חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

8. יונה יהב, חיפה

אף שיונה יהב, שמכהן כראש עיריית חיפה בשתי הקדנציות האחרונות, נתפס על ידי השופטים כמי שהצליח להגיע להישגים יפים, ההערכה כלפי ראש המטרופולין הצפונית הגדולה מלווה גם בלא מעט סייגים. אמנם נדרשו לו כמה שנים, אבל נראה כי לפחות בקדנציה האחרונה התעורר יהב לעשייה. ההתחדשות העירונית מתבטאת במגוון פרויקטים מרשימים, שבוצעו במספר תחומים עירוניים. היוזמות העירוניות של יהב מעידות על חזון ומנהיגות, ומקנות לחיפה מעלות שהופכות אותה לעיר שמתחילה להציע חלופה אמיתית לחיים במרכז הארץ, וכל זאת תוך שמירה על איתנות פיננסית.

יהב אחראי גם על מתיחת הפנים שעברה העיר לאחרונה. הוא הצליח לפתח תשתיות תחבורתיות ותרבותיות והקים פרויקטים מתחום הפנאי והנופש בפינות חיפאיות שכוחות כגון שקמונה והשוק הטורקי. בין היתר יהב שם למטרה לשקם את העיר התחתית והצליח להקים מוקד משיכה צעיר בדמות קמפוס הנמל. פרויקט העיר התחתית, על שלל אירועי התרבות והאמנות המוצלחים שבתחומו, קמפוס הסטודנטים ופרויקט המטרונית הם בשורות מרשימות לחיפה, ובתחרות העצומה והקשה מול תל אביב, מהווים גם הם סימנים מעודדים ליקיצה מהתרדמה – במיוחד לאור עליית ערך נכסי הנדל"ן בעיר.

צילום: יח"צ

התוכניות לפיתוח נמל חיפה, גם אם הן מעוררות ביקורת רבה, נחשבות כבעלות פוטנציאל לפיתוח משמעותי לעיר. במקביל, התבססותה של חיפה כמרכז מחקר ופיתוח לחברות טכנולוגיה עולמיות כמו אפל ו־IBM הופכת אותה לעיר חשובה ברמה העולמית.
שיפור התשתיות התחבורתיות, ובראשן השקת מנהרות הכרמל, שיפרו במידה רבה את איכות החיים של תושבי חיפה, אולם יש לזכור שאת ביצוען יזם וקידם ראש העיר הקודם, עמרם מצנע. לאחרונה הושקה גם המטרונית, ואת הצלחתה ומשמעותה עוד מוקדם לשפוט. בניגוד לרכבת הקלה בירושלים, שרוכבת על יתרונותיה הסביבתיים, יתרונה של המטרונית, הסובלת עדיין מחבלי לידה, עדיין אינו ברור. כך או כך, בעתיד תקודם הפיכת העיר לנגישה לנמל, אך גזירת הסרט תיקח עוד כמה שנים טובות.

לשיפור: חיפה עדיין סובלת מהגירה שלילית, מה שככל הנראה נובע מחזונו של ראש העיר, שמעדיף להשקיע בתיירות מאשר במגורים. אוכלוסיות צעירות ואיכותיות נוטשות את חיפה לעבר היישובים הפורחים והאיכותיים שבסביבתה – זכרון יעקב ובנימינה, יקנעם ורמת ישי. עיר מטרופולינית חייבת לגדול, אחרת תאבד את כוח המשיכה שלה לעומת הפריפריה. יהב גם לא הצליח לשקם את אזור הדר הכרמל, שממשיך לשקוע. המערכת הניהולית שלו הוגדרה על ידי השופטים כבינונית, כך שבסך הכל, אם ייבחר שוב, מחכה לו עוד הרבה עבודה.

גיל: 69 › מכהן בתפקיד: החל ב-2003, מטעם קדימה › ייזכר בזכות: שיקום העיר התחתית

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן