חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

האו"ם: הודו תעקוף את סין – ותהפוך למדינה המאוכלסת ביותר בעולם

לפי נתונים חדשים – נראה כי אוכלוסיית הודו לא רק תהיה גדולה יותר מסין, אלא גם צעירה בהרבה. רג'סטאן, הודו | צילום: Shutterstock
לפי נתונים חדשים – נראה כי אוכלוסיית הודו לא רק תהיה גדולה יותר מסין, אלא גם צעירה בהרבה. רג'סטאן, הודו | צילום: Shutterstock
על פי דו"ח שפרסם האו"ם, אוכלוסיית סין ירדה לראשונה מזה שישה עשורים בעוד שאוכלוסיית הודו ממשיכה לגדול • המהפך עתיד לקרות עד סוף הקיץ הקרוב

הודו תעקוף את סין ותהפוך לאומה המאוכלסת ביותר בעולם עד סוף הקיץ הקרוב, כך עולה מנתונים שפרסם האו"ם ביום רביעי. מדובר בנקודת מפנה המדגישה את השינוי הדמוגרפי שעוברות שתי מדינות אסיה, ביתם של יותר משליש מהאוכלוסייה העולמית.

אוכלוסיית הודו תעמוד על 1.4286 מיליארד איש עד אמצע 2023 בהשוואה ל-1.4257 מיליארד אנשים בסין, על פי "דוח מצב האוכלוסייה העולמית" של קרן האוכלוסין של האו"ם (UNPFA).

התאריך המדויק של המהפך אינו ברור, אך דובר האו"ם אמר ל-Hindustan Times שייתכן כי הוא כבר קרה. הדובר הוסיף כי אוכלוסיית סין הגיעה למספר שיא בסוף 2022 ומאז היא מתכווצת, בעוד שאוכלוסיית הודו ממשיכה לגדול.

לפי נתונים חדשים – נראה כי אוכלוסיית הודו לא רק תהיה גדולה יותר מסין, אלא גם צעירה בהרבה, עם 25% בקבוצת הגיל 0-14, 18% בקבוצת הגיל 10-19 ו-26% בקבוצת הגיל 10-24, לעומת 17%, 12% ו-18% בהתאמה עבור סין. עם אוכלוסייה מוערכת של 340 מיליון, ארצות הברית נותרת הרחק מאחור ומגיעה למקום השלישי.

אוכלוסיית סין הגיעה למספר שיא בסוף 2022 ומאז היא מתכווצת | צילום: Shutterstock

המהפך ההיסטורי מגיע בתקופה קריטית הן עבור הודו והן עבור סין כאשר שתי הענקיות האסיאתיות מבקשות להפוך למובילות כלכליות אזוריות ועולמיות כאחד. האוכלוסייה המזדקנת של סין והירידה בשיעור הילודה העלו את החשש ממשבר דמוגרפי מתקרב. דבר זה שעשוי להוביל לצמצום כוח העבודה שלה, מה שיכול בתורו להשפיע משמעותית על מעמדה של בייג'ינג כמעצמה עולמית גדולה.

הודו, לעומת זאת, מתכוננת לקראת מה שמומחים מכנים "דיבידנד דמוגרפי" כאשר חלק גדול מהאוכלוסייה הוא צעיר. התפתחות זו ככל הנראה תגביר את המאמצים של ממשלת הודו להרחיב את הזדמנויות התעסוקה שלה כאשר מיליוני צעירים ייכנסו לכוח העבודה.

8.045 מיליארד. זו ההערכה לכלל אוכלוסיית העולם עד אמצע שנת 2023, לפי נתוני האו"ם. אוכלוסיית העולם חצתה את קו ה-8 מיליארד איש לראשונה בנובמבר אשתקד.

בהצהרה שליוותה את הדו"ח התייחסה UNPFA למה שהיא מכנה מיתוסים על האוכלוסייה העולמית, כולל החששות לכך שיותר מדי או מעט מדי אנשים נולדים. "אין מספר מושלם של אנשים, וגם לא צריך לקבוע מספר ילדים שכל אישה צריכה ללדת. ההיסטוריה הראתה את הנזק שחשיבה כזו יכולה לגרום, כמו גזענות ורצח עם".

אוכלוסיית הודו תעמוד על 1.4286 מיליארד איש עד אמצע 2023 | צילום: Shutterstock

ההצהרה גם דוחה את הטיעון לפיו פריון גבוה יותר מחמיר את משבר האקלים בכך שהוא מצביע על העובדה ש-10% מהאנשים העשירים ביותר – הנוטים לחיות במדינות עם שיעורי פוריות נמוכים – אחראים לכמעט מחצית מכל פליטות גזי החממה בעולם.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן