חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

לגור בטירת פאר: נכסי הנדל"ן היקרים ביותר של מלך אנגליה

המעון הרשמי של משפחת המלוכה מאז שנת 1837. ארמון בקינגהאם | צילום: Shutterstock
המעון הרשמי של משפחת המלוכה מאז שנת 1837. ארמון בקינגהאם | צילום: Shutterstock
מרביתם אינם שייכים לו ישירות - כלומר, הוא אינו רשאי למוכרם - ובכל זאת, למלך אנגליה החדש לא חסרים בתי נופש מפנקים וארמונות מפוארים להניח בהם את הכתר ⋅ לפניכם: רשימת 10 הנכסים (בעיקר אחוזות) היקרים ביותר של המלך צ'רלס השלישי

עם קבלתו את הכתר, ירש מלך בריטניה צ'רלס השלישי את השליטה בתיק נכסים בשווי 46 מיליארד דולר, יותר ממחציתו מושקעת בנדל"ן. פורבס בחן את אימפריית הנדל"ן הזו, העריך את שוויה בכ־25 מיליארד דולר ודירג את עשרת הארמונות היקרים של המונרך החדש.

בין היתר בדק פורבס רשומות נכסים, דוחות שנתיים וספרי חשבונות כדי לברר את גודל עושרו של המלך ואת היקף החזקות הנדל"ן שלו: מארמון בקינגהאם, מעונה הרשמי של משפחת המלוכה הבריטית ששוויו 4.9 מיליארד דולר – ועד לבית הכפר הייגרוב במחוז גלוסטרשייר, אותו רכש צ'רלס לראשונה בשנת 1980 תמורת 865 אלף פאונד (שהם 3.7 מיליון דולר כיום), ואשר שווה כעת 39 מיליון דולר.

אימפריית הנדל"ן של המלך הבריטי בן ה־73 מתפרסת על פני הממלכה המאוחדת (פלוס שני קוטג'ים בטרנסילבניה, רומניה), וכוללת לפחות שבעה ארמונות, 10 טירות, 12 בתי מגורים, 56 קוטג'ים ו־14 חורבות עתיקות. את הערכות השווי סיפקה לפורבס לנקה דוסקובה מונטר, מומחית לנדל"ן היסטורי בסוכנות הנדל"ן הצ'כית Luxent, וקולבי שורט, מייסד־משותף ומנכ"ל של אתר סוכני הנכסים GetAgent.co.uk.

יש לציין, כי למעט טירת בלמורל בסקוטלנד ובית סנדרינגהם בנורפולק, אותם ירש מהמלכה ושייכים לו כעת באופן אישי, אף אחד מהמבנים המפוארים או ההיסטוריים אינו בבעלות ישירה של המלך. מרביתם מוחזקים על ידי מוסדות ה־Crown Estate, דוכסות לנקסטר ודוכסות קורנוול, עבור הכתר למשך תקופת המלוכה.

פירוש הדבר שלא ניתן למכור אותם. נכסים אחרים מוחזקים על ידי המונרכיה עצמה למען הדורות הבאים והאומה, וארבעה נוספים מוחזקים על ידי קרנות שהקים המלך עוד כשהיה הנסיך מויילס.

לא מדובר רק בארמונות ובתי נופש כפריים: באמצעות ה־Crown Estate והדוכסויות, מפקח המלך צ'רלס על נדל"ן מסחרי, נדל"ן חקלאי ובתי מגורים בשווי 19.6 מיליארד דולר ברחבי בריטניה. הכתר מחזיק גם באחד המונומנטים המפורסמים ביותר של אנגליה, סטונהנג', אשר הוענק לאומה בשנת 1918 על ידי ססיל צ'אב, תושב המקום שרכש את האתר שלוש שנים קודם לכן תמורת 6,600 פאונד (כ־690 אלף דולר כיום). מבין כל אלה, רק 14 מבנים משמשים כמקום מגורים רשמי של משפחת המלוכה.

גם אזרחים רגילים יכולים לזכות לטעימה מסגנון החיים המלכותי: לפקוד אתרים תיירותיים כמו מצודת לונדון וטירת קרנארבון; לשכור אחד מ־56 בתי הנופש ברחבי אנגליה, ויילס ואיי סילי שמשכירות דוכסויות קורנוול ולנקסטר; או להתארח באחד משני בתי הארחה הרומניים שמפעילה קרן הצדקה של יורש העצר חדש, הנסיך ויליאם.

צ'רלס צפוי לדחות את ארמון בקינגהאם כמעונו הרשמי בלונדון, כדי להישאר בביתו הנוכחי – בית קלרנס, שווי מוערך: 72 מיליון דולר. אם יעשה כך, הוא ישבור מסורת של שבעה דורות. על פי דיווחים, הוא צפוי להמשיך לבלות חלק מזמנו בבית הכפר בהייגרוב. פירוש הדבר שהוא ישלם שכירות שנתית של 740 אלף דולר לבנו ויליאם, שירש ממנו את התואר הנסיך מויילס ודוכס קורנוול, ועל כן מחזיק כעת בהייגרוב תחת דוכסות קורנוול. 


1. ארמון בקינגהאם

ערך משוער: 4.9 מיליארד דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

ארמון בקינגהאם | צילום: Shutterstock

המעון הרשמי של משפחת המלוכה מאז שנת 1837. למעשה, המלך צ'רלס נולד במבנה זה, המכיל 775 חדרים ובריכה פרטית. הוא נרכש לראשונה על ידי ג'ורג' השלישי בשנת 1761, כאשר עוד שימש כבית. הפיכתו לארמון החלה בשנת 1820 והסתיימה 27 שנה מאוחר יותר עם הוספה של אגף חדש עבור המשפחה המתרחבת של המלכה ויקטוריה, שמומן ברובו על ידי מכירת הבית המלכותי בברייטון תמורת 53 אלף פאונד (כ־6.3 מיליון דולר כיום). המבנה אומנם עובר מאז 2017 שיפוצים נרחבים שיעלו בסופו של דבר יותר מ־400 מיליון דולר, אך ידוע כי צ'רלס סולד מ"הבית הגדול".


2. המפטון קורט

ערך משוער: 1.2 מיליארד דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

המפטון קורט | צילום: Shutterstock

ארמון המפטון קורט, הידוע גם כארמון טיודור, הוא המקום שבו בילה הנרי השמיני את מרבית זמנו, עם כל שש נשותיו. עד לשנת 1530 התהדר הארמון גם בבית מלון, תיאטרון ואוסף אומנות מפואר. המבקרים במקום יכולים לשזוף עיניהם בסדרת הציורים של אנדראה מנטניה "Triumphs of Caesar", כמו גם עבודותיהם של קרוואג'ו ורמברנדט. הארמון המפואר הפציע בסדרות ובסרטים רבים, בהם סדרת בריגרטון של נטפליקס.


3. מצודת לונדון

ערך משוער: 1.1 מיליארד דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

מצודת לונדון | צילום: Shutterstock

טירה זו, אשר נבנתה בסוף המאה ה־11, על ידי המלך ויליאם הראשון בליבה של לונדון, משמשת ביתם של תכשיטי הכתר, ששוויים מוערך ב־4 מיליארד דולר. שלוש מלכות אנגליה – אן בולין, קתרינה הווארד וג'יין גריי – הוצאו להורג במקום במהלך המאה ה־16.


4. טירת וינדזור

ערך משוער: 743 מיליון דולר

מיקום: מחוז ברקשייר, אנגליה

טירת וינדזור | צילום: Shutterstock

בנייתה של הטירה הושלמה בשנת 1086, שנה אחת לפני מותו של המלך ויליאם הראשון. בשנת 1377 הוציא המלך אדוארד השלישי 50 אלף פאונד (שוויי ערך לכ־58 מיליון דולר כיום) כדי להפוך את המצודה הצבאית לארמון גותי – ההוצאה הגבוהה ביותר של מלך ימי ביניימי כלשהו על מבנה בודד. במהלך כמעט אלף השנה שהיא קיימת, שימשה הטירה ביתם של 40 מונרכים, וגם היום היא חביבה על משפחת המלוכה. האחוזה סביב כוללת את פארק וינדזור, מגרשי גולף ומסלול מרוצי הסוסים אסקוט.


5. ארמון סיינט ג'יימס

ערך משוער: 700 מיליון דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

ארמון סיינט ג'יימס | צילום: Shutterstock

הארמון, המשקיף על שניים מהגנים המלכותיים בבירה האנגלית – פארק סיינט ג'יימס וגרין פארק, היה ביתה של המלכה אליזבת הראשונה במהלך תבוסת הצי הספרדי בשנת 1558. יומיים לאחר מותה של המלכה אליזבת השנייה, הוכרז במקום באופן רשמי על מלכותו של צ'רלס.


6. טירת לנקסטר

ערך משוער: 674 מיליון דולר

מיקום: מחוז לנקשייר, אנגליה

טירת לנקסטר | צילום: Shutterstock

במהלך יותר מאלף השנים שהיא קיימת, שימשה טירת לנקסטר כמבצר רומי, כבית משפט למכשפות וככלא, עד שהוסבה לאתר תיירותי בשנת 2011.


7. ארמון קנזינגטון

ערך משוער: 630 מיליון דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

ארמון קנזינגטון | צילום: Shutterstock

בית ילדותם של הנסיך ויליאם והנסיך הארי, היה ידוע בנשפים הראוותניים שנערכו בו במהלך המאה ה־17, בהם האורחים "אכלו, שתו, הימרו ופלרטטו עד עלות השחר". גם היום, הארמון הזה הוא מעונם הרשמי של ויליאם וקייט בלונדון.


8."בית הסעודות"

ערך משוער: 296 מיליון דולר

מיקום: לונדון, אנגליה

"בית הסעודות" | צילום: Shutterstock

השריד היחיד מארמון וייטהול, שהיה הגדול בארמונות אירופה, עד שנהרס בשרפה בשנת 1698. "בית הסעודות" עוטר בשנת 1635 בציוריו של הצייר הידוע רובנס, לפי הוראת המלך צ'רלס הראשון. (עבור עבודתו שולמו לרובנס 12 אלף פאונד, ששווים היום כ־2.5 מיליון דולר, בתוספת שרשרת זהב כבדה). למרבה האירוניה, שני עשורים מאוחר יותר, פסע צ'רלס הראשון תחת התקרה שהזמין בדרך להוצאתו להורג מחוץ למבנה.


9. טירת קרנארבון

ערך משוער: 289 מיליון דולר

מיקום: מחוז גבינת', ויילס

טירת קרנארבון | צילום: Shutterstock

בהשראת ארכיטקטורת האימפריה הרומית וחומות קונסטנטינופול העתיקה, מוקפת טירת קרנארבון שבחבל הארץ ויילס בתעלה ובחומות המשתרעות על פני 730 מטר ומעוטרות ב־12 מגדלים מתומנים. המלך אדוארד הראשון הורה על בנייתה בשנת 1283, לאחר כיבוש ויילס, אך היא הושלמה רק כעבור 47 שנה ו־25 אלף פאונד – כ־90% מההכנסה השנתית של אנגליה באותה העת. בטירה זו גם קיבל המלך האנגלי החדש את התואר "נסיך ויילס" בשנת 1969.


10. טירת קאריסברוק

ערך משוער: 225 מיליון דולר

מיקום: האי וייט

טירת קאריסברוק | צילום: Shutterstock

טירת קאריסברוק, הממוקמת באי וייט, טומנת בחובה זיכרונות אפלים עבור משפחת המלוכה: בשנת 1642 השתלטו תומכי הפרלמנט על הטירה, במהלך מלחמת האזרחים. המלך צ'רלס הראשון המודח הוחזק בה במשך שנים, עד להוצאתו להורג ב־1649.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן