חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
המקל והגזר: מדיניות ארה"ב נגד מתנגדי החיסונים | צילום: Shutterstock
מונעת מרווח? טענות כלפי פייסבוק בנוגע להפצת מידע של מתנגדי חיסונים | צילום: Shutterstock

פייסבוק נגד חיסונים? כך חיבלה הרשת החברתית בקמפיין בעד התחסנות

כלי תקשורת זרים חשפו כי פוסטים שהכילו מידע שקרי וקונספירציות על מגפת הקורונה קודמו על ידי פייסבוק, זאת למרות הקמפיין של המייסד עצמו צוקרברג שקרא למיליוני משתמשים להתחסן

מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג הכריז לפני מספר חודשים על יעד שאפתני: 50 מיליון אנשים משתמשי פייסבוק שיחוסנו נגד קורונה. צוקרברג הציב את היעד במטרה לעודד אנשים נוספים להתחסן, אך תחקיר חדש מגלה כי מאמציו סוכלו על ידי לא אחרת מהחברה שהוא עצמו הקים – פייסבוק.

כלי תקשורת זרים דיווחו בהתבסס על מסמכים פנימיים של החברה כי הרשת החברתית חיבלה במאמצי האלגוריתם מבחינת הפצת מידע לא אמין על מגפת הקורונה ולמעשה עודדה פוסטים שהפיצו מידע שקרי על חיסונים ועל המגפה. במהלך החודשים האחרונים, חוקרי רשתות חברתיות התריעו כי פוסטים שקודמו על ידי פייסבוק התמלאו במהרה בתגובות של מתנגדי חיסונים ומידע שקרי, לרבות תגובות המבוססות על התנגדויות אישיות, תיאוריות קונספירציה ועוד.

מארק צוקרברג. צילום: Shutterstock
מייסד פייסבוק מארק צוקרברג. נפגע מהאלגוריתם? | צילום: Shutterstock

היקף התגובות הנרחב ברשת החברתית תפס במהרה את תשומת לבם של ארגוני הבריאות העולמיים כמו WHO ו-UNICEF, כך לפי מסמכים פנימיים של פייסבוק שפורסמו בתחקירים השונים. עוד צוין בהודעות הפנימיות של החברה כי הרשת החברתית מודעת לעובדה כי פוסטים בנוגע למגפה "מוצפים בתגובות של מתנגדי חיסונים", אך לא צוין כי בכוונתה לעשות משהו בנידון.

מחקרים שנערכו בחודשים האחרונים על ידי פייסבוק הראו כי כ-41% מהתגובות ברשת החברתית שנכתבו בשפה האנגלית בפוסטים הקשורים למגפה עודדו אי התחסנות וכי גולשים בארה"ב לבדה נחשפו מידי יום ל-755 פוסטים הקשורים בנושאים המדוברים.

חוקרי הרשת החברתית וכן פוליטיקאים לרבות נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הביעו בעבר חשש בנוגע לנזקים שגורמת פייסבוק בשל חתירה לרווח. נכון לעכשיו, פייסבוק לא הגיבה לטענות שנחשפו כלפיה בתחקירים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן