Forbes Israel Logo
ג'ף בזוס. סיים שני תארים, מדעי המחשב והנדסה | צילום: Blue Origin
ג'ף בזוס. סיים שני תארים, מדעי המחשב והנדסה | צילום: Blue Origin

מי שילם 28 מיליון דולר כדי לטוס לחלל לצד בזוס?

הכרטיס נמכר במהלך מכירה פומבית למושב בטיסת הבכורה של חללית שיוצרה על ידי חברת בלו אוריג'ין, שבבעלותו של האיש העשיר בעולם. האם בקרוב גם האדם הפשוט יוכל לטוס לחלל או שמדובר בפריבילגיה השמורה לעשירים בלבד?

הוכרז הזוכה מאושר במכירה הפומבית עבור המקום בחללית Blue Origin שתטוס בחודש הבא לחלל. הזוכה המאושר יחלוק מושב עם לא מבעלי חברת החלל ומייסד ענקית הקניות אמזון, הלוא הוא האדם העשיר בעולם ג'ף בזוס.

לקראת סוף החודש הבא תטוס חללית New Shepard של חברת החלל של בזוס לטיסת התיירות הראשונה שלה, כשבתא הנוסעים יישבו כאמור בזוס, אחיו וגם הקונה המאושר שזכה במקום הנחשק עבור סכום "צנוע" שנע על פי הפרסומים בכלי התקשורת בין 28-30 מיליון דולר. שמו של הזוכה יתפרסם ימים ספורים לפני הטיסה, לאחר שכלל ההסכמים והוויתורים ייחתמו באופן סופי, כך נמסר על ידי דובר החברה.

הכסף מהמכירה הפומבית ייתרם לארגון חינוך אמריקאי בשם Club for the Future המקדם מצוינות אקדמית בתחומי המדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה.

טיסת מבחן בטיל New Shepard | צילום: Blue Origin
אחת מטיסות המבחן בחללית של בלו אורג'ין שתטוס בקרוב עם תיירים לחלל החיצון | צילום: Blue Origin

"הטיסה לחלל היא חלום חיי"

בסרטון המקדים את המכירה הפומבית, הסביר בזוס כי בחר להצטרף לטיסת הבכורה משום שמדובר באחד מהחלומות הגדולים בחייו. "רציתי את זה מאז ומתמיד", הסביר המיליארדר.

הליך מכירת הכרטיסים החל בתחילת חודש מאי, והצעות המחיר המשיכו לזרום ממש עד לרגע סגירת המכירה. בתחילת החודש הודיע כאמור בזוס כי יצטרף לטיסה יחד עם אחיו מארק והודעתו הקפיצה בין לילה את ההצעות, שהחלו מ-2 מיליון דולר, לסכום של 4.8 מיליון דולר.

בחברה דיווחו כי עשרות אנשים השתתפו במכירה הפומבית והתחרו זה בזה על המקום. ההליך עצמו נמשך עשר דקות מותחות ואמוציונליות במיוחד, לאחר שהקונה, שנפרד מלא מעט מיליונים, הוכרז כזוכה הבלעדי במקום הנחשק.

בתוך תא הנוסעים של חללית Blue Origin שתטוס בקרוב לחלל | צילום: Blue Origin
בתוך תא הנוסעים של חללית Blue Origin שתטוס בקרוב לחלל | צילום: Blue Origin

החללית תצא לדרך ב-20 לחודש יולי וזו תהיה הפעם הראשונה שחברת החלל של בזוס תשלח אנשים לחלל, זאת לאחר שביצעה מספר טיסות מוצלחות ללא צוות. החברה מציעה כאמור טיסות תיירותיות תת מסלוליות – כלומר כאלו שמסלולן מצטלב עם האטמוספרה. כך למעשה החללית תגיע עד לקו קרמן, הרי הוא הקו הדמיוני בגובה 100 ק"מ מעל פני הים שמסמן את הגבול בין האטמוספרה לבין החלל החיצון.

במהלך הטיסה התיירים ירחפו ללא חוסר כבידה במשך 10 דקות, במהלכן יוכלו לצפות מהחלונות הגדולים בתא הנוסעים ולהשקיף על כדור הארץ מגובה רב. בהמשך, ההערכה היא שהמחיר לטיסת תיירות סדירה של החברה אמורה לעלות כ-500,000 דולר לכרטיס.

טיל New Sephard. צילום: Blue Origin
טיל New Sephard עליו תערך טיסת הבכורה בחודש הבא | צילום: Blue Origin

מיליארדרים בחלל

זוהי ממש לא החברה הפרטית היחידה שתטיס השנה תיירים לחלל. חברת וירגי'ן גלקטיק סיימה לאחרונה טיסת מבחן מוצלחת והיא צפויה לערוך טיסות מבחן נוספות בחודשים הבאים כדי לקדם את מערך טיסות התיירות שלה.

קהל היעד שהביע את העניין הרב ביותר ביעד האקזוטי עד כה הוא כמובן המיליארדרים, וזה ממש לא מפתיע. מעבר לבזוס, גם האיש עומד מאחורי מקורות המימון של חברת וירג'ין גלקטיק, המיליארדר הבריטי ריצ'רד בנסון, יצטרף לטיסה של החברה בהמשך.

אילון מאסק. צילום: Shutterstock
אילון מאסק. מתחרה מרכזי של בלו אורגי'ן | צילום: Shutterstock

איש העסקים, הטייס והמיליארדר האמריקאי ג'ארד אייזקמן, לא נשאר מאחור ויצטרף גם הוא בחודש ספטמבר למשימת חלל של המתחרה הגדולה של בלו אוריג'ין, SpaceX בבעלותו של היריב המר אילון מאסק. . לצדו של אייזקמן ישבו עוד ארבעה תיירים נוספים, שזהותם עדיין לא ידועה. לרשימה המפוארת מצטרף גם המיליארדר היפני יסוקו מאזאווה שיצטרף לטיול שייערך לתחנת החלל הבינלאומית וסביב הירח בחודש דצמבר.

נראה כי המיליארדרים ממהרים לקפוץ על ההזדמנות לפני כולם וייתכן כי הם מסמנים מגמה שתהפוך רווחת יותר גם בקרב מי שהכנסתו צנועה יותר. האם בעתיד הקרוב גם האדם הפשוט יוכל לנפוש בשביל החלב? אנליסטים בחברת מורגן סטנלי טוענים כי הביקוש הגובר צפוי לחולל מהפך מוחלט בתחום: "ככל הנראה אנו עומדים בפני מגמת עלייה חדה בתחום התיירות בחלל. גם היכולת להוציא לפועל טיסות כאלו בעתיד הקרוב צפויה לעלות".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.