Forbes Israel Logo

כבר לא מיליארדר: אדידס מנתקת קשרים עם קניה ווסט בעקבות הערות אנטישמיות

אדידס שברה סופית את שתיקתה וסיימה את קשריה עם הראפר. קניה ווסט | צילום: ג'יימס טופין עבור פורבס
אדידס שברה סופית את שתיקתה וסיימה את קשריה עם הראפר. קניה ווסט | צילום: ג'יימס טופין עבור פורבס
הראפר איבד את מקומו ברשימת המיליארדרים של פורבס לאחר שהעסקה הרווחית שלו עם ענקית ביגוד הספורט הסתיימה. אדידס הצהירה כי היא "לא סובלת אנטישמיות וכל סוג אחר של דברי נאצה. הערותיו של ווסט מפרות את ערכי החברה"

לפני ימים ספורים, הראפר ומעצב האופנה, קניה ווסט, התגרה בפומבי בחברה הגרמנית אדידס לאחר שבועות ארוכים של אמירות אנטישמיות ברשתות החברתיות ובהופעות בתקשורת.

"אני יכול להגיד דברים אנטישמיים – ואדידס לא יכולה לזרוק אותי", אמר הראפר, שכיום מוכר בשם "Ye", בפודקאסט Drink Champs בתחילת החודש. ווסט, שעבד עם אדידס מאז 2013 על קו ה-Yeezy שלו, נעלי ספורט סופר יקרות ופופולריות, חשב שאי אפשר לגעת בו. אחרי הכל, אדידס מקבלת כ-4% עד 8% מהמכירות שלה ממוצרי Yeezy, לפי בנק ההשקעות Cowen. עבור ווסט, זו הייתה עסקה גדולה עוד יותר, שהיוותה 1.5 מיליארד דולר מהשווי הנקי שלו.

אבל דבריו של ווסט הכניסו את חברת בגדי הספורט הגרמנית – עם עבר נאצי משלה עוד מימי מייסדיה – לכיסא החם. מה שהגיע בעקבות זאת היה לחץ שגבר עוד יותר על אדידס לנתק את הקשר עם ווסט, שכן שורת ההתבטאויות האנטישמיות שלו גררה גינוי מהשכבות הבכירות של הוליווד. במשך שבועות, אדידס שתקה, מלבד הצהרה ב-6 באוקטובר שהשותפות שלהם עם ווסט "בבדיקה".

הלחץ גבר על אדידס לאחר שהתפרסם בסוף השבוע צילום של פוסטר מעל גשר כביש מהיר בלוס אנג'לס ובו נכתב "קניה ווסט צדק לגבי היהודים" לצד קבוצה של חברי "עליונות לבנה" שהצדיעה במועל יד לעבר הנהגים. חברי הקבוצה הניאו-נאצית התכוונו ככל הנראה לציוץ של הראפר בו נכתב "I’m going death con 3 On JEWISH PEOPLE”.

בכתיבת "death con", הזמר התכוון כנראה למונח הצבאי האמריקני "defcon". ישנן חמש רמות המצביעות על עוצמת איום ביטחון לאומי, כאשר 5 היא הנמוכה ביותר ו-1 הגבוהה ביותר. הציוץ של ווסט, לפיכך, מרמז על כך שהוא הכין את עצמו לאיום כלשהו מצד יהודים, או שהוא בעצמו התכוון להפעיל עליהם סוג של אלימות.

צילום מסך מתוך טוויטר

בעקבות הציוץ, חשבון הטוויטר שלו נחסם, התבטאויות אנטישמיות אחרות גרמו לו להיחסם גם באינסטגרם, ועשרות אלפי משתמשי מדיה חברתית קראו לאדידס לנתק קשרים עם ווסט.

אתמול – יום שלישי, ה-25 באוקטובר – אדידס שברה סופית את שתיקתה וסיימה את קשריה עם ווסט. המהלך הזה יעלה להם בגדול, אבל לווסט אפילו יותר – והוא נשר מדירוג המיליארדרים של פורבס.

"אדידס לא סובלת אנטישמיות וכל סוג אחר של דברי נאצה. ההערות והפעולות האחרונות של Ye היו בלתי מקובלות ומסוכנות, והן מפרות את ערכי החברה שלנו, של גיוון והכלה, כבוד הדדי והגינות", הצהירה החברה בהודעה לעיתונות. "לאחר בדיקה מעמיקה, החברה קיבלה את ההחלטה לסיים את השותפות עם Ye לאלתר, להפסיק את הייצור של מוצרי המותג Yeezy ולהפסיק את כל התשלומים ל-Ye ולחברות שלו. אדידס תפסיק את עסקי אדידס Yeezy בתוקף מיידי".

מפולת שלגים

ללא אדידס, ווסט שווה כעת 400 מיליון דולר. יתרת הונו, מעריך פורבס, מגיע מנדל"ן, מזומנים, קטלוג המוזיקה שלו ו-5% בחברת ההלבשה התחתונה של אשתו לשעבר קים קרדשיאן, Skims. (מקור המקורב לסקימס אמר לפורבס שווסט לא היה מעורב במותג מאז השקתו ב-2019).

"לאחר בדיקה מעמיקה, החברה קיבלה את ההחלטה לסיים את השותפות עם Ye לאלתר" | צילום: ג'יימס טופין עבור פורבס

הסרת ווסט מרשימת המיליארדרים מסמנת סאגה בת שנים בין הראפר לפורבס, כאשר ווסט התלונן על כך שהערכת השווי הנקי שלו לא מדויקת. כשהוא נכנס לרשימה לראשונה בשנת 2020, עם הון מוערך של מיליארד דולר, ווסט לא היה מרוצה. "זה לא מיליארד", הוא כתב למערכת הודעה בזמנו. "זה 3.3 מיליארד דולר מכיוון שאף אחד בפורבס לא יודע לספור".

הדפוס הזה נמשך מדי שנה, כאשר ווסט ממשיך להתלונן על המספרים הנמוכים. להערכת השווי של השנה, ווסט שלח למערכת מסמכים לפיהם השותפות שלו באדידס לבדה שווה 4.3 מיליארד דולר.

איבוד העסקה עם אדידס היוותה את המסמר האחרון בארון השווי הנקי של ווסט. גאפ סיימה את שותפות Yeezy שלה בספטמבר. מוקדם יותר החודש, לפי הדיווחים, ג'יי.פי מורגן חסמו את קווי האשראי של ווסט. בית האופנה הצרפתי Balenciaga ניתק את מערכת היחסים שלו עם ווסט ב-21 באוקטובר, שבועות ספורים לאחר שצעד על המסלול שלהם בשבוע האופנה בפריז.

השבוע, חברת ההפקה MRC הצהירה כי לא תשדר סרט תיעודי שצילמה עבור ווסט, וסוכנות הכישרונות CAA, שבה Ye הוחתם, ניתקה איתו קשרים.

"אף אחד בפורבס לא יודע לספור". קניה ווסט

לפני חמישה ימים פרסם ווסט את הפוסט הראשון שלו ב-Parler, רשת המדיה החברתית הימנית שהוא הסכים לרכוש תמורת סכום לא ידוע לאחר שנחסם מטוויטר ואינסטגרם. הוא ציטט מתוך הברית החדשה, הרומים 8:31:

"אם כן מה נאמר על הדברים האלה? אם אלוהים איתנו, מי יעמוד נגדנו?"

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.