקורבו שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, בשל חשש לניגוד עניינים. בימים אלו נידונה האפשרות שסמכויותיו אלו של נתניהו תעבורנה לידיו של צחי הנגבי, שמונה לאחרונה למשרת "שר במשרד ראש הממשלה". אך על פי פרסומים נראה כי הנדלר עשויה להשיג את המטרה גם לאחר הסרתו של נתניהו מהמשוואה.

לאחרונה פורסם כי משרד האוצר מנסה לגבש תוכנית, בעקבות לחצים מבזק ובכפוף להצלחתן של רפורמות שונות בשוק התקשורת שיושמו ושייושמו, לביטול ההפרדה. הוצאתה לפועל תמצב עוד יותר את מעמדה החזק של הנדלר בשוק, מעמד שבנתה בשורת תפקידי מנכ"לות ב־012, קווי זהב (ולימים גם בחברה הממוזגת 012 סמייל), ו־HOT.

לדירוג המלא של הנשים המשפיעות בישראל 2016


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן