חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

להשקיע כמו באפט: מה ניתן ללמוד מתיק ההשקעות של איל ההון

נראה כי באפט אופטימי באשר לתחומי הטכנולוגיה, האנרגיה, הפיננסים ומוצרי הצריכה | צילום: מייקל פרינס
נראה כי באפט אופטימי באשר לתחומי הטכנולוגיה, האנרגיה, הפיננסים ומוצרי הצריכה | צילום: מייקל פרינס
הצצה בתיק ההשקעות של תאגיד ברקשייר האת'ווי, בהובלת וורן באפט, יכולה לספק כמה וכמה תובנות מעניינות • מהמניות שיעזרו לכם לעמוד ביעדי ההשקעות האישיים לשנת 2023 - ועד לדברים שהמשקיע האגדי עושה וממש לא מומלץ לנסות בבית

אם תקחו את המיטב מתיק ההשקעות של וורן באפט, סביר להניח שתצליחו להכות את השוק פעם אחר פעם. שתיים מהמנצחות הגדולות שלו השנה היו המניות של ענקיות האנרגיה שברון ואוקסידנטל פטרוליום, אשר זינקו בהתאמה ב־52% וב־116% במהלך השנה החולפת. הישג בלתי ייאמן בהתחשב בכך שמדד S&P 500 צנח במהלך 2022 ב־18%.

וורן באפט הוא אחד המשקיעים המצליחים בעולם, וגם אחד העשירים שבהם. כמנכ"ל ויו"ר קונגלומרט ברקשייר האת'ווי, הרקיע שוויו האישי וחצה את 100 מיליארד הדולר. הוא גם האחראי לרווחים, הנאמדים במיליארדים, של בעלי המניות בחברה. לכן, אין זה מפתיע שתיק ההשקעות של ברקשייר האת'ווי, בהובלתו של באפט, זוכה לתשומת לב רבה. משקיעים, מומחים וטירונים כאחד, מתייחסים לעסקאות שהוא מבצע כסוג של נבואה.

השקעה הומוגנית

הרשות האמריקנית לניירות ערך מחייבת את ברקשייר האת'ווי לחשוף את אחזקותיה המנייתיות אחת לחודש. עובדה המאפשרת למשקיעים בכל העולם הצצה לתיק ההשקעות של הקונגלומרט. למרבה הצער, המידע הזה מגיע באיחור. העדכון האחרון של החברה, אשר הוגש בנובמבר 2022, מציג את החזקות החברה נכון לספטמבר 2022. המידע שמובא לפניכם שאוב מאותו הדיווח. הדיווח הבא צפוי באמצע פברואר, והוא גלוי לעיני כל. גם אתם יכולים לצפות בו, כמובן.

ההחזקות הגדולות של ברקשייר האת'ווי

עשר המניות שמהוות את החלק הארי של התיק

בסוף הרבעון השלישי של השנה, עמד שוויו של תיק ההשקעות של ברקשייר האת'ווי על 296 מיליארד דולר, בקירוב. ערך זה נשען, בגדול, על 50 מניות עיקריות. כבר מסקירה מהירה של 10 המניות המהוות את חלק הארי של תיק ההשקעות אפשר לגלות חוסר גיוון מפתיע. לבאפט החזקה כבדה מאוד בחברת אפל, ושלוש ההחזקות הבאות בתור בגודלן הן: בנק אוף אמריקה, שברון וקוקה קולה. נראה כי באפט אופטימי באשר לתחומי הטכנולוגיה, האנרגיה, הפיננסים ומוצרי הצריכה.

למעשה, באפט ידוע בהתנגדות שלו לגיוון. במילים שלו: "גיוון הוא הגנה כנגד בורות". הוא לא טועה. גיוון אומנם מגביל את הנפילה במקרה של קבלת החלטות לא מוצלחת, אבל הוא גם מגביל את שיעור ההצלחה. למרות זאת, זהו אספקט באסטרטגיית ההשקעות של באפט שעדיף שלא תחקו. זכרו שלבאפט יש הרבה יותר משאבים וניסיון מהמשקיע הממוצע. כך שסביר פחות שישגה, וגם אם כן – הוא מסוגל להתמודד עם ההשלכות.  

מניות שבאפט נפטר מהן

איתות לכך שתחזית החברה השתנתה לרעה?

חשוב לציין, כי החזקות החברה נרחבות בהרבה מתיק המניות לבדו. בבעלות הקונגלומרט יותר מ־70 חברות־בת, כולל דורסל, חברת הביטוח גייקו וסיז קנדיז. כך שגם אם פורטפוליו המניות נראה אחיד יחסית, הרי שעסקיה הרחבים של ברקשייר האת'ווי חולשים על תחומים יותר מגוונים. 

מניות זה לנצח

באפט ידוע באסטרטגיית ההשקעות ארוכת־הטווח שלו. הוא נוטה לקנות מניות שהוא יכול להחזיק בהן לנצח. כשהוא מחליט למכור או לצמצם חשיפה, מדובר באיתות לכך שתחזית החברה השתנתה לרעה בעיני המשקיע האגדי. ברבעון השלישי של 2022, ברקשייר האת'ווי נפטרה לחלוטין ממניות של חברה אחת והקטינה את החזקותיה בחמש חברות אחרות, בהן אחת שנמצאת בין 10 ההחזקות הגדולות של באפט. באפט משך ברבעון השלישי את השקעתו בקרן הנדל"ן סטור קפיטל.

האחרונה הודיעה בספטמבר שהיא צפויה להירכש על ידי קרן ההשקעות הסינגפורית GIC ו־Oak Street (זרוע של חברת ההשקעות האמריקנית Blue Owl Capital), ולהפוך לפרטית. נראה שבאפט לא מצא לנכון לחכות להתממשות העסקה. המהלך הזה מפנה לו מזומנים להשקעות בעסקאות טובות אחרות, בשוק היורד הנוכחי.

בניגוד למגמה העולמית

Berkshire לעומת S&P 500

מהלך מעניין הוא ההחלטה של באפט להפחית את החזקותיו ביו אס בנק ובבנק אוף ניו יורק מלון, בזמן שהוא נשאר מושקע עד מאוד בבנק אוף אמריקה ובאמריקה אקספרס. יש לציין, כי מוקדם יותר השנה נפטר באפט גם מכל החזקותיו בוולס פארגו, אותן קנה בשנת 2001. נוסף לאלה הקטין באפט גם את ההשקעות באקטיוויז'ן בליזארד (שנשארת גם לאחר הקיצוץ בין 10 ההחזקות הגדולות של ברקשייר האת'ווי), ג'נרל מוטורס וקמעונאית המזון קרוגר.

מנגד, שלוש השקעות חדשות התווספו לתיק ההשקעות של ברקשייר האת'ווי ברבעון השלישי, ובחמש השקעות קיימות הגדילה החברה את החזקותיה. באפט קנה ברבעון השלישי של 2022 כמות נכבדה של מניות של חברת טייוואן סמיקונדקטור, נוסף להחזקות קטנות יותר בחברת חומרי הבניין לואיזיאנה פסיפיק ובבנק ההשקעות גפרי'ז פייננשל. שלוש המניות האלה סיימו את השנה בירידה. באפט נוהג לקנות מניות במחיר נמוך מערכן האמיתי. בהתאם לכך, הוא מבצע לעיתים קרובות רכישות דווקא כשהשוק אינו במיטבו.

תוספות חדשות לפורטפוליו

ברבעון השלישי הגדילה ברקשייר האת'ווי את החזקותיה

שווקים פיננסים חלשים לוחצים את מחירי המניות מטה, באופן זמני. מבחינת באפט, זו הזדמנות מצוינת לקנות מניות של חברות עם אחיזה טובה בקרקע, במחירי מציאה. באפט לא נוהג לנמק מדוע בחר במניה מסוימת, אבל ניתן להניח שהוא וצוותו מצאו ערך לטווח־הרחוק בשלוש החברות הללו. המניות שבאפט הגדיל את החזקותיו הקיימות בהן: אוקסידנטל פטרוליום, פרמונט גלובל, שברון, סלאניס ו־RH.

ללמוד מהמומחה

לכל מניה בתיק ההשקעות של באפט יש פוטנציאל ארוך־טווח. עם זאת, חלק מהן עשויות להתאים יותר מאחרות ליעדי ההשקעות שלכם. שלפנו עבורכם 12 מניות מתיק ההשקעות של ברקשייר האת'ווי, אשר אנליסטים ממליצים עליהן לשנת 2023. המניות הן: מרקל קורפוריישן, נו הולדינגס, טי־מובייל, וריסיין, סנואופלייק, RH, פלור אנד דקור הולדינגס, אמזון, וארבע מניות דיבידנד סולידיות: אפל, בנק אוף אמריקה, ויזה וטייוואן סמיקונדקטור.

המומלצות של באפט

קונים במחיר נמוך – מוכרים כשהמחיר גבוה

כדי שהמניות הללו יניבו לכם רווחים, כדאי לאמץ כמה מאסטרטגיות ההשקעות של באפט. העיקריות שבהן: השקיעו בסבלנות ולטווח־הרחוק; השקיעו רק במה שאתם מבינים – אם המודל העסקי לא ברור לכם, אל תשקיעו; חפשו עסקאות טובות באמת: חברות יציבות בעלות ערך, במחירים נמוכים; כדי להשיג זאת, סחרו כנגד הזרם: קנו במחיר נמוך ומכרו כשהמחיר גבוה – זו הדרך להרוויח.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן