חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

4. מרים פיירברג-איכר, נתניה: האסרטיביות משתלמת

על אף תדמיתה כעיר בתנופה, יש לזכור שלנתניה נקודת מוצא לא פשוטה; מדובר בעיר בעלת דירוג סוציו־אקונומי נמוך בהשוואה ליתר הערים בגוש דן, עם אוכלוסייה הטרוגנית ומרכיבים חלשים. בנוסף לבעיות פשיעה, העיר, אשר מונה קרוב ל־200 אלף תושבים, מכילה גם שטחים ועתודות קרקע עצומים, מה שמהווה אתגר נוסף בצורך לחבר בין המרקמים השונים.

אולם למרות כל זאת, בשלוש הקדנציות שלה הצליחה ראש העירייה מרים פיירברג־איכר לדחוף את העיר הרחק קדימה ולעשות בה דברים גדולים. בזכות כישורי הניהול הבולטים שלה, הצליחה לשנות את מבנה העיר ומעמדה ולשמור על איתנות פיננסית, תוך שהיא מביאה השקעות גדולות לאזורי התעשייה והמסחר ומקדמת את הקמתן של שכונות חדשות ואתרי ספורט ומשפרת את התשתיות. תחת הנהגתה השתפרה גם מערכת החינוך ובשנים האחרונות זוכה העיר להגירה חיובית.

לא הכל מושלם – לא בעיר ולא בעירייה, אבל דווקא על הרקע הזה פיירברג־איכר זוכה להערכה. קודמה ממש "ברח" מהתפקיד, ואילו היא אמנם לא מסוגלת לפתור את בעיית הפשע המאורגן, אבל לפחות לא מעצימה אותה ומצליחה על אף הקשיים לדחוף את העיר קדימה.

צילום: רענן כהן

בנוסף, לפחות יותר מכל ראש עירייה אחר שקדם לה, הצליחה פיירברג־איכר לשכנע חברות גדולות להתמקם בנתניה ועל ידי כך לייצר מקומות תעסוקה והכנסות גדולות יותר לעירייה. כל אלה מובילים להשקעות גדולות יותר בתשתיות, לשיפוץ מרכז העיר ולהתחדשות עירונית הכוללת גם את האצטדיון העירוני. ראש העירייה השקיעה גם בפיתוח חופי הים והצליחה להעלות לסדר היום הלאומי את סוגיית קריסת המצוקים, בעיה שעמה מתמודדות כל ערי החוף, אם כי כאן נקלעה לעימותים עם הארגונים הירוקים.

פיירברג־איכר צוינה לטובה גם כמי שדוחפת את פיתוח המגורים בעירה בצורה בלתי רגילה. בקטגוריית המנהיגות הדגישו השופטים שמדובר במנהיגה בולטת, אסרטיבית, נערצת, כריזמטית ואפילו "סוערת", שאינה נרתעת מעימותים. רק לאחרונה פורסם כיצד הוועדה המחוזית מרכז נכנעה לדרישותיה וויתרה על הדרישה לכלול דירות קטנות בפרויקטים חדשים, על אף הנחיות משרד הפנים, במסגרת הניסיון להוריד את מחירי הדיור. דרישה זו ודאי שלא תשרת את האוכלוסיות החלשות יותר בעיר, אולם לפיירברג – שיודעת לדבר אל לבם של מקבלי ההחלטות בשלטון המרכזי כדי להשיג תקציבים ומשאבים – היה חשוב להביא לעירה אוכלוסייה מבוססת, והיא בהחלט השיגה את מבוקשה.

לשיפור: לאחרונה צוטטה פיירברג־איכר בתקשורת כשאמרה ש"אחרי ראשות העיר יש עוד תפקידים מעניינים", כך שיכול להיות שבעתיד הקרוב נפגוש את הדור הבא של מרים "הסוערת". מה שכן, כאשר ראש העירייה מצהירה על שאיפות מחוץ לתחומי העיר, זה אולי הזמן לחשוב על מישהו מחויב יותר לעירו.

גיל: 62 › מכהנת בתפקיד: החל ב-1998, מטעם הליכוד › תיזכר בזכות: תנופת הבנייה וקידום התעשייה והמסחר

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן