חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
חיסון כולל ופורץ דרך שיגן מפני וריאנטים עתידיים של סארס, מרס וקורונה | צילום: Yoav Aziz, Unsplash
חיסון כולל ופורץ דרך שיגן מפני וריאנטים עתידיים של סארס, מרס וקורונה | צילום: Yoav Aziz, Unsplash

הכל כלול: חיסון חדש מבטיח להילחם בזנים עתידיים של נגיף הקורונה

חיסון "הכל באחד" נמצא כעת בפיתוח של חוקרים מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה ומטרתו להגן מפני גרסאות חדשות של נגיף הקורונה, כמו גם מפני SARS, או נגיפים אפשריים מבעלי חיים שונים

מחקר חדש של המכון הטכנולוגי של קליפורניה חושף חיסון חדש שמטרתו להגן מפני נגיפי קורונה עתידיים. החיסון אשר נמצא כעת בפיתוח, יגן לכאורה מפני גרסאות עתידיות של Covid-19, SARS, MERS וזנים חדשים של נגיפים מבעלי חיים.

המחקר, שפורסם ביום חמישי בכתב העת Science, בוצע על ידי מדענים מ-Caltech ואוניברסיטת אוקספורד העובדים על פיתוח חיסון מוזאיק-8 (Mosaic-8 Vaccine) ומטרתו להציע הגנה למגוון נגיפים לא ידועים.

החוקרים בדקו עכברים שחוסנו נגד נגיף הקורונה ומצאו שעכברים לא מחוסנים מתו כשהם נדבקו ב-SARS או בקורונה, בעוד שעכברים שחוסנו רק נגד קורונה שרדו את הנגיף, אבל לא שרדו SARS, ועכברים שחוסנו במוזאיק-8 שרדו את שני הנגיפים.

חיסון מוזאיק-8 משתמש ב-60 חלקיקים של שמונה זנים של נגיף קורונה, כולל Covid-19, שהוכח כגורם ל"ספקטרום רחב" של נוגדנים ברב-יונקים ובעכברים מהונדסים גנטית עם קולטנים דמויי תאים, כדי לכוון ל"חלבוני קורונה".

חיסון מוזאיק-8 | צילום: Wellcome Leap, Caltech ומכון מרקין.

לפיתוח הננו-חלקיקים יש פוטנציאל להקל במקרה של זיהום ויראלי הנגרם על ידי גרסאות ידועות ועתידיות של Covid-19 ו"זליגה ויראלית" אחרת, על פי המחקר.

נערכים למגיפה הבאה

Caltech, שביצעה את המחקר בשיתוף עם WellCome Leap, צפויה להתחיל בשלב הראשון של הניסויים הקליניים במהלך השנה הבאה, תוך שימוש ב-30 מיליון דולר מהקואליציה לחידושי מוכנות למגיפה.

ניסוי דומה שנערך ב-Caltech בשנה שעברה הראה שהחיסון מוזאיק-8 גורם לעכברים לייצר נוגדנים המגיבים למגוון נגיפים בתנאי מעבדה. המחקר מגיע כמעט חודשיים לאחר שמחקר ב-JAMA Network Open מצא שחסינות נגד וריאנט האומיקרון דוהה במהירות לאחר מנה שנייה ושלישית של חיסון פייזר ו-BioNTech.

פמלה ביורקמן, פרופסור לביולוגיה מ-Caltech, אמרה במחקר, "איננו יכולים לחזות איזה וירוסים מבין המספר העצום הקיים בבעלי חיים יתפתחו בעתיד ויגרמו למגיפה".

חיסון מוזאיק-8 משתמש ב-60 חלקיקים של שמונה זנים של נגיף קורונה, כולל Covid-19 | צילום: Shutterstock

מה צפוי בהמשך

פייזר ומודרנה ממתינות לאישור סופי של מינהל המזון והתרופות לגבי בוסטרים ספציפיים לחיסון האומיקרון, שבכוונתן לשחרר בסתיו הקרוב. בשבוע שעבר, ה-FDA הכריז על בוסטר חדש שצפוי להגן על אנשים מהזנים החדשים ביותר הקשורים לאומיקרון.

חברות התרופות Sanofi ו-GlaxoSmithKline הודיעו בחודש שעבר שהן מתכוונות להשיק חיסון מאוחר יותר השנה כדי למקד את גרסת האומיקרון, לאחר שמחקרים הראו שיש לו שיעור יעילות של 65% בשימוש כזריקה ראשונה ושנייה, ושיעור של 5% במבוגרים שנדבקו בעבר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן