Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

מלכת הפינטק: המיליארדרית שהפכה חברת סליקה כושלת למעצמת קריפטו

ג'אסט: "זו לא הפתעה שבחרתי בתחום הנשלט על ידי גברים" | צילום: Guerin Blask
ג'אסט: "זו לא הפתעה שבחרתי בתחום הנשלט על ידי גברים" | צילום: Guerin Blask
ג'ני ג'אסט הפכה חברה שעמדה לפני פשיטת רגל לסטארט-אפ מבטיח שרוכב על ההתפוצצות של עולם הטכנולוגיה הפיננסית. על הדרך היא צברה הון באחד התחומים שנחשבים באופן מסורתי לגבריים ביותר

"זה צריך להיות סרט", אומרת היזמת והמשקיעה הסדרתית ג'ני ג'אסט (Jenny Just) על העסקה הגדולה בקריירה שלה. סוחרת האופציות לשעבר, שהקימה וקנתה 15 עסקים ב־24 השנים האחרונות, מתכוננת להנפקה ראשונה, לאחר שהפכה חברת סליקה כמעט פושטת רגל לחברת פינטק כבדת משקל המספקת טכנולוגיית מסחר ומשמורת קריפטו.

חברות פינטק, שכבר שיבשו את התעשייה שבה שלטו המוסדות הפיננסיים המסורתיים כשמגפת הקורונה פרצה, ראו את הצמיחה שלהם מואצת בתקופה זו. מהנפקות SPAC ועד סבבי גיוס גדולים, הערכות שווי של סטארט־אפים פופולריים כמו eToro הישראלי, יועץ ההשקעות Betterment, חברת המימון האישי SoFi והבנק המקוון Ally Financial זינקו תחת שוק טכנולוגי לוהט.

הדבר היחיד שמשותף לכל החברות הללו: פעילות הבק־אופיס שלהן מנוהלת בידי Apex Fintech Solutions, שמתכננת לרכוב על הזנב שלהן להנפקה מוצלחת משלה. החברה, שבבעלות ג'אסט ובעלה מאט הולסייזר באמצעות חברת ההשקעות שלהם בשיקגו, Peak6, הודיעה בפברואר כי היא מתכננת להירשם בבורסת ניו יורק באמצעות מיזוג SPAC שצפוי להעריך את החברה ב־4.7 מיליארד דולר.

העסקה מזניקה את ג'אסט לשורות המיליארדרים – ומכניסה אותה למועדון הנדיר של רק 23 נשים אמריקאיות שהן מיליארדריות שעשו את הונן בכוחות עצמן.

בעוד ש־Peak6 עדיין מקווה שזה יסגר השנה, רשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) עדיין לא אישרה את העסקה, ושוק ה־SPACs התקרר במידה ניכרת. ה־SEC סירבה להגיב על העיכוב. גם אם היא תצא לפועל במחצית השווי שהוכרז, העסקה (בתוספת נכסים אחרים) מעניקה לג'אסט וגם להולסייזר מעמד של מיליארדרים.

לא משנה מה יקרה, זו היתה ריצה מדהימה עבור Apex. מאז רכישת החברה ב־2012, ג'אסט המציאה אותה מחדש כ"פינטק לפינטק", המניע את המסחר והטכנולוגיה עבור למעלה מ־200 לקוחות, מפלטפורמת המסחר הדיגיטלית Webull ועד ל־Marcus, זרוע הבנקאות וההשקעות המקוונת של גולדמן זאקס (כש־Robinhood התחילה, היא השתמשה גם ב־Apex, אך לבסוף בנתה פלטפורמה משלה).

הרכישה של Apex החלה בשיחה מבשרת רעות ביום שישי אחד. במאי 2012, ג'אסט קיבלה שיחה ממנכ"ל Penson Worldwide, החברה שמספקת שירותי סליקה ומשמורת עבור OptionsHouse, פלטפורמת המסחר באופציות של Peak6. Penson היתה זקוקה למזומנים. "כשהבנק שלך מתקשר ואומר, 'אני צריך ללוות קצת כסף', זו חייבת להיות בעיה", נזכרת ג'אסט. היא סירבה לבקשת ההלוואה, אבל עד יום שני הבא, ה־SEC היה על הקו עם מסר ברור: או שמישהו יחלץ את החברה עד סוף השבוע, או שחברת הסליקה של Penson פושטת רגל.

אם Penson היתה נופלת, היא היתה יכולה להפיל יחד איתה את OptionsHouse. היא גם היתה עשויה לפגוע בקרן הגידור של Peak6, שהשקיעה באג"ח להמרה של החברה. בלית ברירה, Peak6 שילמה 60 מיליון דולר עבור עסק הסליקה תחת תאגיד חדש שהקימה – Apex Clearing. ג'אסט לא היתה מרוצה מהעסקה המהירה (היא נחתמה בתוך שבועיים), אבל "זה היה הרע במיעוטו עבור כולם", היא נזכרת.
כשג'אסט השתלטה על Apex, המיקוד שלה היה לעצב מחדש את הפעילות שלה כדי שתוכל לשרת טוב יותר את OptionsHouse. זמן קצר לאחר הרכישה ג'אסט טסה עם צוותה למטה החברה בדאלאס ובתוך שנה נפטרה משני שלישים מהלקוחות המקוריים של החברה ומכמחצית מעובדיה.

"זו לא הפתעה רדיקלית שבחרתי להיות בתחום הנשלט על ידי גברים. כנראה שהייתי נכשלת, בכנות, בתעשייה שנשלטת לחלוטין על ידי נשים. לא הייתי מתחרה כמו שעשיתי – זה אזור הנוחות שלי"

ג'אסט על הצמיחה ב-O'Connor & Associates

הפרויקט הראשון של Apex היה שיפור הטכנולוגיה שמאחורי פתיחת חשבונות כדי להקל על לקוחות חדשים להצטרף ל־OptionsHouse – תהליך שבעבר נמשך ימים והצריך ניירת פיזית. "למען האמת, כשהתחלנו את זה לראשונה, זה היה כדי לשמור על עצמנו בחיים", אומרת ג'אסט על העסקה שלה לרכישת Apex. "הרמנו את הראש כעבור כמה שנים, והתברר שגם הרבה אנשים אחרים היו צריכים את הטכנולוגיה הזו".

עד 2015, שורה של חברות פינטק החלו להשתמש ב־Apex כשהשיקו את הפלטפורמות המקוונות שלהן, כולל Robinhood, Wealthfront ,Betterment ו־Stash. Apex התרחבה גם להפעלת ניהול הון דיגיטלי, ולאחר מכן הוסיפה מסחר במטבעות קריפטוגרפיים באמצעות השקת Apex Crypto בשנת 2018. החברה, שניהלה מיליון חשבונות לקוחות כאשר נרכשה על ידי Peak6, מטפלת כעת ב־17 מיליון, כולל 1.6 מיליון חשבונות מסחר קריפטו. שירות המשמורת שלה, המחזיק את נכסי לקוחותיה, מנהל נכסים של למעלה מ־100 מיליארד דולר.

בינתיים, Peak6 עדיין מפעילה את עסקי הדגל שלה למסחר באופציות, למרות שג'אסט לא חושפת נתונים פיננסיים, ומחזיקה במניות הרוב בחברת הביטוח National Services Flood ובזכיינית הספורט האלקטרוני Evil Geniuses, שהוערכה לאחרונה ב־255 מיליון דולר לאחר השקעה של קבוצת Fosun שבסיסה בשנחאי.

בלי שירותים

ג'אסט "שברה את שיניה" כסוחרת אופציות ב־O'Connor & Associates בשיקגו; ההיכרות הראשונה שלה עם מועצת המסחר של שיקגו הגיעה באותו יום שבו בנק ההשקעות המפורסם Drexel Burnham Lambert הגיש בקשה לפשיטת רגל בפברואר 1990. "הם הורידו אותי לקומת המסחר, הושיבו אותי על מדרגה והשאירו אותי שם כל היום", נזכרת ג'אסט. לא היו שירותים לנשים בקרבת מקום ("זה הכל גברים באותו הזמן", היא אומרת), אז היא דילגה בין טיולי שירותים וארוחת צהריים בזמן שחיכתה כל היום.

בתור הבת היחידה במשפחה של חמישה ילדים, להיות סוחרת בתוך ים של סוחרים גברים לא היה קשה עבור ג'אסט. "גדלתי עם ארבעה אחים", מסבירה ג'אסט, "אז זו לא הפתעה רדיקלית שבחרתי להיות בתחום הנשלט על ידי גברים. כנראה שהייתי נכשלת, בכנות, בתעשייה שנשלטת לחלוטין על ידי נשים. לא הייתי מתחרה כמו שעשיתי – זה מה שידעתי. זה אזור הנוחות שלי", היא מסבירה.

אפליקציית רובינהוד. השתמשה בעבר במנוע החיפוש של Apex | צילום: Shutterstock
אפליקציית רובינהוד. השתמשה בעבר במנוע החיפוש של Apex | צילום: Shutterstock

ג'אסט, בוגרת אוניברסיטת מישיגן עלתה בסולם הדרגות באוקונור ושות' במהירות. באמצע שנות ה־20 לחייה הוטל עליה לבנות מסחר באופציות "מעבר לדלפק" יחד עם עמיתה, מאט הולסייזר, לאחר שאוקונור נרכשה על ידי Bank Swiss (שמאוחר יותר התמזג עם UBS).

כאשר סוויס החליט לקחת את העסק הצומח לקונטיקט, ג'אסט והולסייזר עזבו את עבודתם כדי להישאר בשיקגו ולהקים חברה משלהם. באותה תקופה היתה ג'אסט אם חד הורית לילד בן שנה, והיתה זקוקה לעסק שיוכל לספק הכנסה מיידית, אז היא והולסייזר נכנסו למסחר באופציות. הצמד הקים את Capital Management Peak6, חברת מסחר קניינית באופציות, ב־1997, עם הון ראשוני של 1.5 מיליון דולר משותפים באוקונור, חברים ובני משפחה. לא היה מקובל אז שהשותף שלך הוא אישה, אומרת ג'אסט, אבל הקולגות הוותיקים בחרו להיות צוות. מערכת היחסים ביניהם הפכה בסופו של דבר לרומנטית; הולסייזר, שהוא שותף שווה ב־Peak6, וג'אסט נישאו ב־2003.

Capital Management Peak6 הפכה להצלחה. "היה לנו קצת מזל במסחר וזה נתן לנו את ההזדמנות להשקיע מחדש בעצמנו", אומרת ג'אסט. חלק מההשקעות – עסק לניקוי תרנגולות, גלגל ענק, שדה נפט – לא המריאו. אחרות הצליחו יותר. הם הזרימו חלק מרווחי המסחר לקרן גידור, ובנו אותה לחברה של כמעט 3 מיליארד דולר (בנכסים) לפני שמכרו אותה ב־2014.

הכתבה המלאה פורסמה במגזין פורבס. לרכישת מנוי מודפס או דיגיטלי

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן