Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

7 מיליון איש לא טועים: מעריצי אפל מאבדים את הסבלנות

מה קורה כאן? הקהל המסור והצייתן של אפל שובר שורות. הפריצה של מערכת ההפעלה iOS 6, שיצאה בסוף השבוע אחרי חודשים ארוכים של המתנה, הותקנה נכון ליום שישי בבוקר על יותר מ-7 מיליון מכשירים – מספר שיא מאז שיצאו הפריצות הראשונות. בקצב הזה, ייתכן שהיום מדובר כבר ב-10 מיליון משתמשים, אולם אין כל נתונים מעודכנים.

מדובר בנתון מרשים מאוד, אך חשוב לזכור כי יש קרוב ל-300 מיליון מכשירים בעולם אשר מריצים את מערכת ההפעלה החדשה של אפל (המייצגים 60% מכל מכשירי iOS אי פעם).

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

אחת הסיבות לנהירה אחר ההתקנה היא שלגרסה הזו היה תאריך שחרור קבוע, והציפייה הייתה גדולה. זאת בניגוד לעבר, כאשר פריצות למכשירי אפל נפוצו לרוב מפה לאוזן. גם העובדה שהפריצה הזו לקחה זמן רב יותר משחקת כאן תפקיד משמעותי, מה שהעלה את הביקוש. וכמובן, יש כיום הרבה יותר מכשירי iOS מאשר היו כאשר שוחררה הפריצה של הגרסה הקודמת.

עם יותר מ-2% מהמכשירים אשר התקינו כבר את הפריצה, ברור שמשהו גדול קורה כאן. ג'יי פרימן, המכונה סאוריק, אשר פיתח את התוכנה סידיה, המאפשרת התקנה של משחקים פרוצים, אמר בראיון ב-2011 כי נתח השוק של הסידיה לרוב קרוב ל-10% מהמכשירים. האם הפריצה האחרונה תגדיל משמעותית את המספר הזה?


צילום: רויטרס

כשצופים בראיון שהעניק פרימן, אפשר להבין שהתמריץ של פריצה למכשירי אפל נובע בעיקר מצורך לחקור את הטכנולוגיה ופחות מדחפים קרימינליים. מדובר למעשה בתגובה גיקית למגבלות על פיסת טכנולוגיה. כשמשתמש חדש מחזיק אייפון הוא רוצה לשחק או לבצע שיחות, אך המשתמש ה"חנון" מיד יבקש לדעת אילו הגדרות הוא יכול לשנות.

אולם הדבר החשוב יותר מהכל – מה מנסים המשתמשים הרבים שפרצו למכשירים להגיד לאפל – והאם היא מקשיבה?

שביעות הרצון קטנה
מערכת ההפעלה iOS 6 שינתה את המגמה שהייתה עד היום עם מוצרי אפל, לפיה כל גרסה חדשה של מערכת ההפעלה נחשבה לשיפור ביחס לקודמת. על פי סקר שנערך בארה"ב, שיעור שביעות הרצון ממערכת ההפעלה החדשה היה נמוך יותר מאשר מגרסה 5. למרות שהגרסה החדשה כללה אופציות שפעם היו זמינות רק באמצעות פריצה, המשתמשים רוצים יותר אפשרויות.

תחשבו שונה
חלק מהבעיה של אפל נובעת מהעובדה שהחברה, שעבר נחשבה כפלטפורמה עבור נון-קונפורמיזם, הפכה למייצגת המרכז של המרכז. רוצים להיות חדשניים? קנו טלפון עם מערכת ההפעלה ווינדוס. במובנים רבים, אפל עדיין חושבת על עצמה כחברה מרדנית, אך המציאות כעת היא שהחברה קובעת את החוקים יותר מאשר שוברת אותם. בעולם המהיר של האלקטרוניקה הצרכנית, תדמית כזו עלולה להיחשב כמעמסה. הפורצים מסמלים את המיעוט הנון-קונפורמיסטי בתוך בסיס המשתמשים של אפל, וככזה, הוא חלק קריטי מעתיד החברה.

גישה חופשית למכשיר
"זכותו של משתמש לגשת לליבת המכשיר שלו היא הזכות לאחסן עליו דברים שפועלים עבור המשתמש", אמר טים ברנרס לי בנכס של מערכת ההפעלה לינוקס באוסטרליה בחודש שעבר. בלי הזכות הזו, אומר ממציא האינטרנט, המשתמשים יהיו כפופים לאג'נדות שלא נמצאות בשליטתם, או שבמקרים רבים הם אפילו לא מודעים אליהן. ברנרס לי מודע לצורך להפעיל מנגנוני בטיחות גדולים יותר, כדי שאנשים לא יתקין לעצמם וירוסים ותוכנות זדוניות על המכשיר, אך מדובר לדבריו באיום קטן יותר ביחס למנגנוני ההסתרה.

ביצוע משימות מרובות במקביל
זה מגוחך, בייחוד באייפד, שהמשתמשים לא יכולים לעבור בקלות בין אפליקציות. הפעולה של העתקת טקסט בספארי והדבקתו במקום אחד הפכה למשימה מעיקה ומגושמת ב-iOS. האם אי אפשר לפתור את זה בלי פריצה?


אפל. הפכה מחברה שוברת חוקים לתאגיד שיוצר אותם | צילום: רויטרס

גישה לקבצים
באופן דומה, העובדה שהמשתמשים לא יכולים לגשת ישירות לקבצים עצמם מרגיזה. העיצוב של אפל אמור לפשט את החיים למשתמשים, אך רק אם הם רוצים בכך. פתיחת הפונקציות הללו לא יזיק לאף אחד. גם כך ישתמשו בהן רק המשתמשים המתקדמים יותר.

המפות של גוגל כברירת מחדל
זו נקודה כואבת לאפל, אך אפילו אם תתקינו את תוכנת המפות המצוינת של גוגל, עדיין תמצאו את האייפון שלכם פותח את המפות של אפל אם לחצתם על לינק של כתובת במייל, ביומן הפגישות או בדפדפן. כתוצאה מכך, במקרים רבים רצות שתי אפליקציות המפות – שתיהן סוחטות את חיי הסוללה – במקביל.

פתיחת האפשרות להשתמש באפליקציית המפות של גוגל כברירת מחדל תבטיח שבעלי האייפון משתמשים באפליקציות של אפל מתוך בחירה, ולא בכפייה.

אלה המפתחים
רבים מהמשתמשים שפורצים את המכשירים של אפל הם דווקא מפתחי האפליקציות, בהם תלויה אפל במידה רבה. דחיפת המפתחים אל סידיה, אנדרואיד או אפליקציות רשת הוא לא משהו שאפל רוצה שיקרה.

האם אנו הופכים חנונים יותר?
ייתכן שהזינוק בפריצות לאייפון מעיד על כך שלמשתמשים נהיה נוח לחפור במכשירים שלהם. אולי הם פחות מעריצים את אפל ומתחילים לחשוב על האופן שבו המכשיר אמור לעבוד עבורם, ולא להפך.

אפל צריכה להבין שאין טעם שתנסה לייצר חוויה אחודה עבור כל המשתמשים, רק חוויה מצוינת, הניתנת להתאמה אישית. כמו שמירוץ החימוש של המכשירים הכריח את המפתחים לחשוב על דרכים להפוך את חווית המשתמש לגמישה יותר, כך מגפת הפריצות צריכה לגרום לאפל לפעול במטרה לרצות את הבסיס הרחב של לקוחותיה. תוכנה פשוטה ומוגבלת, כך מבינה אפל בימים האחרונים, כבר לא מספקת אף אחד.


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן