Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo
בעולם התכנות כמו בעולם המניות - זמן הוא כסף. צילום: shutterstock
בעולם התכנות כמו בעולם המניות - זמן הוא כסף. צילום: shutterstock

GameStop ו-Reddit חשפו את השוק המסוכן שנוצר בעשורים האחרונים

המהלך המאורגן של צעירי רובינהוד ורדיט לא היה יכול להצליח ללא שאננות היתר של קרנות הגידור והתרבות הבעייתית שהתפתחה בוול סטריט. הנסיקה של GameStop חשפה אותה

בערב יום חמישי האחרון תומאס פיטרפי, המייסד המיליארדר של Interactive Brokers, לקח פסק זמן במשך יום כפי שלא עשה מעולם במהלך יותר מ-50 שנות קריירת המסחר שלו. צבא של סוחרים מתחילים התאחד באתר הרשת החברתית Reddit ורכש ללא הפסקה מניות ואופציות של קמעונאית משחקי הווידאו GameStop באפליקציות סחר כמו Robinhood.

הם הצליחו להעלות את ערך המניה מ-20 דולר בתחילת השנה לכמעט 500 דולר באותו אחר הצהריים. הזינוק עלה למשקיעים בוול סטריט בהפסדים של כמעט 20 מיליארד דולר, והחברה של פיטרפי בילתה את היום באלפי שיחות ללקוחותיה כדי לאלץ אותם לנטוש את ההימור שלהם על ירידות של GameStop.

במהלך יום המסחר, Interactive Brokers, Robinhood וברוקרים מקוונים אחרים גם הגבילו גם את המסחר ב-GameStop באופן חלקי, כמו גם את המסחר ברשת בתי הקולנוע AMC, ב-BlackBerry ומניות אחרות שהיו חלק מההסתערות. מאוחר יותר הם אמרו כי המהלך נועד לדבריהם, לחסוך מזומנים מכיוון שהמסלקות שלהם דרשו כסף לכיסוי הפסדי לקוחות פוטנציאליים על רקע הספקולציות הלוהטות.

פיטרפי העריך כי לקוחות Interactive Brokers היו יכולים להפסיד 500 מיליון דולר אם הפוזיציות שלהם לא היו נסגרות. המזומנים היו מצומצמים גם אצל Robinhood, חד הקרן מעמק הסיליקון שגייס מיליארדים של הון סיכון ושיחרר את הטירוף הספקולטיבי, כשהוא מכיר למיליוני סוחרים צעירים את הסחר בשברירי מניות ובאופציות. רובינהוד גייסה מיליארד דולר בגיוס חירום חדש, והגדילה את מלאי המסלקה שלה פי עשרה.

פיטרפי הלך לישון באותו לילה מודאג מכל שהשוק יקרוס. בעוד שלחברה שלו יש 9 מיליארד דולר בנכסים, לחברות צעירות יותר אין את המשאבים האלה. "אם הברוקר צריך לשלם למסלקה בגין הפסדי לקוחות יותר כסף ממה שיש לו, אז הוא פושט רגל. וכשברוקר אחד פושט את הרגל, בדרך כלל גם כמה אחרים עושים זאת", הוא אמר לפורבס. "אז אני מודאג מכך שיהיה כישלון מערכתי".

שאננות יתר

האפיזודה של סוחרי Reddit הצעירים שמנצחים את עשירי וול סטריט, הפכה לסיפור של דוד מול גוליית של עידן אי השוויון. יש כמה זוכים גדולים מ-GameStop, משקיעים צעירים שכבר קיבלו רווחים עצומים שבעזרתם יוכלו לשלם את חובות הסטודנטים שלהם, או לבנות חסכונות. עבור רבים אחרים ההשפלה של וול סטריט היא הדובדבן שבקצפת.

למרות התשואות, הזינוק של GameStop חושף שוק שמלא במינוף, ספקולציות חסרות תקדים וניתוח שטחי כמעט בכל פינה, וחושף סיכונים עצומים. הבעיה התחילה בקרנות הגידור שהפסידו בגדול, אך כאשר הסיכון מבעבע, יהיו בו הדים בשוק הרחב יותר (ראו סיפור).

"מה שקורה באמת הוא שיקוף של איכות הניתוח, איכות העבודה, איכות האינפוט שמגיע לוול סטריט", אומר אגדת ההשקעות המיליארדר מייקל שטיינהרדט. "וזה סיפור מצער, שמשהו כזה יכול לקרות וזה ללא ספק משהו שיביא סוף רע לאנשים הנמצאים בעמדה שבה הם הכי פחות יכולים להרשות זאת לעצמם סוף רע".

קרנות גידור של לונג-שורט הניבו רווחים גדולים בשנת 2020 כשהימרו על החברות הדיגיטליות ששגשגו במהלך מגפת הקורונה, וגידרו את התיקים הגדלים שלהן על ידי כניסה להימורים נגד קמעונאים בעייתיים כמו GameStop. אבל הם נכנסו לשנה החדשה בשאננות.

מייסד רובינהוד, באיז'ו בהט. חד הקרן גייס מיליארד דולר בגיוס חירום כדי להגדיל את מלאי המסלקה. צילום: GettyImages

"כשהסתכלתי על מהלכי השורט האלה, חשבתי מי לעזאזל יהיו סוחרי שורט של בתי קולנוע, חנויות פיזיות וחברות תעופה כשאנחנו רק מתחילים לשחרר את צוואר הבקבוק עם חלוקת החיסונים", אומר בארי קנאפ, שותף מנהל של חברת Ironsides Macroeconomics.

GameStop נכנסה לשנת 2021 כאחת המניות עם הימורי השורט הכי פופולריות בעולם, אם כי שינויים חיוביים התחוללו בחברה כאשר המכירות המקוונות זינקו והלקוחות התייצבו מחוץ לחנויות שלה כדי לקנות קונסולות פלייסטיישן חדשות. יתרה מכך, הפדרל ריזרב הציף את השוק בנזילות וסיבוב שני של מענקי פיצויים נכנס בסוף השנה אל חשבונות הבנק, סיכון שקרנות הגידור היו צריכות לעקוף. השאננות נוצלה על ידי צבא ה-Reddit, באפקט הרסני.

קרן גידור בשם Melvin Capital, המגובה על ידי המיליארדר סטיבן א. כהן מ-Point72, היתה הקורבן הגדול ביותר, וצנחה ב-53% בינואר על פי הוול סטריט ג'ורנל, בין השאר בגלל פוזיציית השורט שלה ב-GameStop. אחת הטעויות של Melvin היתה שהיא חשפה את העמדה שלה נגד GameStop (הימור שהמניה תיפול) בתיקים הפומביים שלה, מה שנתן לצבא ה-Reddit יעד להגיע אליו. בשבוע שעבר דרשה Melvin זריקת תמיכה של 2.75 מיליארד דולר מ-Point72 של כהן ומ-Citadel בבעלות המיליארדר קן גריפין, בשל הפסדיה.

קרנות גדולות אחרות נפגעו קשות. "אנשים אומרים לי שהפגיעה היתה בין הפסדים של 10% בקצה הנמוך, כמו אצל סטיב כהן, ועד הפסדים של 30% בקצה הגבוה", אומר מקורב לקרן הגידור Skybridge, אנתוני סקרמוצ'י. קרנות גדולות ששקעו להפסדים כוללות את Point72 של כהן וקרנות נחשבות מאוד כמו D1 Capital, Holocene Capital, Viking Global ו-Ken Griffin’s Citadel.

Robinhood אשמה

"מניות הטכנולוגיה כיום מוערכות יתר על המידה יותר מתמיד. על פי מדדים רבים, הן גבוהות מכפי שהיו בשיא בועת הדוט-קום", אומר קווין סמית', מנהל ההשקעות הראשי שמנהל 200 מיליון דולר ב-Crescat Capital.

תדלוק הערכות שווי מרקיעות שחקים הוא אולי הטירוף הספקולטיבי הגדול ביותר שנצפה במאה הזו, הודות למסחר בשברי מניות ובאופציות ללא עמלות של Robinhood. מסחר באופציות לקנייה יחידה במניות הגיע לשיאים חדשים. GameStop העלובה, ולא מיקרוסופט או אפל, היתה ללא ספק החברה הנסחרת ביותר באמריקה כמה פעמים בשבוע שעבר. פרמיות האופציה היומיות הנסחרות בקמעונאית משחקי הווידאו זינקו לכמעט 10 מיליארד דולר, יותר מכל מדד S&P 500.

הכל בזכות הברוקרית המקוונת Robinhood, שהציגה למיליוני סוחרים צעירים את המוצרים הפיננסיים המסוכנים האלה ובנתה בצורה מיומנת פלטפורמה שמעודדת ספקולציות ודומה למשחקי וידאו. בעוד Robinhood מתיימרת לדמוקרטיזציה של השקעות, מאחורי הקלעים היא מרוויחה כסף ממכירת הלקוחות לסוחרים הכי חכמים של וול סטריט. חברות ענק אשר משנות את השוק כמו Citadel Securities ו-Virtu Financial היו יותר משמחות לשלם עבור זרם הוראות המסחר שסיפקה להן Robinhood, והרוויחו מכך הכנסות שיא בשנת 2020. עם זאת, המבנה הזה הוכיח כי הוא אינו מסוגל להתמודד עם הספקולציות המשתוללות.

בשנה האחרונה Robinhood התרסקה על רקע שיאי הפעילות בשוק וביום חמישי האחרון הופיעה בעיה חדשה. מכיוון ש-Robinhood נותנת ללקוחות חשבונות מוגבלים כדי שיוכלו להתחיל לסחור באופן מידי, היא נדרשת לפרסם בטחונות בגין פעילות הסוחרים שלה. ביום חמישי, הפעילות היתה כה גדולה, מרוכזת וספקולטיבית, עד שהמסלקות של Robinhood דרשו ביטחונות נוספים, ויצרו מחנק מזומנים שהוביל להקפאת המסחר. Robinhood פנתה אז למשקיעי הון הסיכון שלה לצורך הזרמת מזומנים בשווי של מיליארד דולר.

Gamestop היתה הנסחרת ביותר באמריקה כמה פעמים בשבוע שעבר. צילום: shutterstock
Gamestop היתה הנסחרת ביותר באמריקה כמה פעמים בשבוע שעבר. צילום: shutterstock

מחוקקים וסלבריטאים הגנו על צבא ה-Reddit. כאשר הוגבל המסחר ב-GameStop, ברגע שהריחו את ריח הדם של קרנות הגידור, גם חברת הקונגרס מניו יורק אלכסנדריה אוקסיו-קורטז וגם הסנטור מטקסס טד קרוז דרשו חקירות. הקומיקאי ג'ון סטיוארט קונן, "אלה שטויות. צבא ה-Reddit הם לא רמאים, הם מצטרפים אל המסיבה שהמקורבים בוול סטריט נהנים ממנה כבר שנים… אולי תתבעו אותם על הפרת זכויות יוצרים במקום".

העלייה של GameStop החלה בניתוח סביר, אך הפכה לארביטראז' שמנצל סחר באופציות בחינם. בסופו של דבר, היא חשפה כוח חדש בשווקים הפיננסיים אשר פורץ פנימה אל המסיבות של וול סטריט, עם תוצאות שקשה לחזות מראש. "סביבות קלות לתפעול ובעלות אופי משחקיות גבוה מציתות את האינסטינקטים הבסיסיים ביותר של הטבע האנושי", אומר פול רוואדי מ-Alphacution Research. "זה גורם לאנשים לוותר על כל משמעת ושליטה עצמית שיש להם. וחשיפה מתמשכת יוצרת השפעות שלא ניתנות למחיקה".

הפוטנציאל הגדול

העלייה של GameStop החלה בקיץ 2019 כשמייקל ברי, מנהל קרנות הגידור שעלה לגדולה לאחר שחזה את התפוצצות בועת הנדל"ן ב-2008, חשף את המטרה הגדולה הבאה שלו-GameStop. ברי קנה שני מיליון מניות והצביע ​​על ארביטראז' ברור בתמחור. "GameStop יכולה לבצע את רכישת המניות העצמית הטובה ביותר בהיסטוריה של שוק המניות – והכל בצורה אלגנטית ושקטה", הכריז ברי לאחר שחשף את אחזקתו במניות החברה. "זה ממש בידיים שלכם" העביר ברי מסר חד וברור למנהליה – ובתוך חודשים  GameStop הוציאה 200 מיליון דולר כדי לרכוש 38% מהון המניות שלה.

כל זה חלחל לרשתות החברתיות. בספטמבר 2019, קית' גיל, יועץ פיננסי בן 34 ממסצ'וסטס, נכנס למסחר ב-GameStop. הוא שילם 53,566 דולר עבור רכישת 1,000 אופציות קול בחברה ופרסם את אחזקתו ב-Reddit. ב-8 בספטמבר 2019 תחת השם הבדוי "u / DeepF__ingValue" – במה שהפך בסופו של דבר לסנסציה עם מיליוני עוקבים. עד יולי 2020 הוא הספיק להעלות מספר סרטונים ליוטיוב תחת השם הבדוי "החתלתול השואג". כשהוא לבוש בחולצת טי-שירט עם הלוגו הקליט – "Roaring Kitty" – גיל הציג ניתוח מנומק מדוע GameStop אמורה להרוויח בגדול אם השוק יתמוך בתחזית המכירות האופטימית של קמעונאית משחקי הווידאו, לאחר השקת קונסולת הפלייסטיישן 5 החדשה. היו שקפצו פנימה.

ראיין כהן, המייסד המיליארדר של חנות המזון המקוונת לחיות מחמד Chewy, קנה 10% מ-GameStop והצטרף לדירקטוריון שלה בסתיו, בתקווה לחזק את הפלטפורמה הדיגיטלית שלה. על הנייר השקעתו ב-GameStop הפכה אותו למיליארדר.

ובדיוק כששינוי חיובי ומבטיח במנייה עומד בפתח, גילו משתמשי Reddit את הפוטנציאל הגדול לאחר שזיהו רמות שורט גבוהות ב-GameStop  ואת יחסי הגומלין בין סוחרי אופציות בפלטפורמות כמוRobinhood  לבין עושי שוק כמוCitadel Securities.

מכיוון שאופציות קנייה הן הזכות לקנות 100 מניות במחיר מוגדר למשך פרק זמן מוגדר, עושה השוק המבצע את המסחר (Citadel Securities, למשל) מגן על עצמו באמצעות רכישת המניות בפועל. משתמשי Reddit הבינו כי אם יארגנו מספיק פעולות קנייה, הביקוש למניות GameStop יעלה בהרבה על ההיצע הזמין, וכך יזניק את מחירן למעלה. בסופו של דבר, קרנות גידור שפתחו פוזיציות שורט על GameStop יאלצו לסגור או לכסות את הפוזיציות ולקנות מניות GameStop במחירים גבוהים יותר – וכך יוסיפו ללחוץ עוד את המניה כלפי מעלה.  

הדינמיקה העלתה את GameStop בכמעט 2,000% בשנת 2020 לשווי שוק של 22 מיליארד דולר. אלמלא הופסק המסחר ב-GameStop, יתכן שהייתה מגיעה לתמחור הרבה יותר גבוה, וייתכן אף שעדיין תעלה.

"זה לא שכולם אידיוטים שרק משחקים עם הכסף שלהם", אומר טיילור המילטון בן ה-23, עובד IT שהרוויח יותר מ-100,000 דולר והצליח להחזיר את הלוואות הסטודנטים שלו מאז שהחל לסחור באופציות בברוקרים מקוונים כמו Robinhood  במרץ 2020. "הבנו מה קורה והבנו איך לנצל את הרגע".

הדבר החשוב בצבא של Reddit הוא לדעת לצאת לפני שהמוזיקה נגמרת. "אנחנו נמצאים בהונאת פונזי שקרתה באופן טבעי," אומר בן אינקר, ראש הקצאת נכסים ב-GMO, "השוק צריך למשוך פנימה יותר ויותר כסף כדי לשמור על איזון. בסופו של דבר אין לו מספיק ואז מתרחשת קריסה".

עבור חלקם, הסחיטה היא תוצאה של עשור של עידוד ללקיחת סיכונים. סימנים של עודפי נזילות ברורים נמצאים בכל מקום, החל בהנפקת שיא של Spac וכלה בהנפקות פומביות לוהטות שמוכפלות או משולשות תוך מספר ימים. "קובעי המדיניות בעצם אומרים לנו כמשקיעים שהדבר הנבון והאחראי לעשות במעגל זה הוא להיות חסר אחריות וחכמה. החבר'ה האלה ב-Reddit הבינו זאת" אומר מרקו פאפיץ, אסטרטג ראשי ב-Clocktower Group.

העניינים עדיין עשויים להפוך משוגעים יותר, ונראה כי אין מנוס מהאפשרות של בלבול שפוגע בתיקי ההשקעות של משקיעי קרנות האינדקס. כאשר GameStop ומניות "meme" אחרות סחטו יותר, קרנות הגידור חיסלו את התיקים שלהן בהמוניהן, וגרמו לירידה שבועית חדה במדד S&P 500. כשקרנות גידור נסחטות עד הסוף, חברות ברוקראז' קצרות במזומנים ומיליוני משקיעים מחזיקים בהשקעות ספקולטיביות עצומות – סיכונים להפתעות רעות קיימות בשפע.

"איפה שיש מינוף, יש רגישות לסחיטות", אומר מארק שפיצנגל, ראש Universa Investments. "כל השוק ממונף באופן חסר תקדים כרגע".

הסוגייה המרכזית היא שהסחיטה עוד רחוקה מלהסתיים. "אני כל הזמן שומע שרוב השורטיסטים של GameStop כבר מכוסים. זה לחלוטין לא נכון", אומר איור דושניבסקי, מחברת מחקרי השוק S3 Partners. "מתווכים אמרו לי ברגע שכמה שורטיסטים מכוסים יש שורה של מוכרי שורט חדשים המעוניינים להוריד את GameStop ברמות התמחור הגבוהות של המניות בציפייה לירידה".

המסחר בשורט על GameStop עומד כעת על 11.20 מיליארד דולר עם 57.83 מיליון מניות שורט, או 113% ממניותיה הסחירות, קרוב לרמות השיא, על פי דושניבסקי. מניות שורט ירדו ב-8% בלבד, למרות המיליארדים שכבר הופסדו.

"מניות אלו עלולות להידחף הלאה", חושש פיטרפי מ-Interactive Brokers, "זהו משחק מסוכן מאוד אך אטרקטיבי מאוד עבור שני הצדדים והאחזקות עשויות לגדול בהתאם… מפחיד".

https://secure.cardcom.solutions/e/xo64

צילום התמונה הראשית: shutterstock

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן