חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

2. מרים נאור

"היות סוגיה בעלת תהודה ציבורית או תקשורתית, אינה בגדר עילה משפטית לקיום דיון נוסף". כך פסקה לאחרונה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בעניינו של רוצח תאיר ראדה, רומן זדורוב, שעורכי דינו מנסים לזכותו מאשמה באחד מתיקי הרצח המתוקשרים ורוויי הקונספירציות שידעה ישראל. טיעונה זה של נאור משקף היטב את התפיסה והסגנון השיפוטיים שלה.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי של מגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו 077-4304645

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עשו לנו לייק בפייסבוק

כבר משנת 1980, כשהיתה בת 33 בלבד, היא מכהנת כשופטת בהיכלי הדין של ישראל. היא התמחתה אצל נשיא העליון בעבר משה לנדוי, ובהמשך גם אצל שופט העליון מישאל חשין (בעת שכיהן כמנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות). כל אלו הביאו אותה ב־2015 אל כס הנשיאה בעליון (שאותו תאייש עד שימלאו לה 70 בעוד כשנתיים) כשופטת שנחשבת לשמרנית יחסית, כזו שלא תמהר לחרוג ממסגרות המשפט הפורמליסטי. אך נראה שתפיסתה מורכבת יותר, וכי ההגנה על זכויות האדם והאזרח בחברה משוסעת כמו בישראל היא התפקיד החשוב ביותר של בית המשפט בעיניה.

מנסה להשפיע בנאומיה על השיח הישראלי. נאור | צילום: דוברות בית המשפט העליון

בחודש מארס השנה פסק בג"ץ בראשות המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, כי מתווה הגז שחתמה הממשלה עם חברות האנרגיה פסול בגלל פסקת היציבות השנויה במחלוקת שהיתה בו. הפסיקה גררה ביקורת חריפה מצד פוליטיקאים רבים, לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו שכינה אותה "התערבות משפטית מוגזמת". גם שרת המשפטים, איילת שקד, תקפה את הפסיקה וטענה כי היא היתה "הפעלת סמכות בלי נטילת אחריות". שקד לא חסכה גם את ביקורתה המרכזית על בית המשפט באותה הזדמנות, שלפיה "כיום אין דבר שבית המשפט העליון לא יכול לדון בו".

המתקפה הזו גרמה לנשיאה נאור להתבטא בצורה יוצאת דופן ולתקוף את התוקפים. "חלק מהדברים שנשמעו, גם מטעם גורמים ברשות המבצעת וברשות המחוקקת, אינם מתאימים למדינה יהודית ודמוקרטית המכבדת את שלטון החוק ואת עצמאות הרשות השופטת", אמרה אז. "ממשלה אינה יכולה לעשות ככל העולה על רוחה", הוסיפה בהזדמנות אחרת, ברמיזה ישירה לשרה שקד.

ובכלל, לצד הכרעות הרות משקל שמובאות אל פתחה כמי שעומדת בראש מערכת המשפט הישראלית, נאור בוחרת מעת לעת לפנות אל הציבור בנאומיה ולנסות ולהשפיע גם על השיח הישראלי. "אל תתנו לשיח האלים והמסית להפוך לדבר מקובל ומובן מאליו בחיינו", אמרה לפני חודשים ספורים. הדברים באו על רקע ביקורות ואיומים, ולעתים אלימות של ממש, שהופנו כלפי בית המשפט ושופטיו, כמו התבטאותו של ח"כ מוטי יוגב שקרא לעלות על בית המשפט העליון עם דחפור. ואילו השופטת נאור בשלה, שידרה אז לציבור כי היא ועמיתיה לא יישברו – "כניעה לאיומים היא הטיית משפט, ולשופטים אין אופציה כזאת".

לדירוג המלא של הנשים המשפיעות בישראל 2016


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן