Forbes Israel Logo

24. זהבה גלאון

כפל, משמעות. בבחירות 2009 הוצבה זהבה גלאון במקום הרביעי ברשימת מרצ. לאחר שהמפלגה הגיעה לשפל היסטורי של שלושה מנדטים, נשארה גלאון מחוץ לכנסת. היא פנתה ללימודים ולתחומי עיסוק אחרים. במרץ 2011 חזרה לכנסת, ופחות משנתיים לאחר מכן, כראש המפלגה, הובילה אותה להכפיל את כוחה בבחירות האחרונות, בהן זכתה לשישה מנדטים. "זה שיא הפעילות הפוליטית שלי", היא אומרת לפורבס. "גם בגלל ההתעקשות האידיאולוגית: אמרנו שאנחנו שמאל כששמאל הפכה להיות מילה גסה, כשכולם ברחו אל המרכז. לא הבאתי 'כוכבים' למפלגה, והלכנו על אנשים שגדלו בה. אני בעיקר שמחה שחזרתי לתנועה אחרי שעזבתי אותה".

שיאנית. גלאון, 57, נחשבת לאחת הלוחמות הגדולות למען שוויון מגדרי באמצעות חקיקה. בכנסת ה־18 הייתה שיאנית יוזמות החקיקה המגדרית עם 23 הצעות חוק. בין השאר, הייתה שותפה לדחיית גיל הפרישה לנשים, הגבלת פיטורים בשל טיפולי פוריות והגבלת פומביות הדיון בעבירות אלימות במשפחה. על אף שהייצוג הנשי בכנסת ה־19 הגיע לשיא, עם 27 חברות כנסת, גלאון לא מרוצה. "אנשים מתרשמים ממספר הנשים בכנסת החדשה, אבל זה לא רציני. הייצוג הנשי בכנסת מחפיר. עד שלא יהיו 50% נשים בבית המחוקקים, ישראל לא תוכל לקרוא לעצמה דמוקרטיה. הכנסת הכי חשובה לשוויון במדינה, כי יש אפקט של כדור שלג. כשרואים יותר ח"כיות, זה משפיע על כל התחומים".

לדירוג המלא – הנשים החזקות ביותר בישראל 2013

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק


גלאון | צילום: מרק ישראל סלם

אופוזיציה. גלאון היא פרלמנטרית מנוסה ופעילה במיוחד. אולם כמפלגת אופוזיציה כמעט קבועה בשנים האחרונות, היא נעדרת כמעט לחלוטין מצמתי קבלת ההחלטות במדינה. "יש רגעים של דכדוך, אבל תסכול הוא לא שיטת פעולה. להגיד שאני לא חושבת מה יכולתי לעשות אם הייתי שרת החינוך או שרת הפנים? זה עובר לי בראש לפעמים, אבל זה הקרב שלי. מרצ אף פעם לא הייתה מפלגת שלטון, אבל הישיבה באופוזיציה היא לא משאת נפש. בבחירות הבאות אני מאמינה שתקום ממשלת מרכז־שמאל, ואנחנו נהיה חלק ממנה".

לייק. גם אחרי שהבחירות הסתיימו ופוליטיקאים רבים אפסנו את חשבונות הפייסבוק והטוויטר שלהם עד לקמפיין הבא, ממשיכה גלאון להשתמש ברשתות החברתיות (עם סטטוס אחד לפחות ביום), וגם לתקוף חזיתית את יריביה הפוליטיים. הסטטוסים שלה נחרצים, ציניים לעתים, רחוקים מאוד מהממלכתיות שניתן לצפות לה מחברת כנסת בישראל.

כך למשל, בתגובה לפסיקה לפיה מותר לחלל שבת כדי "להציל" נשים יהודיות שיוצאות עם ערבים, הגתה "יוזמה חדשה" עבור נשים שמוצאות את עצמן ללא תחבורה ציבורית בשבת: "הרימו טלפון למשמרות ההתבוללות וספרו שאתן עומדות להתאהב בגוי, ומיד יגיע רכב שיאסוף אתכן למחוז חפצכן", כתבה גלאון בדף שלה והסבירה בהמשך שאולי אם מספיק נשים יעזו להפגין חופש בחירה בסופי שבוע, הרבנים יורו על הפעלת קווי אוטובוס. "אני מאוד אוהבת את פייסבוק", היא אומרת. "יש הבדל גדול בין להתראיין באופן ממלכתי לאמצעי תקשורת כלשהו לבין להתפרע קצת ברשת החברתית". 

לשאלה עד כמה היא מחשיבה את עצמה כ"חיית רשת", היא עונה: "אני קוראת את כל מה שכותבים, מנסה להגיב כמה שאפשר ומקפידה כל הזמן לעשות לייק למי שעשה שיתוף לסטטוסים שלי. זה ממש חשוב, להראות ששמתי לב".

נשואים פלוס. שנה עמוסה מאוד מצפה לגלאון, אך כרגע היא עסוקה בנושא אחר לחלוטין. "הדבר שהכי חשוב לי כרגע הוא חתונת בני הבכור בקרוב. אמנם אני פוליטיקאית, אבל קודם כל אני מתרגשת עבורם".

בציר מקומי. "זו תהיה שנה מלאת אתגרים, והדגש, מלבד הפעילות בכנסת, יהיה בבחירות המוניציפליות המתקרבות. חשוב לי להכניס את מרצ חזק מאוד לתוך הערים".

הקרב על הומלנד. כנסת בצד. סיומה של מערכת הבחירות העמוסה מאפשר לגלאון להתפנות שוב אל התחביבים שזנחה. "אני מאחלת לעצמי שיהיה לי יותר זמן לראות סדרות וסרטים ולקרוא ספרים. בתקופת הבחירות ובשבועות האחרונים הקלטתי לעצמי כל פעם פרקים של הומלנד ולא הספקתי לצפות בהם. בכלל, הצטברו לי הרבה סדרות שאני צריכה להשלים". 

 

  • בכנסת ה־18 עמדה גלאון מאחורי 23 הצעות חוק בנושא שוויון מגדרי.
  • 172 אלף איש הצביעו למרץ בבחירות האחרונות.
  • יותר מ-23 אלף איש עשו לייק לעמוד של גלאון בפייסבוק.

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.