חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

3. רוביק דנילוביץ', באר שבע: עובד על אסטרטגיה לטווח הארוך

לציבור הישראלי מוכר השם רוביק דנילוביץ' בעיקר הודות ל־15 דקות התהילה שלהן "זכה" בשנה שעברה במהלך מבצע עמוד ענן. בזמן שהמטחים נורו על בירת הנגב, הצליח דנילוביץ' להיכנס ללב הקונצנזוס ולזכות בהערכתם של רבים מחוץ לעירו המופגזת. בדיעבד, היתה זו שעת כושר לבחון את כושר המנהיגות של ראש העירייה הטרי, שהתברר כראוי לתשומת הלב.

ואכן, תוך זמן קצר מאוד הצליח דנילוביץ' לקדם את העיר הדרומית ולהפוך אותה לרשות אטרקטיבית למגורים ולתעסוקה. לא פעם טען כי הוא חותר לבטל את המושג "פריפריה" שדבק בה – ולפי איך שזה נראה כרגע, יש סיכוי ריאלי שזה יקרה בעתיד הקרוב. במהלך קדנציה אחת בלבד הפכה באר שבע תחת הנהגתו מתחנת עצירה בדרך לאילת לעיר בעלת אסטרטגיה לעתיד עם מרכז כלכלי וחברתי מוצק. 

ההערכה שלה זכה דנילוביץ' מצד חבר השופטים היתה גבוהה וגורפת, ומעניינת במיוחד לנוכח העובדה שבמשך עשרות שנים סבלה באר שבע מבעיות מנהיגות וניהול קשות. "מדובר בראש עירייה שאינו מפסיק לחלום ולהעז", הסבירו השופטים את בחירתם, "כזה שמצליח לסחוף אחריו רבים, מצעירים ועד פוליטיקאים, ולרתום אותם להגשמת פרויקטים בעיר, תוך שמירה על טוהר מידות".

צילום: אודי אבן חיים לד.מ. צלמים

דנילוביץ', ראש העירייה הצעיר בישראל, החל מוקדם; כבר בגיל 27, לאחר שנים של פעילות פוליטית, כיהן כסגנו של יעקב טרנר, ראש העירייה דאז, ונחשב לבן חסותו. ב־2003 רץ לראשונה בראש רשימה עצמאית שהפכה לסיעה הגדולה במועצה, וחמש שנים לאחר מכן, במערכת הבחירות הטעונה של 2008, הצליח להביס את טרנר ברוב של 60%.

רוב השופטים הסכימו על כך שמדובר במנהיג נמרץ מלידה, כזה שמצליח להפוך חזון למציאות. עוד נטען שדנילוביץ' שוקד על מיצובה של העיר כמטרופולין, לקראת העברת בסיסי צה"ל לנגב, ופועל בהצלחה למשיכת חברות טכנולוגיה, שיקום מרכז העיר, שיפור איכות החיים והסביבה העירונית, שיפור התשתיות והשקעה בתחבורה. הוא עובד על שיקום העיר העתיקה והפיכתה למרכז בילוי ומסחר ועל פיתוחם של פארק תעשייה חדש ופארק נחל באר שבע. ב־2012 זכתה באר שבע בשני פרסים שמעידים על המגמה החיובית – פרס החינוך ו"אות העיצוב", הודות למזרקות והאגמים שהוקמו במסגרת פרויקט "נווה מדבר".

לדברי השופטים, הסיסמה "בירת הנגב" הופכת אט־אט למציאות, אף שאת תוצאות פעילותו של ראש העירייה הצעיר ניתן יהיה לבחון רק בעוד שנים רבות מהיום, שכן העשייה המשמעותית ביותר שלו נעשית מתוך אסטרטגיה של ראייה לטווח ארוך.

לשיפור: מבקריו של דנילוביץ' לא שוכחים לו את מערכת הבחירות הסוערת בינו לבין יעקב טרנר – פעם מנטור ובהמשך יריב פוליטי. ביקורת נוספת ויותר עכשווית מתייחסת למזרקות המדוברות – חלק מתושבי העיר טוענים שמדובר במחווה ראוותנית, אשר יותר מכל מדגישה את עליבותם של גני השעשועים השכונתיים. יש לזכור שמופעי מזרקות מצטלמים מצוין, אבל תחזוקה שוטפת של אלמנטים פשוטים וצנועים יותר במרחב הציבורי רלוונטית הרבה יותר לחיי התושבים.

גיל: 42 › מכהן בתפקיד: החל ב-2008, מטעם העבודה › ייזכר בזכות: הקמת פארק ההייטק

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן