חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

31. ורדה אלשיך

כבר יותר מעשור שולטת השופטת ורדה אלשיך, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, על מחלקת הפירוקים והכינוסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב. יש שיאמרו שמדובר בריכוזיות יתר בעולם העסקים, אולם ללא ספק מדובר בשופטת חזקה, בעלת אופי דומיננטי, שקבעה לא מעט כיצד יתנהל הלך הרוח העסקי במדינה.

לאורך הקריירה הארוכה שלה דנה אלשיך, 69, בתיקי הכינוס והפירוק הגדולים ביותר במשק, בהם חברות כמו קלאבמרקט, פיקנטי, תבל, טאוור אייר, התעשייה הצבאית, ברגר קינג, אמבלייז, אפריקה ישראל, הבנק למסחר ועוד. מתוקף תפקידה ויכולתה לגזור את גורלן של חברות בישראל הפכה אלשיך לאחת השופטות המשפיעות במדינה. 

לדירוג המלא – הנשים החזקות ביותר בישראל 2013

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

אולם הדימוי הנקי שלה התלכלך כאשר ב־2012 הואשמה בתיקון טכני ומהותי של פרוטוקול אחד הדיונים, בפרשה שהגיעה אל נציב תלונות הציבור על השופטים וכונתה בתקשורת "הפרוטוקול המשופץ". הביקורת והלחץ לא איחרו לבוא וגופים שונים קראו להדחתה. בעקבות זאת, התפטרה אלשיך מתפקידה כיו"ר נציגות השופטים, אך נשארה לשבת על כס השופטת. ספקולציות רבות עסקו בפשרה שהושגה לבסוף בספטמבר האחרון, יחד עם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ושר המשפטים לשעבר יעקב נאמן, במסגרתה תודיע אלשיך בקרוב על פרישה מרצון שצפויה להיכנס לתוקפה בחודשים הקרובים.


אלשיך | צילום: עמית שעל

זמן קצר לאחר הפרשה הגיע לידי "מלכת הפירוקים" תיק בעניינו של עיתון מעריב, שהיה לפרשה סבוכה בו הייתה צריכה להכריע על עתידו של העיתון, שבימים עברו היה העיתון המוביל במדינה. בתום מאבקים ודיונים החליטה אלשיך על העברתו לידי איש העסקים שלמה בן צבי תוך ניסיונותיה לשמור כמה שניתן על זכויות העובדים. אלשיך אף יצאה נגד נוחי דנקנר ועופר נמרודי כשאמרה כי "ההסכם הנוכחי אינו מונע עריכת חקירות כלשהן ואף נקיטת הליכים אחרים המוכרים בדין כנגד בעלי השליטה הקודמים".

אלשיך התבלטה בזכות לשונה החדה ומזגה השיפוטי הסוער, אך גם בזכות החלטותיה המהירות והחד־משמעיות. סגנונה של השופטת העמוס בדימויים בא לידי ביטוי ברבים מדיוניה, כמו למשל בעניין הקפאת ההליכים של חברת ההנדסה רמט בשנת 2009: "תיק זה מתנהל כמו בתחנת רכבת", היא אמרה. "בכל אחת מהתחנות יורדים נוסעים, עולים נוסעים – ואיש אינו מברר איזו רכבת זו ולאן פניה מועדות".

עד פסח הבא:

אם אלשיך אכן תפרוש בקרוב מהעשייה המשפטית, נרצה לראות אותה ממשיכה לפעול לקידום האג'נדה שלה, הפעם חופשייה מהמנגנון הבירוקרטי.

 

  • 35 שנה יושבת אלשיך על כס השיפוט.
  • 1.4 מיליארד שקל הוא הסדר החוב של תשובה בדלק נדל"ן שאישרה אלשיך

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן