חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

2. יעקב נאמן

אם מישהו זקוק להוכחה בדבר רמת החיים של שר המשפטים ד״ר יעקב נאמן, הוא צריך רק להסתכל על הלקסוס המבהיקה שלו, שמסיעה אותו מביתו היוקרתי בטלביה שבירושלים למשרד המשפטים במזרח העיר. זה לא שמינהל הרכב הממשלתי החל לחלק לשרים מכוניות לקסוס, נאמן פשוט העדיף לרכוש לעצמו מכונית. שלוש פעמים בשנה הוא יוצא לחופשות סקי באירופה, לא פעם בלוויית בני משפחה, ילדים ונכדים.

נאמן עשה את הונו בעבודה קשה לאורך שנים רבות, כשותף מייסד של משרד עורכי הדין המוביל בישראל – הרצוג פוקס נאמן. כשהקים אותו ב־1972 יחד עם חיים הרצוג, לימים נשיא המדינה, ועם עו״ד מיכאל (מייקל) פוקס, הביא כל אחד מהם את הלקוחות הראשונים מקרב אנשי העסקים ובעלי ההשפעה שאיתם היה בקשר. לאורך השנים צמח המשרד וכיום הוא מונה 67 שותפים, כ־200 עורכי דין ועשרות מתמחים.

יש לציין, כי לאחר עשור שבו שמר המשרד על מעמדו כמשרד הגדול בישראל, נרשם בשנה שעברה חילוף בצמרת, והוא כעת המשרד השני בגודלו בארץ לאחר הפירמה שמוזגה מגולדפרב, לוי, ערן, מאירי צפריר ושות׳ ומ. זליגמן ושות׳.

שר המשפטים, יעקב נאמן. צילום: מרק ישראל סלם

על בסיס הערכות שונות, המתייחסות להיקף פעילות משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל, הכנסות המשרד מגיעות לכ־172 מיליון שקל בשנה. חלקו של נאמן כשותף מייסד במשרד אינו נפגע במהלך השנים, זאת כיוון שכניסתם של שותפים חדשים למשרד מדללת את חלקי יתר השותפים שאינם מייסדים.

לאורך 40 שנות קריירה שמר נאמן על קשרים טובים עם המערכת הפוליטית. הוא יצא לתפקידים ציבוריים כמנכ״ל האוצר, אחר כך כשר האוצר וכעת כשר המשפטים, ובין לבין חזר לפרקטיקה המקצועית. נאמן ייצג בין השאר את אריאל שרון, אהוד אולמרט, בנימין נתניהו, אבא אבן וגם את נסים גאון, שאול אייזנברג, רוברט מקסוול, דוד עזריאלי, רופרט מרדוק, התנועה הקיבוצית, קרן אייפקס, קרן מרקסטון ורבים נוספים.

שורה של השקעות נבונות תרמו להרחבה נאה של הונו. כך למשל, הפנטהאוז בטלביה ממוקם בבית ערבי משופץ ברמה גבוהה, באחד הרחובות היוקרתיים בירושלים, בו המחירים מגיעים כיום לכ־12 אלף דולר למ״ר. על פי הערכות, הדירה שקנה ב־1997 ב־1.5 מיליון דולר, שווה היום כ־15 מיליון שקל. בבעלותו נשאר ביתו הקודם בעיר העתיקה ופנטהאוז במגדלי ירושלים, במרכז העיר. אחד ממכריו מספר כי נאמן רכש דירה לכל אחד מששת ילדיו. נאמן נשוי להדסה, פסיכולוגית קלינית בעלת קליניקה פרטית, שעובדת גם בבית החולים הדסה.

נאמן עם בנימין נתניהו. צילום: רויטרס

מאז מינויו לשר הקפיא נאמן את פעילותו במשרד עורכי הדין והעביר את אחזקותיו לנאמנות. עם זאת, נשמרת הנציגות המשפחתית בהרצוג פוקס נאמן: בתו, עו״ד יעל בר שי, שותפה במשרד. בפברואר השנה פורסם בגלובס, כי רשות המסים בודקת האם דיווח נאמן על מלוא הכנסותיו מעבודתו כעורך דין בתקופה שקדמה למינויו לשר. גם אם יתברר שאין מדובר בעבירות מס אלא בתכנון מס לגיטימי, אין ספק שיש בפרשה כדי לשקף את ההיקף המסיבי של פעילותו הכלכלית של מי שהונו מוערך בכ־100 מיליון שקל.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן