חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

34. עדינה בר שלום

עדינה בר שלום, 68, היא החלום של יאיר לפיד: אישה חרדית, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, אך חותרת לאקדמיזציה של העולם החרדי, חותמת על עצומות לנסיגה מהשטחים ואבירת איכות השלטון מטעם התנועה לאיכות השלטון. בר שלום מאמינה בשילוב בכל תחומי החיים – בחלוקה העדתית של העולם החרדי, בחלוקה בין דתיים לחילונים, בחלוקה בין עולם הרוח היהודי־דתי לחילוני ואפילו בחלוקת המדינה לפלסטין וישראל.

בסוף כיתה ח' מנעו ממנה הוריה לגשת לבחינה שתקבע אם היא זכאית למלגה ללימודים עיוניים. במקום זה נשלחה ללימודי תפירה. בראיונות סיפרה שכילדה קראה כל ספר שנפל לידיה, כולל ספרים "חילוניים" ומתורגמים, ולימודי התפירה השאירו לה זמן רב לקרוא עוד ועוד.

בר שלום חיה כבר שנים ארוכות ברמת אביב. בצעירותה פתחה סלון כלות ופירנסה את משפחתה ומאוחר יותר למדה עיצוב אופנה בשנקר. נקודת המפנה בקריירה הגיעה סביב הבחירות של 1999, שיא התמיכה בש"ס, כאשר החליט הרב יוסף שנחוצות עובדות סוציאליות חרדיות. בר שלום הציעה להקים אוניברסיטה חרדית. שנה מאוחר יותר הוקמה המכללה, במאמץ לקרב את העולם החרדי להשכלה. 


בר שלום | צילום: יח"צ

המכללה פתוחה לגברים ולנשים ולומדים בה 1,300 סטודנטיות וכמה עשרות סטודנטים, בהפרדה גמורה בין המינים. הקמתה עוררה התנגדויות מתוך הציבור החרדי ומחוצה לו, אולם בר שלום נחלמה בהן ללא הרף, כשהיא נתמכת כל הזמן על ידי אביה.

מבחינתה, השכלה היא כלי חיוני לפרנסה טובה, שתסייע לציבור החרדי כולו להתמודד עם העוני ולנשים חרדיות לפרנס את משפחתן בכבוד. במכללה לומדים פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וניהול. חלק מהתחומים מופרדים מגדרית: נשים מוזמנות ללמוד על הפרעות בתקשורת, מדעי המעבדה הרפואית, מדעי החברה ותואר שני ביישוב סכסוכים, וגברים מוזמנים ללמוד מדעי המחשב או מדעי המדינה. לדבריה, "המכללה החרדית מעניקה מעטפת חברתית תומכת, הן מבחינה רוחנית והפיקוח על תכני הלימוד והן בהיבטים של הליווי האישי לכל תלמיד/ה". 

חברה חרדית יצרנית, שיכולה לפרנס את עצמה במקביל ללימוד תורה, שנושאת בנטל תשלומי המסים בישראל ותובעת פחות קצבאות, תוביל באופן ישיר לצמצום פערים בחברה הישראלית, להורדת נטל המס מעל כולנו ולשיפור איכות החיים בישראל. רבים מעריכים שפיתוח וקידום האוכלוסייה החרדית הם מפתח מרכזי בשיפור המצב הכלכלי של מדינת ישראל ואזרחיה. בר שלום, לאט ובנחישות, מקדמת אותנו לשם.

עד פסח הבא:

קשה להחליט איפה אנחנו רוצים לראות את בר שלום. האם כחברת כנסת מטעם ש"ס? אולי כחברת כנסת מטעם יש עתיד? ואולי עדיף שתדיר את רגליה מפוליטיקה ותמשיך בעשייה ציבורית ברוכה, שתקדם את החברה החרדית ותצמצם את הפערים החברתיים, הדתיים והעדתיים בישראל.

 

  • כ־8% מהיהודים מעל גיל 20 בישראל מגדירים עצמם כחרדים.
  • על פי הערכות, בישראל חיים כ־700 אלף חרדים.
  • 86% מתושבי ירושלים מאמינים שהיחסים בין דתיים לחילונים אינם טובים.
  • 22% מהגברים החרדים זכאים לתעודת בגרות, לעומת 72% בקרב הגברים החילונים.

 

לדירוג המלא – הנשים החזקות ביותר בישראל 2013

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן