Forbes Israel Logo

ממשיכה לתרום ונשארת עשירה – סוד המיליארדים של מקנזי סקוט

מקנזי סקוט תורמת את הונה מהר יותר מכל מיליארדר | איור: אליים
מקנזי סקוט תורמת את הונה מהר יותר מכל מיליארדר | איור: אליים
מאז שהתגרשה ממייסד אמזון, ג'ף בזוס, הפכה מקנזי סקוט לפילנתרופית הצומחת ביותר ברשימת עשירי פורבס; היא עושה זאת תחת מעטה כבד של סודיות, ללא כתובת שאליה אפשר לפנות ובנתק מוחלט מהתקשורת

מקנזי סקוט, אשתו לשעבר של מייסד אמזון, ג'ף בזוס, תורמת את הונה מהר יותר מכל מיליארדר. אך למרות תרומותיה מעוררות הפליאה, היא עדיין האישה הרביעית בעושרה בעולם, על פי רשימת העושר השנתית של פורבס – והיא ממוקמת אחרי מי שירשה את לוריאל, פרנסואה בטנקור מאיירס, יורשת וולמארט, אליס וולטון, ויורשת קוך תעשיות, ג'וליה קוך. סקוט מוקמה ברשימת עשירי העולם של פורבס במקום ה־30, והונה הוערך ב־43.6 מיליארד דולר – ירידה של 9.4 מיליארד דולר, או 18%, לעומת השנה שעברה.

אבל בעקבות פרסום דוחות אמזון בסוף חודש אפריל ונפילת ערך המניה, צנח שוויה של סקוט בעוד כ־7 מיליארד דולר, והיא ירדה למקום ה־33 ברשימה. מתחילת השנה איבדה מניית אמזון יותר מרבע מערכה.

סקוט הפכה למיליארדרית ב־2019 לאחר שבזוס העביר לה רבע מאחזקותיו באמזון – 19.7 מיליון מניות – כחלק מהסדר הגירושים שלהם. ניתן להסביר חלקית את הירידה בהונה של סקוט באמצעות ירידה במחיר המניה של אמזון. הצניחה במחיר המניה אחראי לקצת פחות מ־15% מהירידה בשווי הנקי של סקוט.

אך גורם משמעותי יותר הוא התרומות שלה בסך 12.5 מיליארד דולר, סכום חסר תקדים, ליותר מ־1,250 ארגונים בתוך פחות משנתיים. היא דורגה במקום החמישי ברשימת התורמים הגדולים ביותר של פורבס לשנת 2022 – אחרי פילנתרופים כמו ביל ומלינדה גייטס ומייקל בלומברג, שתורמים כבר עשרות שנים. ב־2021 נבחרה סקוט במקום הראשון ברשימת הנשים המשפיעות בעולם.

בסך הכל מעריך פורבס שסקוט, שהבטיחה לתרום את רוב הונה, העבירה עוד 4.75 מיליון מניות של אמזון – כמעט רבע ממה שהוענק לה בגירושים – למטרות צדקה.

"לא משנים מדיניות"

סקוט ידועה בסודיות האופפת אותה: אין לה אתר אינטרנט עם מידע ליצירת קשר, והיא לא מדברת עם התקשורת. ארגונים שמעוניינים בתרומות אינם יכולים למלא טופס בקשה למימון. בדצמבר היא הודיעה כי לא תפרסם יותר את תרומותיה כדי להסיר את אור הזרקורים ממנה ומעושרה.

אך לאחרונה היא שינתה במהירות כיוון וגילתה שהיא עובדת על אתר אינטרנט עם מאגר נתונים שם ניתן לחפש אחר מענקים שתרמה. עד אז, היא מאפשרת לארגונים אחדים לפרסם הודעות לעיתונות שם הם מודיעים שקיבלו תרומה.

היא תרמה לארגונים עממיים קטנים ולעמותות ללא מטרות רווח המתמודדות עם סוגיות הקשורות לשוויון מגדרי, צדק גזעי, זכויות הורות, אומנויות ועוד.

כל תרומה מתבצעת פחות או יותר בתהליך זהה: העמותות מקבלות שיחה או אימייל ממישהו בצוות של סקוט, וברגע שהתרומה תושלם, הארגונים יכולים להשתמש בכסף איך שהם רואים לנכון. עבור רבים, התרומה של סקוט הייתה הסכום הגדול ביותר שקיבלו אי פעם.

ביל ומלינדה גייטס תורמים כבר עשרות שנים. בתוך שנתיים סקוט כבר צמודה אליהם | צילום: Wikipedia by Kjetil Ree

"לא משנה באיזה תחום מתמקד צוות הנתינה שלנו, אנחנו אף פעם לא מניחים שאנחנו, או כל קבוצה אחרת, יכולים לדעת איך לתקן את העוולות שם. אנחנו לא דוגלים בשינוי במדיניות או ברפורמות מסוימות", כתבה סקוט בפוסט בבלוג שלה על פילוסופיית התרומה, וחשפה בחודש מרץ האחרון, כי היא העניקה 3.86 מיליארד דולר ל־465 קבוצות מאז יוני 2021.

התרומה הגדולה ביותר שלה עד כה, 436 מיליון דולר, שהוכרזה לאחרונה, הייתה ל־Habitat for Humanity ארגון אמריקני ללא מטרות רווח שדוגל בדיור בר השגה. התרומה תחולק בין 84 הארגונים השותפים לו. היא גם תרמה השנה 281 מיליון דולר ל־Boys & Girls Clubs of America ועוד 275 מיליון דולר ל־Planned Parenthood. 

"בכיתי בלובי המלון"

צ'ונג־האו פו, מנכ"ל עמותת Leading Educators מניו־אורלינס, העוסקת בשיפור מערכת החינוך האמריקנית, אומר לפורבס שהוא קיבל מייל מ־Bridgespan Group, חברת ייעוץ שעבדה עם סקוט על פעילות הפילנתרופיה שלה.

בהודעת הדואר האלקטרוני, שהגיעה בקיץ שעבר, לא הוזכר שמה של התורמת האנונימית. חודשים לאחר מכן, בדיוק כשפו עמד לעלות על הבמה ולדבר בכנס, הוא קיבל טלפון שהודיע לו שסקוט מתכננת לתרום 10 מיליון דולר ל־Leading Educators, התרומה הגדולה בתולדות העמותה.

"פשוט בכיתי מהתרגשות בלובי של המלון, כי זה אומר שהתוכניות שלנו להתרחב באמת יתממשו", הוא אומר. Leading Educators מספקת הכשרה לפיתוח מקצועי למורים, ופו אומר שהעמותה תוכל כעת להכפיל את קהלי המטרה שלה בשלוש השנים הקרובות.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.