חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

73% מהישראלים מאמינים שמוסדות השלטון מונעים מאינטרסים זרים

73% מהציבור בישראל מאמין שמוסדות השלטון מונעים מאינטרסים זרים, כך עולה מסקר השחיתות העולמי. הסקר שנערך על ידי ארגון השקיפות העולמי ופורסם על ידי עמותת שקיפות בינלאומית ישראל מראה כי הנתון הישראלי גבוה בהרבה מהממוצע העולמי, העומד על 63%. 

מהסקר עולה כי 96% מהישראלים מאמינים שקשרים אישיים חשובים להתנעת תהליכים בסקטור הציבורי, כאשר 89% מהציבור בארץ מאמין שלקשרים אישיים יש חשיבות רבה בלהתנעת תהליכים במגזר הציבורי בעוד ש-7% סבורים כי יש לכך חשיבות מסויימת בלבד. 

על השאלה האם רמת השחיתות בישראל עלתה בשנתיים האחרונות, 63% מהנשאלים ענו בחיוב ואילו 38% סבורים כי השחיתות נשארה באותה רמה. לטענת הציבור הגוף המושחת ביותר בארץ הוא המפלגות, שקיבלו את הציון 4.2 (מתוך 5). אולם מדובר בירידה לעומת הציון שקיבלו המפלגות בשנה שעברה שעמד על 4.5 נקודות. 

רוצים להישאר מעודכנים בכל החדשות והדירוגים? הירשמו לניוזלטר של פורבס ישראל, הורידו את האפליקציה, עשו לנו לייק בפייסבוק או עקבו אחרינו בטוויטר.

עוד עולה מהסקר כי בישראל ישנה פסימיות בנוגע למאבק בשחיתות. 71% מהציבור חושב כי מאמצי הממשלה להילחם בשחיתות אינם יעילים, לעומת 11% הסבורים שכן. לעומת זאת בעולם רק 54% לא מאמינים ביעילות המאבק בתופעה, בעוד ש22% סבורים שכן.

צילום: ingimage/ASAP

עם זאת, ממצאי הסקר מראים כי שיעורי השוחד בישראל נמוכים מהעולם, כאשר 12% מהציבור בישראל שילמו שוחד לגוף מסוים בשנה שעברה. 9% מהישראלים דיווחו כי שילמו שוחד כדי לקדם עסקות נדל"ן. זאת, בעוד שברחבי העולם שיעור משלמי השוחד עומד על 27%. 

ברומטר השחיתות הינו סקר דעת קהל שנערך השנה בקרב 1,004 נשאלים. הסקר נערך בחודשים ספטמבר 2012 ומרץ 2013 – לאחר הבחירות לכנסת. הסקר בוצע על ידי ראיונות פרונטליים, טלפוניים או מקוונים ותורגם לשפה המקומית. 

על פי דוח הארגון, הפתרון לשחיתות השלטונית מורכב ממספר צעדים שיש לנקוט, ביניהם: חיוב פוליטיקאים לחשוף את הצהרות ההון שלהם ושל משפחתם הקרובה, חשיפת המימון המלא של מפלגות ומועמדים פוליטיים וכן חשיפת פוטנציאל לניגודי עניינים. 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן