חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

22. אילנה דיין

טלעד, רשת, קשת. לפעמים נדמה שגם אם ערוץ 2 ייסגר, אילנה דיין עוד תישאר שם, מגישה את תוכנית התחקירים שלה. בשנה הקרובה תציין "עובדה" את עונתה ה־20, והאופן הנון שלאנטי כל כך שבו הפכה לישות טבעית בנוף הטלוויזיוני – זה שכולל את "האח הגדול" ו"כלוב הזהב" – הוא בהחלט הישג מרשים. הדבר נכון פי כמה עבור תוכנית תחקירים, תחום שנחשב לרוב אפור ובלתי אטרקטיבי.

"עובדה" היא תוכנית אנסמבל, אין ספק בכך. אך גם אם חלק גדול מהקרדיט מגיע לכתבים ולתחקירנים, וגם אם לאורך השנים היא נהנתה מתו תקן של איכות שמשך אליה עורכים דעתנים וחזקים, מי שמחזיקה את כל המבנה המורכב על גבה – באישיותה וגם בתדמיתה הטלוויזיונית – היא דיין. 

לדירוג המלא – הנשים החזקות ביותר בישראל 2013

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

בניסיונה, במבט הבלתי מתרשם של זו שראתה הכל ובתדמית מהונדסת שנבנתה בדקדקנות על פי הסטנדרט האמריקאי, כולל משפטי מפתח מסוג "עוד דקה נשוב", מייצגת דיין את האופן שבו הציבור מבקש לצרוך את העיתונאים שלו – מקצוענים, בלתי מתפשרים ושאינם מוכנים לקבל "לא" כתשובה.


דיין | צילום: אלדד רפאלי

השנה האחרונה הייתה הוכחה נוספת לכך שעם העטיפה הנכונה, גם הקהל מגיע. במאי הקודם סגרה "עובדה" את העונה הנצפית ביותר בתולדותיה, עם רייטינג ממוצע של 26.5%. העונה היא מצליחה לשחזר את ההישג המרשים. בין התחקירים ששודרו בשנה האחרונה בלטו הסרט על אסון צאלים ב', תחקיר "ציר המוות" בפתח תקווה, שבו עומתה אם ששכלה את שני בניה עם שר התחבורה ישראל כץ, והתחקיר על חיסול אוסמה בן לאדן, המועמד לפרס בפסטיבל ניו יורק לסרטים.

ברקע הרייטינג המרשים, עולות בשנים האחרונות גם טענות נגד התוכנית – על זניחת הפן התחקירי והפיכתה למסחטת רגשות. במקום לחקור את בעלי ההון והפוליטיקאים, טוענים המקטרגים, מעדיפה התוכנית לעסוק בנושאים רכים, צהובים וקלים לעיכול, וכך גם משפרת את נתוני הצפייה. גם אם חלק מן הטענות מוצדקות, וזה המחיר שצריכה עובדה לשלם כדי לשמור על מעמדה, בנוף הצחיח של התחקיר העיתונאי, דיין היא מצרך נדיר שיש לשמר.

עד פסח הבא:

בעונתה ה־20 הגיע הזמן ש"עובדה" של דיין תענה למבקרים, ותוכיח כי היא נושאת את דגל התחקירים בישראל, ולא עלה התאנה של קונגלומרט הרייטינג החזק ביותר בארץ, הזכיינית קשת. הבטן הרכה של החברה, הכלכלה והפוליטיקה בישראל מחכה לאדם אמיץ שיאיר עליה זרקור, ואם יש מישהי שמסוגלת לעשות את זה – זו דיין.

 

  • הרייטינג הממוצע של "עובדה" העונה עומד על 26.1%

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן